Česa naj ne bi počeli, ko vlagamo racionalno

Svetovni trg: Namesto iskanja popolnosti je bolje, da se izogibamo neumnim odločitvam.

Objavljeno
21. oktober 2016 18.42
infografika
Damjan Kovačič, KBM Infond
Damjan Kovačič, KBM Infond
Največje napake vlagateljev so, da ne varčujemo dovolj, da so naše naložbe premalo ali preveč tvegane, da smo preveč obsedeni z vročimi zgodbami in preteklimi zmagovalci, da smo slabo pripravljeni na večletni naporni investicijski maraton in da nas vedno znova presenetijo vsaka večja nihanja na finančnih trgih.

Vlagatelji na delniških trgih lahko precej izboljšamo svoje donose, če se nam uspe izogniti brutalnim medvedjim trgom, ki jih vsakih pet do deset let spremlja gospodarska recesija in več kot dvajsetodstotni padci tečajev. Naj spomnim, da so se zadnje večje razprodaje na trgih zgodile avgusta lani in februarja letos, ko smo z uporabo statističnih modelov pravilno identificirali in napovedali kratkotrajno korekcijo tečajev brez recesije.

Čeprav nas upravičeno skrbi zaradi strukturnega ohlajanja globalne gospodarske rasti, robustni statistični modeli, ki jih spremljam, trenutno ne kažejo velike nevarnosti recesije v prihodnjem letu. Na podlagi tega ocenjujem, da obstaja manj kot štiriodstotna verjetnost recesije rasti v prihodnjih treh mesecih in manj kot desetodstotna verjetnost, da bi se ZDA in svet pogreznila v recesijo v prihodnjih devetih mesecih.

V zadnji mesečni anketi Wall Street Journala ekonomisti ocenjujejo, da obstaja šestdesetodstotna verjetnost, da se bo gospodarska recesija zgodila v prihodnjih štirih letih, kar bi pomenilo, tako pravi Josh Zumbrun, da se bo »moral naslednji ameriški predsednik v svojem mandatu spopasti bodisi z novo recesijo bodisi najdaljšim obdobjem gospodarske ekspanzije v zgodovini Združenih držav«.

Kako kaže Citijev semafor medvedjega trga, ki je eden mojih najljubših znanilcev resnične nevarnosti pretresov na globalnih delniških trgih? Semafor medvedjega trga sestavljajo naslednji signali: globalna vrednotenja podjetij, ameriška krivulja donosnosti, sentiment vlagateljev in prilivi v sklade, podjetniška investicijska in prevzemna aktivnost, dobičkonosnost poslovanja podjetij ter kreditni trgi in zadolženost podjetij.

Med februarsko razprodajo na trgih je na nevarnost opozarjalo pet od 18, zdaj pa samo tri in pol od 18 značilnih signalov medvedjih trgov.

Če najdemo način, kako se izogniti slabim naložbenim odločitvam, bomo naredili pomemben korak k uresničitvi finančnih ciljev in poskrbeli za miren spanec tudi v času največjih pretresov na delniških trgih.