Bliža se zadnji dan za šest davčnih napovedi

Finančna uprava z javnim pozivom opozarja zavezance na rok za davčne napovedi. Pri obrestih in kapitalskih deležih veljata izjemi.

Objavljeno
20. februar 2017 12.42
lvi*FURS
K. F.
K. F.

Do 28. februarja morajo zavezanci oddati napovedi za odmero dohodnine za šest virov dohodkov: za dohodke iz oddajanja premoženja v najem; obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji ter v drugih državah članicah EU, ter za odmero dohodnine od drugih obresti – nebančnih in zunaj omenjenega območja; za dobiček iz prodaje vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov; za dobiček iz prodaje izvedenih finančnih instrumentov in iz dividend od izplačevalca, ki ni plačnik davka. Izplačevalci dividend z območja Slovenije 25-odstotni davek praviloma odmerijo državi ob izplačilu dividend na prejemnikov račun.

Seštevamo obresti iz bank in hranilnic

Z javnim pozivom finančna uprava opozarja tudi na izjeme pri obdavčitvi, zaradi katerih prejemnikom posameznih vrst dohodka iz kapitala ni treba oddati napovedi. Takšna izjema velja za obresti, ki jih prejemniku izplačajo banke z območja Slovenije in drugih članic Evropske unije, saj za slovenske rezidente velja, da je 1000 evrov obresti iz teh virov neobdavčenih. Do tega zneska mu tudi napovedi ni treba oddati. Prejemnik obresti mora upoštevati obresti, ki so mu jih izplačale vse banke. Te svojim strankam vsako leto razpošljejo obvestila o izplačanih obdavčljivih obrestih. »Nerezident napovedi ni dolžan vložiti ne glede na znesek doseženih obresti,« poudarjajo v finančni upravi. Pri obresti se je zadnja leta rok za napoved iztekel 15. januarja, zdaj pa je usklajen z več drugimi napovedmi.

Davčni zavezanec rezident mora vložiti napoved za odmero dohodnine iz dobička od prodaje vrednostnih papirjev in drugih lastniških deležev ter investicijskih kuponov, če je katero koli od teh naložb prodal v obdobju od 1. januarja do 31. decembra 2016. Tudi pri teh prodajah velja izjema: zavezancu ni treba oddati napovedi za vrednostne papirje in deleže, ki jih je dobil v obdobju lastninjenja, večinoma v 90. letih prejšnjega stoletja, saj so izvzete iz obdavčitve.

Do deset prodaj in več kot toliko

Posebna zahteva velja za obsežnejše obdavčljive prodaje vrednostnih papirjev, poudarjajo v finančni upravi:  »Napoved je treba vložiti v elektronski obliki prek sistema e-Davki, če je zavezanec v zvezi s tem kapitalom opravil več kot deset transakcij − pridobitev v zadnjih letih in obdavčljivih prodaj oziroma odsvojitev v preteklem letu.« Zavezanec lahko za oddajo elektronske napovedi pooblasti davčnega svetovalca ali drugo osebo. Sam bo lahko v sistem e-Davki vstopil le, če bo pridobil digitalno potrdilo – brezplačne elektronske podpise izdajajo upravne enote, zahtevati ga je treba osebno, geslo dobi naročnik po pošti.

Zavezanci, ki so lani opravili do deset transakcij kapitala, za katerega morajo napoved oddati do konca februarja, pa lahko sami izbirajo, ali bodo napoved oddali na obrazcu v papirni obliki ali prek sistema e-Davki, dodajajo v generalnem finančnem uradu, kjer prebivalsto spodbujajo, naj uporablja njihove elektronske storitve.

Poudarjajo še, da lahko zavezanec v davčni napovedi za odmero dohodnine iz dobička uveljavlja tudi zmanjšanje pozitivne davčne osnove od dobička iz prodaje vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov ali od prodaje nepremičnin za izgubo, doseženo s prodajo vrednostnih papirjev, drugih deležev in investicijskih kuponov ali s prodajo nepremičnine.

Posebno pravilo velja za nerezidente: »Davčni zavezanec nereziden lahko vloži napoved do 28. februarja 2017, če napove vse prodaje vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov, ki jih je opravil v letu 2016,« pojasnjujejo v finančni upravi.

Obdavčitev po svetovnem dohodku

Napoved za odmero dohodnine iz najemnin morajo vložiti zavezanci, ki so lani posameznikom oddajali v najem premično ali nepremično premoženje. Vsa leta doslej so to napoved oddajali do 15. januarja, letos prvič velja novi skrajni rok, torej 28. februar – nič pa ni narobe, če so to že naredili, kakor so bili navajeni. Pri obdavčitvi tega vira velja izjema, ki se nanaša na poročanje o dohodku iz najemnin: »Napovedi niso dolžni vložiti zavezanci, ki so dosegli dohodek iz oddajanja skupnih prostorov v večstanovanjskih stavbah, na primer hišniških stanovanj prek upravnikov.« Ti sami poročajo finančni upravi.

»Davčni zavezanec, rezident Slovenije, je dolžan napovedati vse dohodke iz oddajanja premoženja v najem, ki imajo vir v Sloveniji in v tujini,« poudarjajo v finančni upravi, saj velja v Sloveniji načelo obdavčitve po svetovnem dohodku. Davčni  zavezanec, ki ni nerezident Slovenije, je do 28. februarja dolžan napovedati le dohodek iz oddajanja premoženja v najem, ki ga je lani dosegel z oddajanjem v Sloveniji.