DBS lani s 17 milijoni evrov izgube

Izguba je posledica večjega obsega oslabitev in rezervacij, večinoma oblikovanega za kredite pravnim osebam pred letom 2010.

Objavljeno
25. april 2014 17.10
DBS
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Ljubljana - Deželna banka Slovenije (DBS) je lani ustvarila 9,99 milijona evrov operativnega dobička, kar je za osem odstotkov več kot leto prej. Kljub uspešnemu tekočemu poslovanju je lani ustvarila 17,32 milijona evrov izgube, ki je posledica večjega obsega oslabitev in rezervacij, večinoma oblikovanega za kredite pravnim osebam pred letom 2010, piše STA.

Neto oslabitve so znašale 29,49 milijona evrov, predlani 16,30 milijona evrov.

Od tega jih je lani za kredite odpadlo 24,91 milijona evrov, kar je za 11,06 milijona evrov več kot leta 2012. Neto odhodki iz oslabitev drugih sredstev so znašali 4,16 milijona evrov, med njimi je prevladovala oslabitev kapitalske naložbe v odvisni družbi DBS Leasing in DBS Nepremičnine.

Bilančna vsota banke je konec leta dosegla 855,99 milijona evrov in se je zmanjšala za 10,85 milijona evrov. Največji vpliv na znižanje bilančne vsote so imeli dolgoročne vloge države in dolgoročni krediti od bank, pri čemer so se povečale dolgoročne vloge gospodinjstev in kratkoročne vloge pravnih oseb.

Vloge pravnih oseb skupaj z državo so se lani znižale za 1,32 milijona evrov, večinoma zaradi zmanjšanja vlog države. Vloge gospodinjstev pa so se povečale za 30,03 milijona evrov. Krediti, dani gospodinjstvom, so se povečali za 10,52 milijona evrov.

Čiste obresti so znašale 21,42 milijona evrov in so bile višje kot leto prej predvsem zaradi višjih prihodkov od obresti od kreditov, danih državi, ter od vrednostnih papirjev države in drugih izdajateljev do zapadlosti. Znižali so se odhodki za obresti za vloge in kredite od bank, od centralne banke, za vloge države, pravnih oseb in za izdane obveznice. Odhodki za obresti za vloge gospodinjstev so se povečali.

Čiste opravnine, dosežene v višini 5,08 milijona evrov, so bile nižje kot v letu 2012. Povečali so se prihodki od opravnin za vodenje tekočega računa, odobritev limitov gospodinjstev, iz medbančne poravnave v sistemu Activa, od kreditnih poslov in od danih jamstev. Nižji so bili prihodki od plačilnega prometa, od posredniških in komisijskih poslov ter od poslov z vrednostnimi papirji za stranke.