BS: Metod Dragonja širi neresnico

Banka Slovenija "naostreje zavrača" izjavo, da je zahtevala razrešitev prvega nadzornika NLB Podbevška

Objavljeno
12. februar 2016 17.16
Miha Jenko, Nejc Gole
Miha Jenko, Nejc Gole

Ljubljana – Banka Slovenije »najostreje zavrača« izjavo državnega sekretarja na ministrstvu za finance Metoda Dragonje, da je prav ona kadarkoli zahtevala razrešitev predsednika nadzornega sveta NLB Gorazda Podbevška, ki se je po odločitvi SDH zgodila na sredini skupščini banke.

Dragonja je v četrtkovi oddaji Tarča na nacionalni televiziji sogovornike presenetil z nedvoumno izjavo, da je zamenjavo Podbevška predlagala kar sama Banka Slovenije, v slovenski centralni banki pa mu odgovarjajo, da niti oni niti Evropska centralna banka okviru pristojnosti na področju nadzora nad poslovanjem NLB, niso nikoli zahtevali razrešitve Podbevška s funkcije predsednika nadzornega sveta. Še več, »ne Banka Slovenije ne Evropska centralna banka nista zanj osebno podali negativne ocene z vidika primernosti in njegove udeležbe pri ustreznosti sestave nadzornega sveta kot celote, upoštevaje znanje, veščine in izkušnje članov,« poudarjajo v BS, ki jo vodi Boštjan Jazbec.

Banka Slovenije oziroma ECB je v preteklosti banki le sugerirala, da »glede na kompleksnost poslovanja in okoliščine poveča število članov nadzornega sveta, zlasti v smislu okrepitve nadzornega sveta z bančnimi znanji,« pravijo v BS. Spomnimo, šef državnega holdinga Marko Jazbec ni po skupščini navedel prav nobenega razloga, zakaj je SDH odstavil prvega nadzornika NLB Podbevška (ob njem je bil razrešen še Miha Košak) in namesto njiju postavil bančnike iz stare garde NLB. Tudi razrešeni Podbevšek je za Delo po skupščini povedal, da ni »prejel nobenih pojasnil in razlogov za svojo razrešitev.«

Podbevšek je direktor družbe RMG, pravno svetovanje in korporativno upravljanje. Je član programskega sveta Združenja članov nadzornih svetov, predavatelj s področij korporativnega prava in upravljanja in avtor več knjig na področju prava in stroke upravljanja gospodarskih družb. Sodeloval je tudi pri pripravi kodeksa upravljanja javnih delniških družb itd.

Kraljič: Morda gre za politična ozadja

Lastnik ni pojasnil, zakaj je zamenjal predsednika nadzornega sveta NLB Podbevška, prav tako je čudno nezaupanje Janku Medji, ki je banko dokaj dobro vodil iz največjih težav, je do odločitev SDH kritičen tudi Peter Kraljič, dolgoletni direktor mednarodnega svetovalnega podjetja McKinsey. Ker ni bilo pojasnil, so tudi pri tej zamenjavi mogoče politična ozadja, meni Kraljič in dodaja: »To morajo odgovorni sami preveriti po svoji vesti – če jo imajo.«

Kraljič še opozarja, da je bilo upravljanje z državnimi naložbami mnogo let problematično, saj so se člani nadzornih svetov in uprav imenovali na podlagi političnih, ne pa strokovnih kriterijev: »Politično kadrovanje je škodovalo ne le NLB, ampak tudi ostalim bankam in podjetjem v državni lasti. To je tudi razlog velikih bančnih lukenj. Upam, da se bo to enkrat končalo ter da bomo dobili stabilna nadzorni svet in upravo, ki bosta lahko nekaj let nemoteno delala in pripeljala banko v boljši položaj.«