Davčne blagajne jutri pred vlado

Vlada bo v četrtek obravnavala predlog zakona o davčnih blagajnah, potem ko ga je minister za finance predstavil vladnemu odboru za gospodarstvo.

Objavljeno
06. maj 2015 17.16
cropix Trznica Split 010813
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Predlog zakona o davčnih blagajnah bo jutri pred vlado. Besedilo je bilo v torek že na dnevnem redu vladnega odbora za gospodarstvo, ki mu je poročal minister za finance Dušan Mramor, prav tako poročilo o obvladovanju sive ekonomije. Davčne blagajne štejejo za najodločnejši ukrep na tem področju.

Ministrstvo za finance je v predlogu zakona, o katerem se bo izrekla vlada, dopolnilo naslov, tako da se zdaj glasi Predlog zakona o davčnem potrjevanju računov namesto prvotnega Predlog zakona o potrjevanju računov.

Podaljšana javna razprava o osnutku zakona o potrjevanju računov, s katerim vlada uvaja davčne blagajne, se je iztekla 3. aprila.

Ministrstvo za finance je moralo po javni razpravi pregledati obsežno gradivo, saj je prek 120 pripomb prejelo samo od samostojnih podjetnikov, oseb, ki samostojno opravljajo dejavnost in majhnih podjetij, ki se večinoma nanašajo na zahtevo, da država krije stroške uvedbe davčnih blagajn pri zavezancih.

Obsežne pripombe na prvotno besedilo

»Večje število pripomb so na ministrstvo naslovile tudi območne obrtno-podjetniške zbornice, ki imajo vse enake zahteve, in sicer da država financira uvedbo davčnih blagajn in da vsem zavezancem uredi dostop do internetne povezave pred njihovo uvedbo. Njihova skupna zahteva je, da so davčne blagajne uvedene za vse zavezance brez izjem. Poleg tega pa so navedle tudi nekatere predloge, s katerimi bi država še lahko vplivala na zmanjšanje problema sive ekonomije,« so o obsežnem gradivu, ki so ga morali pregledati, povedali na ministrstvu za finance.

Na seznamu predlagateljev sprememb so po pojasnilih ministrstva Trgovinska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Odvetniška zbornica Slovenije, Zveza računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije Slovensko zavarovalno združenje in Združenje bank Slovenije, Zveza strojnih krožkov Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Telekom Slovenije in Si.mobil, Pošta Slovenije, podjetja s področja informacijskih tehnologij, Planinska zveza Slovenije in predstavniki več ustanov, ki se ukvarjajo z nepridobitno dejavnostjo.

Štiri zbornice so se zaradi davčnih blagajn povezale in ministrstvu skupaj oddale pripombe k osnutku zakona z utemeljitvami in svojimi predlogi: Zbornica davčnih svetovalcev Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica računovodskih servisov Slovenije in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije.

»V medresorskega usklajevanja smo prejeli tudi pripombe nekaterih ministrstev in uradov. Zbirno po vsebini bomo pripombe  predstavili v gradivu za obravnavo predloga zakona na vladi,« dodajajo na ministrstvu.