Davčni obračun za leto 2014 še lahko popravite

Pomote in pomanjkljivosti je mogoče odpraviti v 60 dneh, a najpozneje do 1. junija. Kmečka gospodinjstva naknadno o subvencijah iz leta 2013.

Objavljeno
28. maj 2015 17.48
lvi*DURS
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Davčne obračune za davek od dohodkov pravnih oseb in davek od dohodkov iz dejavnosti je še mogoče popraviti in tako odpraviti pomote in pomanjkljivosti, a rok se izteka, opozarjajo v finančni upravi.

Davčne obračune za leto 2014 je po podatkih, ki jih je finančna uprava zbrala 5. maja, oddalo 99.881 zavezancev za davek od dohodkov pravnih oseb in 102.200 zavezancev za davek od dohodkov iz dejavnosti.

Priložnost iz 53. člena do ponedeljka

»Preverite pravilnost podatkov v predloženih obračunih za davek od dohodkov pravnih oseb in za davek od dohodek iz dejavnosti  za leto 2014.  Izkoristite možnost za predložitve popravka, ki jo zavezancem omogoča 53. člen zakona o davčnem postopku, zavezanem za obe dajatvi svetujejo v finančni upravi.

V generalnem finančnem uradu dodajajo, da so popravki davčnega obračuna po 53. členu zakona o davčnem postopku možni še 60 dni po rednem davčnem obračunu:  »Zavezanci morajo redni davčni obračun predložiti do 31. marca tekočega leta za preteklo leto – za pravne osebe to velja, če je davčno obdobje enako koledarskemu letu.«

Po pojasnilih  Sabine Langus Boc to pomeni, da se skrajni rok za popravke izteče v ponedeljek: »Ob predpostavki, da je redni obračun zavezanec oddal ob izteku roka zanje, to je v torek, 31. marca 2015, potem je zadnji dan za popravek 1. junija 2015.«

Z zakonom določenih 60 dni od 31. marca se sicer izteče 30. maja: »Ker pa je na ta dan sobota, velja prvi naslednji delovni dan, kar je 1. junij 2015.«  V finančni upravi na splošno ugotavljajo, da večina zavezancev davčne obračune za preteklo leto odda tik pred iztekom roka zanje, torej zadnje dni marca.

S popravki lahko davčni zavezanci odpravijo pomanjkljivosti in pomote, ki so jih ugotovili, ko so redni obračun že oddali, poudarjajo v finančni upravi: »Tako se razbremenijo odgovornosti za prekršek.«

Kmečka gospodinjstva vnašajo subvencije za leto 2013

Popravke obračunov za davek od dohodkov iz dejavnosti, ki so zavezanci za dohodnino, lahko v 60-dnevnem roku oddajo  tudi kmečka gospodinjstva, ki v davčni obračun za leto 2014 še niso vključila subvencij za leto 2013, izplačanih v letu 2014.

O tem je finančna uprava 9. marca izdala posebno pojasnilo. »Ta kmečka gospodinjstva popravek izvedejo tako, da  v programu  Silvester Fineus/Pelias pod vrsto dokumenta izberejo Popravek do 60 dni (po 53. členu ZDavP-2)«,« pojasnjujejo v  generalnem finančnem uradu. Tudi za ta popravek imajo zavezanci 60 dni časa od dneva, ko so oddali prvotni obračun.

Po 60 dneh ostane samoprijava

Tudi po 60-dnevnem roku za popravke ima zavezanec še možnost, da sam sporoči popravke za davčni obračun davka, poudarjajo v finančni upravi: »Če je ta rok že potekel, lahko oddajo popravek davčnega obračuna na podlagi samoprijave, tako da kot vrsto dokumenta izberejo »Samoprijava – pri zvišanju (po 55. člen ZDavP-2)«. Samoprijava prinese zavezancu nekaj dodatnih stroškov – obresti za zamudo po evropski medbančni obrestni meri in pribitek k davku, ki znaša od 1 do 4 odstotnih točk, odvisno od zamude.

Isti obračun lahko popravi le enkrat

Omenjeni 53. člen zakona o davčnem postopku določa podrobnosti o popravljanju pomanjkljivosti in pomot v davčnem obračunu: »Davčni zavezanec lahko v 60 dneh po predložitvi davčnega obračuna, zaradi formalnih pomanjkljivosti oziroma pomot v imenih in številkah, pisnih ali računskih pomot, predloži popravek davčnega obračuna. S popravkom davčnega obračuna davčni zavezanec odpravlja predhodno predloženi davčni obračun v delu, v katerem ga spreminja.«

Pri tem pa naj zavezanci le pazijo, da ne bodo naredili nove napake, ko bodo popravljali prvotni obračun, kajti 53. člen zakona jih omejuje: »Davčni zavezanec lahko popravek istega davčnega obračuna predloži samo enkrat.«

Za popravke v zavezančevo korist 12 mesecev

Davčni zavezanec ima pravico popraviti prvotni davčni obračun tudi, če se zmoti v svojo škodo, saj 54. člen zakona o davčnem postopku ureja podrobnosti o popravku, kadar je davčna obveznost izkazana previsoko.

Za te popravke ima celo precej več časa kot pri popravkih zaradi pomot in pomanjkljivosti, saj mu 54. člen zakona omogoča: »Davčni zavezanec lahko v 12 mesecih od poteka roka za predložitev davčnega obračuna predloži popravek davčnega obračuna, če pozneje ugotovi, da je v predloženem davčnem obračunu davčno obveznost izkazal previsoko glede na obveznost, ki bi jo moral izkazati na podlagi zakona o obdavčenju. S popravkom davčnega obračuna davčni zavezanec odpravlja predhodno predloženi davčni obračun v delu, v katerem ga spreminja.«

Tudi pri popravkih v svojo korist ima zavezanec le eno priložnost, saj zakon tudi tu določa, da »lahko popravek istega davčnega obračuna predloži samo enkrat«. Ob popravkih v svojo korist mora »priložiti obrazložitev o vzrokih, zaradi katerih je davčno obveznost izkazal previsoko«.