Davčni dolžniki poslujejo tudi z državo

14 podjetij in eno društvo, ki so na črnem seznamu, je s posli z državo zaslužilo dobre tri milijone evrov.

Objavljeno
31. julij 2013 18.15
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si

Ljubljana -  Na seznamu davčnih dolžnikov, ki ga je aprila in junija, objavila Davčna uprava je tudi 14 podjetij in eno društvo, ki so v prvih šestih mesecih s poslovanjem z državo skupaj zaslužili dobre tri milijone evrov, danes poročajo Finance v sodelovanju s portalom podčrto.si.

Na javnih razpisih za državne posle lahko sicer kandidirajo le tista podjetja, ki Dursu dolgujejo manj kot 50 evrov neplačanih davkov in preostalih dajatev. A po dodelitvi javnega naročila podjetju temu za prejem izplačil države teh obveznosti ni treba več poravnavati, navaja časnik.

Nobeno izmed teh podjetij, ki so skupno dolžni med 2,7 in 13,8 milijona evrov davka, ni v stečaju (z izjemo Granita, pri katerem se je stečajni postopek začel ta teden). Prav tako so bila po mnenju Dursa davek sposobna plačati, saj podjetij, ki davka zaradi utemeljenih razlogov ne morejo poravnati in zaprosijo na primer za odlog ali odpis plačila davkov, na seznam ne vključijo.

Finance kot zanimivost navajajo dejstvo, da Durs podjetju APS, d. d. ni blokiral računov, čeprav je med 100 tisoč in 300 tisoč evri davka več kot 90 dni dolgovalo tako 25. marca kot 25. junija. Ob tem je v prvi polovici tekočega leta podjetje predvsem iz poslovanja z mestno občino Velenje zaslužilo 304 tisoč evrov.

Kot so za omenjeni časopis pojasnili na Dursu »pri davčnih dolžnikih, kjer ne izvajamo davčne izvršbe na denarna sredstva in ne blokiramo TRR, izvajamo druge oblike davčne izvršbe, na primer na denarne terjatve dolžnika, rubež premičnega premoženja, vrednostne papirje in podobno«, dodali pa so še, da posameznih primerov zaradi varovanja davčne tajnosti ne morejo komentirati.