Davčne napovedi za dopolnilno delo že februarja

Odmera akontacije dohodnine: Vsi izvajalci, stari in novi, morajo od 1. januarja poskrbeti za mesečno napoved.

Objavljeno
07. januar 2015 20.06
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana − Osebno dopolnilno delo zdaj urejata novi zakon o preprečevanju dela na črno in pravilnik, ki ga je 24. decembra v uradnem listu objavila ministrica za delo. Izvajalci storitev morajo do 10. februarja prvič oddati napovedi za odmero akontacije dohodnine iz tega vira.

Tudi po novi ureditvi je kot osebno dopolnilno delo mogoče opravljati le storitve, ki jih našteva priloga 1 k pravilniku o osebnem dopolnilnem delu: ta izrecno določa tudi, katere storitve je mogoče opravljati le za posameznike (na primer pomoč v gospodinjstvu) in katere za pravne osebe (na primer nabiranje gozdnih sadežev). Seznam iz novega pravilnika ni enak seznamu, ki je veljal do 1. januarja 2015.

Izvajalci morajo osebno dopolnilno delo še vedno vnaprej priglasiti pristojni ustanovi − zdaj je to agencija za javnopravne evidence in storitve Ajpes. Za davčne namene finančna uprava zaslužke iz dopolnilnega dela uvršča med dohodke iz drugega pogodbenega razmerja. Od 1. januarja morajo bodisi naročniki storitev bodisi izvajalci osebnega dopolnilnega dela sami plačevati prispevke za svoje zaslužke, skupaj devet evrov na vsako naročilnico za delo − tako imenovano vrednotnico.

Stara in nova pravila

Od 1. januarja 2015 velja pri osebnem dopolnilnem delu poleg nove tudi prehodna ureditev. Izvajalci, ki so osebno dopolnilno delo priglasili po 1. januarju 2015, so vrednotnice dolžni uporabljati od začetka leta. Za izvajalce, ki so osebno dopolnilno delo priglasili in opravljali že prej, velja do 30. junija prehodno obdobje, med katerim zanje veljajo določbe, po katerih so se ravnali do 31. decembra 2014.

Po pojasnilih finančne uprave teh šest mesecev delajo »po starem«. To pomeni, da do ponovne priglasitve lahko opravljajo dela, »ki so jih priglasili po starem sistemu«, in jim v šestmesečnem prehodnem obdobju tudi ni treba plačati prispevkov za socialno varnost oziroma vrednotnic. »Dokler ti posamezniki ne priglasijo osebnega dopolnilnega dela po novem sistemu, če ga nameravajo nadaljevati, zanje velja zgornja dovoljena meja prihodkov na ravni lanske letne minimalne plače v državi in roki za poročanje o doseženih prihodkih po starih predpisih,« dodajajo v finančni upravi.

O doseženih prihodkih zdaj še poročajo do 10. dne v mesecu po preteku vsakega trimesečja. Od julija bodo vsi ponudniki osebnega dopolnilnega dela finančni upravi o njih poročali dvakrat, tako da bo presodila, ali lahko ostanejo na seznamu izvajalcev.

Napoved do 10. februarja

V finančni upravi posebej poudarjajo, da morajo vsi izvajalci osebnega dopolnilnega dela − tako »stari« kakor novinci, za katere že veljajo nove določbe − od 1. januarja letos dohodke iz tega vira vključiti v mesečno napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja. Na tem področju torej prehodno obdobje ni pomembno. Napovedi za januar oddajo do 10. februarja. Vanje vključijo tako plačila za storitve, ki jih smejo po pravilniku o osebnem dopolnilnem delu opravljati le za posameznike, kot storitve, ki jih smejo opravljati za pravne osebe, saj te niso več dolžne obračunati in plačati dohodnino iz osebnega dopolnilnega dela. »Finančna uprava izvajalcu osebnega dopolnilnega dela v petnajstih dneh odmeri akontacijo dohodnine,« pojasnjujejo v generalnem finančnem uradu.

Dohodki iz osebnega dopolnilnega dela štejejo v letno dohodninsko osnovo in tako tudi v informativni izračun dohodnine. Po pojasnilih finančne uprave pri dohodkih iz osebnega dopolnilnega dela ni mogoče izbrati pavšalne obdavčitve: »Dohodek iz osebnega dopolnilnega dela namreč ne šteje za dohodek iz dejavnosti, kjer je možna tako imenovana pavšalna obdavčitev z 80-odstotnimi normiranimi odhodki.« Izvajalci osebnega dopolnilnega dela ne štejejo za osebe, ki opravljajo dejavnost, kot na primer podjetniki in drugi zasebniki, ampak dopolnilno delo izvajajo kot fizične osebe na podlagi priglasitve pri Ajpesu, še poudarjajo v finančni upravi.

Osebno dopolnilno delo za državo doslej ni bil velik davčni vir. Po podatkih, ki jih je 13. maja lani Furs dobil od ministrstva za notranje zadeve, je bilo na seznamu oseb, ki so opravljale osebno dopolnilno delo, vpisanih 9788 priglasitev. »Od teh 9788 registriranih priglasitev oseb za opravljanje osebnega dopolnilnega dela je v letu 2013 dohodke iz drugega pogodbenega razmerja doseglo 1075 zavezancev, in sicer pri fizičnih osebah. Predvidoma gre v teh primerih večinoma za osebno dopolnilno delo. Doseženi bruto dohodek teh oseb je znašal 547.935,44 evra,« ugotavljajo v finančni upravi.