Danes si Slovenija ogleduje davčne dolžnike

Davčna in Carinska uprava na spletnih straneh prvič razkrivata imena zavezancev in njihov dolg.

Objavljeno
14. april 2013 21.59
SLOVENIJA LJUBLJANA 08.05.2012 GRADBENISTVO DELAVCI KKRIZA V GRADBENISTVU FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Davčna tajnost jih ne varuje več! Javni seznam davčnih dolžnikov, kakršnega Slovenija še ni imela, razkriva imena 16.016 zavezancev z okoli 949 milijoni evrov dolga. »Kako se sploh lahko nakopiči toliko neplačnih davkov?« sprašuje zasebni trgovec Jože Vencelj.

V davčni upravi (Durs) napovedujejo, da bodo seznam na svoji spletni strani sprostili predvidoma sredi dopoldneva. V carinski upravi (Curs) so konec tedna na svojo spletno stran že namestili vstopno točko do seznama. Presečni datum za prve javne podatke o davčnem dolgu je 25. marec, rok za prvo objavo seznama 15. april. Razkritje velja za dolžnike z dolgom nad 5000 evri in starejšim od 90 dni, pa tudi zamude pri davčnih obračunih.

»Koristi od objave dolžnikov prav gotovo ne pričakujemo. Ne vem, kakšne bodo posledice, kako se bodo na primer odzvali javni naročniki. V gradbeništvu se že številna podjetja odzivajo stoično, češ, kar bo, pa bo. V dejavnosti je okoli 6000 podjetij, njihov položaj na trgu izjemno zahteven,« pred objavo davčnih dolžnikov razmišlja direktor zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala Jože Renar. Na slovenskem trgu se gradbincu hitro zgodi, da za svoje storitve ne dobi plačila in tako tudi svojih obveznosti ne more plačati, dodaja sogovornik.

Poročila davčne uprave o dolžnikih z dolgom nad 4000 evri, ki jih je ta lani pripravila za vlado, namreč napovedujejo, da bodo velik del javnega seznama zavzele tri dejavnosti. Po poročilu za prvo polletje lani je bilo 63,4 odstotka celotnega zneska davčnega dolga v gradbeništvu, predelovalni dejavnosti ter v dejavnosti trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil, v vsaki okoli 18 odstotkov. Iz teh poročil davčne uprave tudi izvira podatek, da je bil lani na vrhu dolžnikov zavezanec s 24 milijoni evrov dolga.

»Prepričan sem, da večina malih, družinskih podjetij posluje pošteno in državi plačajo, kar morajo. Mislim pa, da bo na javnem seznamu veliko takih, ki jim država na neki način daje potuho. Kako je sploh mogoče, da tri ali štiri mesece ne plačaš davka? Meni bi takoj zablokirali račun, naslednji mesec ne bi več mogel izplačati plač,« se čudi lastnik zasebnega trgovskega podjetja in predsednik sekcije malih trgovcev pri gospodarski zbornici Jože Vencelj.

»Seznam dolžnikov pripravljamo v novem informacijskem sistemu,« pravi vršilec dolžnosti generalnega direktorja davčne uprave Peter Grum. Že 3. aprila so zaradi pritiska medijev vnaprej sporočili, da bo na prvem javnem seznamu 15.917 dolžnikov z 929 milijoni evrov dolga. Seznam carinske uprave bo manj obsežen – na njem bo 98 dolžnikov z 19,2 milijona evrov dolga. Davčna uprava na leto zbere skoraj 10,5 milijarde evrov dajatev, carinska okoli 2,5 milijarde evrov.

Javni seznam ne bo razkrival natančnega zneska dolga pri zavezancih, ampak bodo razporejeni v dolžniške razrede, prvič predvidoma v deset.