Davčne blagajne: začela se je tekma za uporabnike

Mobilni operater Simobil je prvi javno predstavil storitev, ki jo ponuja bodočim zavezancem za davčne blagajne.

Objavljeno
19. marec 2015 17.45
4.12.2012 Ljubljana, Slovenija. Ljubljanski taksisti.FOTO: JURE ERZEN/Delo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo, STA
Katarina Fidermuc, gospodarstvo, STA

Ljubljana – Danes se je začelo tekmovanje za uporabnike davčnih blagajn, lahko rečemo po prvi tovrstni predstavitvi za medije, odkar je ministrstvo za finance objavilo osnutek zakona o davčnih blagajnah.

Ne bodo čakali do zakona

Ministrstvo za finance v osnutku zakona predvideva, da bodo davčne blagajne obvezne že 1. oktobra. Ocenjuje, da jih bo moralo uporabljati okoli 80 tisoč ponudnikov blaga in storitev. Ministrstvo v osnutku zakona omogoča tako imenovani odprti sistem blagajn, tako da bodo uporabniki lahko uporabljali naprave in programe različnih proizvajalcev, in če primerno opremo že imajo, jim je ne bo treba zamenjati.

Mobilni operater Simobil je zato danes na novinarski konferenci na slovenskem trgu prvi javno predstavil storitev, povezano z blagajniškim poslovanjem, ki poleg tiskanja računa zagotavlja podatke o izdajatelju računa, prodajnem mestu in druge podrobnosti o poslovanju. Svoj blagajniški program in tudi tehnično opremo zanj ponujajo kot Si.blagajno, sicer pa bodo lahko zavezanci uporabljali opremo katerega koli proizvajalca in v blagajne namestili le Simobilov program. 

Do storitve in naprav tudi z mesečno najmenino

V družbi zagotavljajo, da bo njihov sistem prek mobilne povezave  deloval tudi na območjih tako imenovanih belih lis v Sloveniji, kjer internetnega omrežja sicer ni. Prepričani so, da bo s prenosno opremo, ki jo ponujajo, njihov blagajniški program posebej primeren za zavezance, ki poslujejo v premičnih »poslovnih prostorih«, na primer za taksiste in dimnikarje, saj bodo s prenosno opremo lahko izdali in natisnili tudi račune,  ter nasploh za mala podjetja.

Po osnutku zakona o potrjevanju računov, ki bo urejal delovanje sistema davčnih blagajn, se bodo podatki o vsakem izdanem računu s prodajnega mesta stekali v informacijski sistem finančne uprave, ki ga bo označil, preden ga bo prodajalec natisnil za kupca. Poleg podatkov o računu se bodo v finančno upravo po osnutku zakona stekali tudi podatki o prodajnih mestih oziroma o poslovnih prostorih, tako da bo tudi vsak lokal moralo imeti svojo oznako. Za poslovni prostor bo štel tudi taksi in različne mobilne prodajalne. 

Od aprila brezplačna uporaba programa

Uporabniki Simobilove storitve za blagajniško poslovanje bodo lahko pri operaterju program za blagajniško poslovanje in naprave kupili ali jih najeli. Za zdaj predvidevajo, da bo mesečna najemnina za program stala okoli 15 evrov, mesečna najemnina za paket z blagajniškim programom, tablico ali telefonom in mobilnim tiskalnikom pa se bo začela nekje pri 20 do 30 evrih.

V družbi zagotavljajo, da bodo prodajalci blaga in storitev od aprila naprej že lahko preskušali njihov program za blagajniško poslovanje, ki omogoča tudi hranjenje podatkov v oblaku. »Do uvedbe davčnih blagajn, ne glede na to, kdaj bo zakon začel veljati, bodo lahko podjetja brezplačno preskušala naš program,« zagotavljajo v družbi Simobil. Število brezplačnih uporabnikov v poskusnem obdobju ne bo omejeno.

Enako storitev že ponujajo na Hrvaškem

Enako storitev za blagajniško poslovanje Simobil že prodaja na Hrvaškem, kjer so davčne blagajne uvedli leta 2013, a v slovenski izvedbi. »Izkoristili smo možnosti, ki jih imamo kot mednarodna družba,« pravi vodja produktnega oddelka poslovnih uporabnikov v družbi Miran Razoršek. Novo storitev so tudi razvili v sodelovanju s hrvaško družbo Superius.

Na hrvaškem trgu je po besedah Mirana Razorška še okoli petnajst ponudnikov primerljive storitve, kakršno za poslovanje z (davčnimi) blagajnami pri sosedah ponuja Simobil: »Pričakujem, da jih bo na slovenskem trgu še več, ker bodo sem prišli tudi vsi ponudniki, ki storitev zdaj tržijo na Hrvaškem.«

Podatki v oblakih in na strežnikih v Nemčiji ter na Hrvaškem

Po pojasnilih skupine, ki se v Simobilu uvkarja z novo storitvijo, je ta torej prilagojena napovedani uvedbi davčnih blagajn. »Gre za mobilno rešitev za izdajo računov s poudarkom na preprostosti uporabe, s katero merijo predvsem na male in mobilne podjetnike,« o predstavitvi nove storitve poroča v Slovenska tiskovna agencija (STA).

Dodaja še, da bo storitev Si.blagajna na voljo kot samostojen blagajniški program za mobilne naprave in osebne računalnike.

»Gre za celostno storitev, ki je primerna tudi za računalniško manj vešče uporabnike,« je na predstavitvi povedal  Miran Razoršek. Podatki se arhivirajo v računalniškem oblaku na strežnikih na Hrvaškem in v Nemčiji in so na voljo tudi v primeru izgube ali težav z napravo, tako da lahko uporabniki zadostijo zakonskim zahtevam, ki jim že zdaj nalagajo sledljivost podatkov o izdanih računih.

Izdajanje računov deluje tudi ob prekinitvi internetne povezave, pojasnila druže Simobil povzema STA. Program deluje na mobilnih napravah s sistemom Android ali Windows 8.1 ter z računalniki z operacijskim sistemom Windows XP ali novejšim, poroča STA.