Čeprav menda zapušča EU, je London še vedno magnet za finančno dejavnost

SETL, inovativni finančni start-up iz Londona je kljub brexitu pritegnil vlagatelje.

Objavljeno
25. november 2016 14.34
setl
Andrej Kotar
Andrej Kotar

Britansko finančno-tehnološko podjetje uspešno posluje tudi po referendumski odločitvi britanskih volivcev o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije. V nekaj mesecih po referendumu, zaradi katerega se je na splošno povečalo nezaupanje vlagateljev v britanska podjetja, je podjetje zbralo skoraj 40 milijonov dolarjev vlagateljskih sredstev.

Britansko mlado obetavno finančno-tehnološko podjetje SETL je lani poleti ustanovila skupina finančnih strokovnjakov, ki poskušajo izkoriščati sodobno tehnologijo in z njo čim bolj izpopolniti uporabniško izkušnjo pri finančnih storitvah. Podjetje uporablja isto tehnologijo, ki podpira tudi trgovanje z navidezno spletno valuto bitcoin, in sicer tehnologijo verige podatkovnih blokov (»blockchain«), v katerih so zapisane vse dosedanje transakcije, opravljene z bitcoini. SETL je pred kratkim na trgu ponudil plačilno platformo OpenCSD, ki temelji na tehnologiji verige podatkovnih blokov, in s svojim inovativnim poslovanjem prepričal številne vlagatelje, da so mu zaupali svoja finančna sredstva.

V negotovih razmerah po referendumski odločitvi britanskih volivcev o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije je mogoče veliko slišati o tem, da se povečuje nezaupanje vlagateljev v britanska podjetja. Naložbe v britanska finančno-tehnološka podjetja v mesecih po referendumski odločitvi o brexitu so se zmanjšale za 26 odstotkov, vlagatelji pa so odpovedali svoje naložbe v vsaj 30 novih britanskih obetavnih podjetij.

Toda to ne velja za podjetje SETL, ki se lahko pohvali s tem, da je po odločitvi o brexitu zbralo kar 39,5 milijona dolarjev sredstev od vlagateljev, ki očitno še vedno zaupajo finančnim strokovnjakom v podjetju SETL. Vodstvo podjetja SETL je sporočilo, da jim je pri uspešnem poslovanju precej pomagala tudi britanska agencija za nadzor nad finančnimi storitvami FCA (Financial Conduct Authority) s svojim programom pomoči, s katerim poskuša olajšati poslovanje novih obetavnih britanskih podjetij.

Britanska vlada je namreč med zadnjo finančno krizo, zaradi katere so se banke spopadale z velikimi težavami, začela spodbujati nove načine financiranja in zato začela pomagati nekaterim finančnim podjetjem z inovativnimi in prepričljivimi idejami. Vlada se zaveda, da se bo London po odločitvi volivcev o brexitu moral sprijazniti s tem, da je njegov ugled kot vodilno evropsko središče za finančno-tehnološka podjetja močno omajan in da bodo druga finančna središča, denimo Frankfurt in Amsterdam, storila vse, da bi ogrozila vodilni položaj Londona.

V takšnih razmerah agencija FCA s svojim programom pomoči lahko veliko pomaga novim obetavnim finančnim britanskim podjetjem. SETL je že eno takšnih uspešnih podjetij, ki tudi po brexitu lahko pomagajo ohranjati sloves Londona kot uspešnega evropskega finančnega središča.