Boj za stroške prenosa delnic na trgovalni račun

Poslanci bi ceno z avtentično razlago zakona omejili, ponudniki temu nasprotujejo.

Objavljeno
25. oktober 2016 18.39
LJUBLJANA, 17.11. 2008, Ljubljanska borza. ALES CERNIVEC/Delo
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Medtem ko Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) in nekateri poslanci vztrajajo, da celoten strošek vodenja in upravljanja trgovalnega računa za delnice ne sme presegati 0,5 odstotka povprečne vrednosti naložbe na tem računu, banke, borzni posredniki, ATVP in tudi vlada temu nasprotujejo.

Kot je znano, bo zakon o nematerializiranih vrednostnih papirjih z novim letom ukinil brezplačne registrske račune pri KDD, kar pomeni, da bo četrt milijona delničarjev, če bo hotelo ohraniti svoje vrednostne papirje moralo pri bankah in borznih posrednihkih plačevati za trgovalni račun. Omenjeni zakon je pri tem stroške vodenja in vzdržavanja računa omejil na 0,5 odstotka povprečen vrednosti naložbe, a posredniki so si polega tega umislili dodatne stroške, zato cena pogosto zbnaša več – v poprečju med 20 in 30 evrov.

Zahteva za avtentično razlago

ZPS je zato nedavno vložila pobudo za avtentično razlago tega dela zakona. Kot pravijo, ponudniki previsoke stroške zaračunavajo v obliki nadomestil, ki v zakonu niso navedeni: »Ti stroški po našem prepričanju niso le zakonsko sporni, ampak pomenijo tudi nelojalno konkurenco ponudnikom, ki spoštujejo zakonodajo in so svoje storitve potrošnikom pripravljeni ter sposobni ponuditi po pošteni in konkurenčni ceni,« so prepričani pri ZPS.

ZPS so podprli tudi poslanci Združene levice, NSi, Desusa in nepovezani poslanci, tako da bo to vprašanje danes obravnaval tudi parlamentarni odbor. Ali bodo o avtentični razlagi sploh odločali in kakšna bo, pa ostaja negotovo.

Zakonodajno pravna služba namreč meni, da avtentična razlaga ni potrebna, saj da je zakon jasen in da je bil njegov cilj omejiti skupen strošek.

A vlada se s tem ne strinja. Prav tako omejitvi skupnega stroška ostro nasprotujejo v Združenju bank Slovenije, Združenju članov borze, Klirinško depotni družbi (KDD) in na Agenciji za trg vrednostnih papirjev (ATVP), češ, da takšna omejitev ne upošteva vseh stroškov bank in broznoposredniških družb.

ATVP, ki bi naj bi borzne posrednike nadzirala, je takšni omejitvi nasprotovala že ob njenem sprejemanju. Glede predloga avtentične razlage pa menijo, da ta ne temelji na predhodni analizi stroškov, ki jih ima borznoposredniška družba z opravili pri vzpostavitvi poslovnega razmerja z vsako stranko.

Omejitev ni spodbudna

Dodajajo, da mora borznoposredniška družba izpolnjevati še druge zakonske zahteve ATVP, kar predstavlja dodatno stroškovno obremenitev, kot so zaposleni, informacijska podpora, organizacijska struktura. Agancija še meni, da omejitev ne predstavlja ukrepa za oživitev kapitalskega trga pri nas.