Davčna asistentka Vida se ni preselila v finančno upravo

Po osmih letih so jo upokojili, pravijo v Fursu. Dosegljiva je le še na stari spletni strani davčne uprave, zato se njen čas izteka.

Objavljeno
13. marec 2015 19.08
VIDA
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Vida letos ne bo pomagala zavezancem za dohodnino, ki jih bo zanimalo, ali je finančna uprava zanje pripravila informativni izračun za leto 2014. »Virtualno davčno asistentko smo upokojili,« pravi Stojan Glavač iz generalnega finančnega urada.

Vide že več mesecev ne posodabljajo

Na spletni strani finančne uprave (Furs) obiskovalci zaman iščejo virtualno davčno asistentko Vido (pravzaprav je to kratica VIDA), ki jo je davčna uprava v svoj informacijski sistem vključila 1. februarja 2007. »Trenutno še deluje na stari spletni strani davčne uprave, ko pa bomo to ukinili, Vida ne bo dosegljiva nikjer več,« pravi Stojan Glavač iz službe za obveščanje javnosti pri generalnem finančnem uradu. Na novo spletno stran finančne uprave, ki so jo zagnali 1. avgusta lani, virtualne davčne asistente niso namestili. Njenih odgovorov na stari spletni strani Dursa od konca leta 2014 tudi ne posodabljajo več.

Pogodbo za informacijski sistem Vida so v finančni uprai prekinili konec lanskega leta: »Letos tako z njo nimamo nobenih stroškov več, od konca  leta 2014 je tudi ne vzdržujemo več, torej ne posodabljamo njenih odgovorov.« Za novi sistem pomoči prek informacijske točke – i točke – na spletni strani finančne uprave, ki deluje na vstopnem mestu v sistem eDavki, nimajo sklenjenih nobenih pogodb z zunanjimi izvajalci, ker so ga razvili sami: »Pri Vidi pa smo imeli stroške tako za vzpostavitev  kot za vzdrževanje sistema. Naša finančna sredstva so omejena in prav zato smo razvili lastno rešitev.«  Na informacijsko točko obiskovalca opozarja značilna silhueta.

Po pomoč na informacijsko točko

Prek Vide je bilo mogoče pretekla leta med drugim preveriti, ali je finančna uprava za izbrano davčno številko že izdala informativni izračun dohodnine. Informativne izračune dohodnine za leto 2014 izdala v dveh svežnjih, 31. marca in 30. maja. »Na spletni strani finančne uprave je na vstopnem mestu v sistem eDavki že nekaj časa nameščen pripomoček, ki deluje podobno kot Vida.

Tudi tu zavezanci z vnosom svoje davčne številke dobi povratno informacijo, ali smo za to številko že izdali informativni izračun,« zagotavljajo v generalnem finančnem uradu. Za uporabo tega pripomočka obiskovalec spletne strani ne rabi digitalnega potrdila, kakor ga tudi pri Vidi ni, čeprav je nameščen na vstopnem mestu v sistem eDavki.

V finančni upravi so že lani presodili, da je virtualna davčna asistentka Vida zanje postala predraga. Predvideli so, da bodo leta za ta informacijski sistem porabili 80.000 evrov, kolikor je vredna pogodba z družbo Artisol Adria, ki jim zagotavlja servisiranje programa. »Zelo resno razmišljamo, da bomo program za pomoč davčnim zavezancem prek naše spletne strani, ki ga poznajo kot virtualno davčno asistentko, ukinili. Povsem odločili pa se še nismo,« so nam v tedanji davčni upravi povedali 1. februarja lani, potem ko so Vido uporabljali sedem let. Program oziroma znanje zanjo so kupili od Švedov.

Nove poti do pojasnil

Vido je februarja 2007 na davčno upravo (Durs) »pripeljal« tedanji generalni direktor Ivan Simič. Program za virtualnega davčnega asistenta je tedanja davčna uprava nabavila prek javnega razpisa. »Vida deluje po načelih umetne inteligence,« je o virtualni davčni pomočnici ob predstavitvi nove storitve za zavezance povedal vodja projekta Daniel Györköš. Javnosti so program predstavili kot  mlado, dolgolaso svetlolasko, kakršno si je zamislila oblikovalka Mojca Kranjc. Pozneje so njeno podobo nekoliko spremenili.

Človeška podoba ima pri tovrstnih programih svoj namen, je pred osmimi leti povedal Györköš: »Želeli smo, da bi se zavezanec otresel predsodka, da komunicira z računalnikom.« Statistika o računalniški pomočnici kaže, da je bilo leta 2013 kar 85 odstotkov vprašanj, na katera je odgovorila, povezanih z dohodnino.

Leta 2007 je vrednost namestitve sistema virtualnega davčnega asistenta za področje dohodnine skupaj z davkom na dodano vrednost znašala 648.017 evrov. Ob tem je imela davčna uprava vsako leto stroške za licence, operativno vzdrževanje, nadgradnje baze znanja in podaljšanje garancije za strojno opremo –  letni strošek je znašal okoli 80.457 evrov.

Po pojasnilih finančne uprave je zanimanje za Vido pri zavezancih iz leta v leto upadalo zaradi različnih vzrokov. »Zato se je potreba po razvoju novih vsebin za davčno asistentko Vido tudi zelo zmanjšala. V teh letih pa so zelo napredovala tudi internetna tehnologija in socialna omrežja. Pridobivanja informacij je postalo bolj enostavno dostopno preko spletnih iskalnikov in socialnih omrežij,« ugotavljajo v finančni upravi. 

Na spletni strani finančne uprave je torej ne bo, tudi ko bodo zaključili prenos vsebin z nekdanje spletne strani Dursa, ne. »Vido smo upokojili,« poudarjajo v finančni upravi.