Brexit vpliva na zaupanje nemških potrošnikov, Irska znižala napovedi

Učinek brexita na irsko gospodarstvo bo negativen in pomemben tako na kratki kot tudi dolgi rok.

Objavljeno
27. julij 2016 15.11
BRITAIN-EU/
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Berlin, Dublin − Odločitev Britancev, da zapustijo EU oziroma brexit, vpliva tudi na zaupanje nemških potrošnikov. Ti so namreč zaskrbljeni zaradi učinkov brexita na največje evropsko gospodarstvo. Indeks inštituta za tržne raziskave GfK, ki objavlja podatke za mesec naprej, naj bi se avgusta znižal z 10,1 na 10 točke.

Analitiki so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pričakovali, da se bo indeks spustil na 9,9 točke.

»Brexit je negativno vplival na zaupanje potrošnikov,« je pojasnil analitik pri GfK Rolf Buerkl. K znižanju kazalca sta po njegovih besedah prispevala pričakovanja potrošnikov glede razmer v gospodarstvu in pričakovanja potrošnikov glede prihodkov.

Irska: nižja napoved rasti za letos in 2017

Irska centralna banka je znižala napoved rasti za leti 2016 in 2017, potem ko so Britanci 23. junija na referendumu izglasovali izstop iz EU. A celotni vpliv brexita bo odvisen od podrobnosti ločitvenega sporazuma, ki ga bosta sklenili unija in Velika Britanija.

Irska centralna banka je aprilsko napoved letošnje rasti BDP s 5,1 odstotka znižala na 4,9 odstotka, s 4,2 na 3,6 odstotka pa je navzdol popravila napoved rasti za prihodnje leto, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Tesni odnosi med irskim in britanskim gospodarstvom ustvarjajo posebno izpostavljenost Irske v primeru brexita,« so v centralni banki zapisali v svojem četrtletnem poročilu, prvem po referendumu 23. junija.

»Učinek brexita na irsko gospodarstvo bo negativen in pomemben tako na kratki kot tudi dolgi rok,« so dodali.

Prav tako so opozorili na možnost dolgotrajnega obdobja povečane negotovosti v času pogajanj med Veliko Britanijo in ostalimi članicami EU, kar bi lahko med drugim vodilo tudi v šibkejše povpraševanje.

Velika Britanija predstavlja največjo trgovsko partnerico Irske na več ključnih področjih, tudi v kmetijstvu. Irska v Veliko Britanijo izvozi 52 odstotkov vse prirejene govedine, 60 odstotkov sira in 84 odstotkov perutnine.

Padec funta v primerjavi z evrom po odločitvi za brexit že ima posledice na irsko gospodarstvo, saj se je posledično podražil irski izvoz v Veliko Britanijo. Skupna rast izvoza naj bi bila sicer letos 6,4-odstotna, v naslednjem letu pa 4,5-odstotna.

Iz Dublina je sicer nedavno prišla presenetljiva novica, da se je irsko gospodarstvo lani po popravljenih podatkih okrepilo za neverjetnih 26 odstotkov. Rekordna rast je bila sicer predvsem posledica enkratnih dogodkom. Med drugim so lani uvozili številna letala za kasnejši mednarodni najem, prav tako pa je med vzroki okrepljena selitev kapitala na Irsko. Ko mednarodna podjetja svoje evropske sedeže preselijo na Irsko, to nenadoma močno poveča BDP, pa čeprav se večina dejavnosti izvaja zunaj države.