Davek na brezalkoholne sladke pijače na mizi

Ministrstvo za finance je objavilo osnutek zakona o davku na brezalkoholne pijače z vsebnostjo sladkorja in sladil.

Objavljeno
01. december 2014 16.41
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Ministrstvo za finance je objavilo osnutek zakona o posebni trošarini na brezalkoholne pijače z vsebnostjo sladkorja in sladil: »Predlog zakona uvaja obveznost plačevanja posebne trošarine na brezalkoholne pijače, ki vsebujejo sladkor oziroma sladila.«

Vlada ima po predlogu zakona pravico znižati ali zvišati trošarino za 50 odstotkov predpisanih zneskov, če bo to narekovala ekonomska politika.

Uporaba po odobritvi Evropske komisije

Vlada načrtuje, da bo zakon o trošarini na brezalkoholne pijače s sladkorjem in sladili začel velajti poetnajsti dan po objavi v uradnem listu, pri začetku uporabe pa je predvidela omejitev: »Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu republike Slovenije, uporablja pa se z dnem, ko Evropska komisija odobri uvedbo trošarine.«

Po predlogu zakona posebna trošarina na brezalkoholne pijače z dodanim sladkorjem velja za pijače, ki na liter vsebujejo nad 10 g sladkorja.

Predmet posebne trošarine so tudi pripravki za brezalkoholne pijače v obliki sirupov, praškov in v drugih oblikah ter energijske pijače, pojasnjujejo predlagatelji:  »Izdelki so opredeljeni upoštevaje kombinirano nomenklaturo EU (tarifne številke).«

Trošarina po progresivni lestvici

Osnutek zakona, ki je  do 8. decembra  javni obravnavi, vsebuje progresivno lestvico obdavčitve, ki se stopnjuje od najnižjega razreda, za katerega je predvidenih od 5 centov trošarine na liter brezalkoholne pijače z vsebnostjo sladkorja nad 10 gramov na liter do vključno 50 gramov na liter do najvišjega razreda z obdavčitvijo 0,20 evra na liter energijske pijače.

»Osnova za obračun posebne trošarine je količina brezalkoholnih pijač, izražena v litrih, za pripravke v obliki sirupov v litrih in za pripravke za pijače v obliki praškov tablet ali v drugih oblikah v kilogramih,« pojasnjujejo predlagatelji.

Iz obdavčitve s posebno trošarino so izvzete vode in mineralne vode brez dodanega sladkorja in sladil, sadni in zelenjavni sokovi, nektarji, brezalkoholna piva brez ali z dodatkom brezalkoholne pijače, brezalkoholne pijače, slajene s steviol glikozidi, ter živila za posebne zdravstvene namene ter živila, namenjena dojenčkom in majhnim otrokom.

Obdavčitev po vsebnosti sladila, če je v pijači tudi sladkor

Pri pijačah, v katerih so sladkor in sladila, bo po pojasnilih predlagateljev obdavčitev odvisna od sladila:  »V primeru brezalkoholnih pijač, ki vsebujejo tako sladkor kot tudi sladila, se posebna trošarina obračuna v višini, ki je predpisana za obdavčitev sladil, ne glede na vsebnost sladkorja.«

Pri sirupih je v predlogu zakona tako kot pri ostalih pijačah predvidena obdavčitev na liter pripravka.

Pri pripravkih za pijače v obliki praškov v tabletah ali v drugih oblikah se po pojasnilih predlagateljev obdavčitev določa na kilogram takega pripravka: »V primeru, da bi pri sirupih ter pri pijačah v obliki praškov v tabletah ali drugih oblikah uvedli obdavčitev glede na recepturo za mešanje – v razmerju ena proti sedem za sirupe oziroma ena proti trinajst za pripravke – bi to imelo za posledico nesorazmerno povečanje maloprodajnih cen tovrstnih izdelkov. V tem primeru bi bil dvig drobnoprodajne cene izdelka zaradi uvedbe posebne trošarine bistveno višji pri cenejših proizvodih.«

Proračunski in vzgojni ukrep

»Osnovni cilj predloga zakona je uveljaviti ekonomski instrument, ki bo upočasnil rast porabe sladkih brezalkoholnih pijač in s tem prispevati k manjšemu vnosu enostavnih in prostih sladkorjev v prehrano ljudi, ter dolgoročno, kizboljšanju zdravstvenega stanja predvsemmlajše populacije, ki v pretežni meri posega po teh pijačah,« pojasnjujejo v ministrstvu za finance, ki je objavilo osnutek zakona.

Nakup brezalkoholnih pijač je v veljavni slovenski davčni zakonodaji obremenjen z davkom na dodano vrednost v višini 9,5 odstotka pri nakupu v trgovini in  z 22 odstotki DDV pri postreženih pijačah v gostinskih lokalih. »Drugih posebnih davčnih obremenitev na brezalkoholne pijače v veljavni slovenski davčni zakonodaji ne poznamo,« pojasnjujejo predlagatelji ...

Vlada zdaj od nove trošarine pričakuje manj, kot je oktobra, ko jo je uvrstila na seznam tako imenovanih horizontalnih ukrepov za povečanje proračunskih prihodkov v letu 2015.

Takrat je iz nove dajatve predvidela 8 milijonov evrov. Po besedah ministra za kmetijstvo Dejana Židana je pozneje iz osnutka zakona izločila sadne in zeliščne sokove ter nektarje in nekatere druge izdelke, zato se je zožila tudi davčna osnova.

»Ob upoštevanju povprečne vsebnosti sladkorja po posameznih brezalkoholnih pijačah, ocenjujemo, da bo progresivni davek, ki je odvisen od vsebnosti sladkorja, prinesel letno okoli 4,7 milijona evrov prihodkov. Ocena vsebuje predpostavko , da se bo količina porabe brezalkoholnih pijač v Republiki Sloveniji zmanjšala delno zaradi trenda zniževanja porabe brezalkoholnih pijač, delno zaradi višjih cen,« predvidevajo v ministrstvu za finance zdaj.