Davki 2014: Novi davek namesto voščilnice

Okoli 1,2 milijona zavezancev bo spomladi prvič dobilo odločbo davka na nepremičnine.

Objavljeno
28. december 2013 20.07
Slovenija, Maribor, 11.4.2012 - Zolgarjeva 18 in 20 foto:Tadej Regent/Delo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Od novega davka na nepremičnine smo oddaljeni le še dva dni: veljati začne 1. januarja 2014. To je največji poseg v slovenski davčni sistem od davčne reforme iz leta 2006, zanesljivo pa ne bomo rekli, da je to odtlej najboljši poseg v našo davčno mrežo. Pravniki za različne naročnike pripravljajo zahteve za oceno ustavnosti.

Davčna osnova za novi davek na nepremičnine bo posplošena tržna vrednost nepremičnin, ki jo je geodetska uprava leta 2010 določila nepremičninam v svojem registru in jo gibanju na trgu, kot pojasnjuje, nazadnje prilagodila letos jeseni. Za stanovanjske nepremičnine bo pri davčni osnovi veljala izjema: v letu 2014 bo znašala 80 odstotkov posplošene tržne vrednosti, leto pozneje 90 odstotkov in v letu 2016 dosegla 100 odstotkov posplošene tržne vrednosti. V zakonu o davku na nepremičnine so te urejene v skupine stavb in zemljišč, za katere veljajo različne davčne stopnje. Pri stanovanjskih nepremičninah so predvidene štiri davčne stopnje: 0,15 odstotka za rezidenčne stanovanjske nepremičnine, 0,50 odstotka za nerezidenčne in še dodatni stopnji za stanovanjske nepremičnine, vredne več kot 500.000 evrov, pri katerih bosta osnovna rezidenčna in nerezidenčna stopnja višji za 0,25 odstotka. Po izračunih ministrstva za finance bo pri stanovanjskih nepremičninah novi davek povprečno dvakrat višji kot sedanje nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.

Za davčno leto 2014 začetek leta, ko začne zakon veljati, sicer ne bo najpomembnejši: zakonodajalec je s prehodnimi določbami za presečni datum pri vseh podatkih o nepremičninah določil 1. april 2014. »Vsi lastniki nepremičnin in davčni zavezanci lahko do 31. marca 2014 spreminjajo podatke o nepremičnini v naši evidenci. Po tem datumu bo vse upravičene spremembe podatkov mogoče upoštevati samo s pritožbo na odločbo o odmeri davku, saj bomo 1. aprila podatke iz registra nepremičnin posredovali davčni upravi,« pravi vodja geodetske uprave (Gurs) Aleš Seliškar.

Posegi v dohodninski zakon

Davek na nepremičnine bo imel okoli 1,2 milijona zavezancev, skoraj toliko kot dohodnina z blizu 1,1 milijona zavezancev. Po 1. januarju 2014 bodo tudi pri dohodnini začele veljati pomembne spremembe. Dohodninske olajšave in davčni razredi bodo 1. januarja ostali na letošnji ravni. To je omogočila novela zakona o dohodnini, ki je odpravila usklajevanje zneskov z rastjo življenjskih izdatkov. Odslej bo preračun obvezen, če bo letna inflacija presegla tri odstotke. Po 1. januarju 2014 dveh zdaj veljavnih olajšav ne bo več v zakonu o dohodnini: seniorske za osebe po 65. letu starosti in tako imenovane migrantske za slovenske rezidente, ki so zaposleni pri delodajalcih čez mejo in se redno vračajo domov. Za leto 2013 bo davčna uprava upoštevala olajšave in davčne razrede, kakršni veljajo po letošnji lestvici – ministrstvo za finance jo je določilo novembra lani. Pri odmeri dohodnine za leto 2013 bo še veljala olajšava za osebe po dopolnjenem 65. letu starosti, tako imenovana seniorska olajšava. Prav tako bo davčna uprava pri odmeri za leto 2013 še upoštevala olajšavo za čezmejne delovne migrante. Prihodnje leto bodo začele veljati tudi spremembe in dopolnitve zakona o davčnem postopku, ki uvaja visoko, 70-odstotno obdavčitev neprijavljenih dohodkov, ki jih bo davčna uprava razkrila v nadzornih postopkih. Vlada namerava v letu 2014 združiti davčno in carinsko upravo v eno ustanovo, v finančno upravo. Zakon o finančni upravi je že v zakonodajnem postopku državnega zbora.