»Brez gotovine« je čedalje bolj »in«

Banke širijo brezstično poslovanje, narašča uporaba predplačnih kartic, UniCredit pa uvaja identifikacijo s prstnim odtisom za spletno banko.

Objavljeno
30. junij 2015 16.08
Milka Bizovičar, Damjan Viršek, gospodarstvo
Milka Bizovičar, Damjan Viršek, gospodarstvo

Brezstično lahko poleg komitentov Nove KBM, ki jim je banka že poslala novo kartico, plačujejo tudi uporabniki NLB in Gorenjske banke, kjer ob zapadlosti kartic nove brezstične izdajajo od konca lanskega leta.

Kot so povedali v Gorenjski banki, so nadgradili že tudi več kot petino POS-terminalov. V Poštni banki bodo zamenjavo kartic začeli proti koncu leta, za sprejemanje brezstičnih plačil so usposobili sto POS-terminalov, tako da lahko potrošniki brezstično plačajo pakete ob prevzemu. Plačilna mesta z novo tehnologijo opremlja tudi Abanka, niso pa sporočili, kdaj bodo začeli izdajati nove kartice. V Delavski hranilnici imajo to v kratkoročnih načrtih, v Sberbanki in Banki Koper novosti na področju brezgotovinskega plačevanja pričakujemo do konca leta.

Stranke BKS bodo lahko kmalu varneje nakupovale na spletu, saj banka uvaja nov način potrjevanja pristnosti za vse komitente - do zdaj so ga njihove stranke dobile, če so tako hotele. Tako imenovani SecureCode (MasterCardova rešitev), enkratno geslo, ki zamenjuje številko kartice pri avtentikaciji, sicer na našem trgu ni novost, prve banke so ga pri nas začele uvajati ob nadgradnji kartic v čipne v letu 2005.

Aktualne so tudi predplačniške kartice, ki jih banke lahko izdajo tudi nekomitentom. V Hypo Alpe-Adria-Bank – kjer bodo kmalu ponudili tudi kartico za nakupe na obroke – in Gorenjski banki jih že ponujajo, v NLB bo na voljo julija. Z njo bo mogoče brezstično plačevanje, ponudila pa bo menda še druge inovativne možnosti plačevanja.

V naši največji banki napovedujejo še razširitev možnosti kupovanja na obroke: več bo prodajnih mest, kjer bo mogoče s kartico NLB plačati na ta način, strošek nakupa bo po novem mogoče raztegniti na 24 obrokov. Uvajajo tudi nov način potrditve pristnosti pri spletnem nakupovanju: »Pri plačilu s kartico imetniki po novem vpisujejo enkratno geslo, ki ga prejmejo v SMS na telefonsko številko, kamor prejemajo sporočila o opravljenih nakupih s kartico ali številko, ki so jo navedli ob naročilu kartice.«

S spletno banko s prstnim odtisom

Banka UniCredit pa je prejšnji teden predstavila novo storitev – prijava v njeno spletno in mobilno banko bo namreč od srede mogoča s prstnim odtisom. Vendar identifikacija s prstnim odtisom ne omogoča plačevanja oz. podpisovanja plačilnih nalogov. Storitev je trenutno na voljo za nekatere Applove in Samsungove mobilnike.

»Dostop s prstnim odtisom zagotavlja enako raven varnosti in zaščite kot šestmestna osebna številka PIN. Nova storitev omogoča hitro in preprosto izvajanje ravno tistih storitev, ki jih uporabniki najpogosteje uporabljajo (pregled porabe, arhiv plačil, pregled računov in prometa na računih),« so v sporočilu za javnost zapisali v banki.

Tudi mobilni žeton (aplikacijo za generiranje časovno omejenih in enkratno veljavnih gesel za vstopanje in podpisovanje nalogov v spletni banki) bo mogoče uporabljati le z rahlim dotikom prsta. Zaradi varnosti pa bo plačevanje oz. podpisovanje plačilnih nalogov še vedno mogoče le z vnosom numeričnega gesla PIN.

Rešitev bo najprej na voljo uporabnikom pametnih telefonov Apple in Samsung, v kratkem pa še za tablične računalnike in pametne telefone drugih blagovnih znamk z bralnikom prstnih odtisov. Najpogosteje uporabljane storitve mobilne banke so še vedno pregled stanja in prometa na računih ter karticah, interna nakazila med računi istega uporabnika (TRR, varčevalni računi), plačilo položnic, pregled tečajev tujih valut, prikaz lokacij bankomatov in poslovalnic, še pravijo v banki. M. Bi., D. Vi.