Cerar: Vsi resorji dobili dovolj za izvedbo ključnih projektov

Vlada je na današnji seji sprejela izhodišča za pripravo sprememb proračuna 2018 in 2019.

Objavljeno
20. julij 2017 11.54
Posodobljeno
20. julij 2017 11.54
Ba. Pa., STA, M. F. K.
Ba. Pa., STA, M. F. K.

Brdo pri Kranju – Vlada je sprejela izhodišča za pripravo sprememb proračuna 2018 in 2019 ter razrez proračunskih odhodkov po resorjih. Vlada je v državnem proračunu za leto 2018 več sredstev namenila za znanost, zdravstvo, obrambo, policijo in infrastrukturo.

»Proračun je uravnotežen,« je poudaril premier Miro Cerar in dodal, da so vsi resorji dobili dovolj za izvedbo vseh ključnih potrebnih projektov. »Vsi bi si želeli še več, ampak vlada se mora gibati v javnofinančnem okviru in mora biti dober gospodar z javnimi financami.« Po njegovih besedah se ne sme pozabiti na nobeno področje, predvsem pa je potrebno zagotavljati sredstva za razvoj gospodarstva in sociale ter vseh dejavnikov, ki so pomembni za ljudi.

Za leto 2018 je sicer vlada po besedah finančne ministrice Mateje Vraničar Erman za 50 milijonov evrov povečala zgornjo mejo proračunskih izdatkov, in sicer na 9,625 milijarde evrov, za leto 2019 pa ta meja ostaja enaka, kot je že bila določena z odlokom DZ, in sicer 9,697 milijarde evrov. Primanjkljaj naj bi bil nižji od ciljnega, vendar bodo natančno višino ugotavljali konec septembra.

Ministrstva imajo sedaj mesec dni časa za pripravo nadaljnjih dokumentov, vlada pa jih mora v DZ poslati do 1. oktobra.

Več sredstev bo po besedah premierja namenjeno znanosti, ki je jo označil za gonilo razvoja in po njegovih besedah daje največ izzivov, elana in kreativnosti mladim. Kot je dodal, bodo sicer za razvoj znanosti že letos poskušali najti dodatna sredstva.

Druga prioriteta vlade je zdravstvo, zato bodo zdravstvenemu ministrstvu namenjena dodatna proračunska sredstva za nadaljevanje izvajanja sprememb, med drugim skrajševanju čakalnih vrst. Ministrstvu za zdravje bo v letu 2018 po besedah Vraničar Ermanove namenjenih 166,5 milijona evrov. Ministrica je s proračunom zmerno zadovoljna. V prihodnjem letu bo 58 milijonov evrov več za zdravstvene storitve, želi pa si več sredstev za naložbe.

Premier je izpostavil tudi področje varnosti, saj se je stanje v Slovenski vojski zelo poslabšalo. »Zaradi lastne varnosti, pa tudi zaradi drugih dejavnikov, kot je naše članstvo v Natu, zagotavljamo dodatna sredstva za vojsko, pri čemer pričakujem, da bo ministrstvo za obrambo zagotovilo, da gre velik del teh sredstev v razvoj in modernizacijo in tisto, kar bo okrepilo našo obrambno sposobnost navzven,« je pojasnil Cerar.

Dodaten delež namenjamo tudi delovanju policije, saj gre še za poseben vidik varnosti, ki smo mu priča vsak dan, ko spremljamo poročanja o terorizmu in drugih vrstah ogroženosti v Evropi in širše, je dodal.

Poleg omenjenih je med prioritetnimi nalogami še infrastruktura, ki je po Cerarjevih besedah potrebna za razvoj gospodarstva, pa tudi za omogočanje dobrih komunikacij v državi. Med infrastrukturnimi projekti se je premier dotaknil drugega tira, ki ga je označil za projekt za razvoj Slovenije. Izrazil je upanje, da bodo volivci razumeli pomen projekta in ga podprli na referendumu.

»Proračun je uravnotežen, vsi resorji so dobili dovolj, da izvedejo ključne projekte,« je dejal Cerar. »Seveda bi si vsi želeli še več, a se moramo gibati v javnofinančnem okviru, katerega varuh je vlada na čelu s finančnim ministrstvom,« je dodal.

Mateja Vraničar Erman Foto: Blaž Samec/Delo

Vraničar Ermanova je pojasnila, da je vlada pri pripravi razreza izhajala iz sprejetega proračuna za leto 2018, ocene realizacije letošnjega proračuna in ciljev, ki so si jih zadali s programom stabilnosti ter odlokom o večletnem okviru za proračunsko načrtovanje.

Ministrstvo za delo bo medtem dobilo 16 milijonov evrov za sprostitev omejevalnih ukrepov na področju otroškega dodatka. Tako bo varčevalni zakon, ki je ukinil otroški dodatek za upravičence iz sedmega in osmega dohodkovnega razreda, prenehal veljati tudi za ta razreda, je po seji še povedala ministrica.

Po polletni realizaciji letošnjega proračuna in oceni prihodkov do konca leta so ocenili, da 100-odstotna kompenzacija višjih odhodkov na porabi evropskih sredstev z nižjimi odhodki na domačih sredstvih ni potrebna, je pojasnila. Dejala je, da je vlada zato odločila, da se skupaj s proračunom DZ predlaga sprememba večletnega okvira, in sicer da se maksimalni obseg odhodkov za državni proračun poveča za 50 milijonov evrov.

To sicer po ministričinih besedah še vedno pomeni, da bodo na integralnih odhodkih izvajali nadaljnjo javno finančno konsolidacijo, ker jih bodo znižali glede na sprejeti proračun.

Resorji imajo zdaj približno mesec dni časa, da pripravijo konkretne finančne načrte, razporedijo sredstva na projekte, ki so za njih prioritetna, je še dejala.

Za leto 2018 sicer vlada načrtuje odhodke v višini 9,625 milijarde evrov, za leto 2019 pa 9,697 milijarde evrov. "To nam omogoča, da ostanemo na poti postopnega uravnoteženja javnih financ v državi in pa spoštujemo zavezo glede doseganja srednjeročnega fiskalnega cilja," je poudarila ministrica.