Borza Saudske Arabije uradno odprta za tujce

Novi delniški trg: na prvi pogled lepe priložnosti, saj je trg glede na primerljive države podcenjen

Objavljeno
19. junij 2015 17.38
Infografika
Tilen Šarlah, Geoplin
Tilen Šarlah, Geoplin
Borza Tadawul je junija končno odprla svoja vrata tudi za tujce, ki doslej niso smeli neposredno kupovati tamkajšnjih vrednostnih papirjev. Novi trg prinaša priložnost, saj je glede na primerljive delniške trge rahlo podcenjen in trenutno kotira pri večkratniku dobička 14,6, medtem ko večkratnik knjigovodske vrednosti znaša v povprečju 2,5, rast prihodkov pa je 13-odstotna. Na prvi pogled lepa priložnost ima tudi svoje omejitve, predvsem pri investiranju malih vlagateljev.

Borza Saudske Arabije je namreč postavila kar nekaj omejitev, saj lahko vrednostne papirje kupujejo le institucionalni vlagatelji, kot so banke, borzne hiše, skladi in zavarovalnice, katerih portfelj znaša vsaj pet milijard dolarjev, pri tem pa ne smejo preseči 49 odstotkov lastništva posameznega podjetja ter v nobenem trenutku ne smejo imeti skupaj v lastništvu več kot deset odstotkov borze.

Mali vlagatelji bodo na borzo posredno lahko dostopali prek vzajemnih ali skladov ETF, ki že kotirajo na borzah po svetu. Na borzi kotira 164 podjetij, katerih skupna tržna kapitalizacija znaša 590 milijard dolarjev, od tega pa največje deleže dosegajo napremičninski (16 odstotkov), petrokemični (15,4 odstotka) in finančni sektor (14 odstotkov). Podjetja so v povprečju malo zadolžena, so pa v večini skoraj vse večje družbe v posredni ali neposredni večinski državni lasti. Zaradi izpostavljenosti trga nafti je zanimivo, da je kljub upadu cene črnega zlata za več kot 40 odstotkov v zadnjih 12 mesecih borza upadla le za dva odstotka. Letos je sicer narasla za 15 odstotkov, dnevni promet pa že znaša kar 2,4 milijarde dolarjev, kar je več kot na primer v Mehiki, Turčiji, Rusiji ali Južni Afriki.

Mnenje, izraženo v članku, je mnenje avtorja in ne odraža stališča podjetja, v katerem je avtor zaposlen.