DDV je višji, trgovci bodo cene popravljali postopno

Velike in male trgovske družbe nameravajo višji stopnji davka na dodano vrednost v cene vključevati postopno.

Objavljeno
30. junij 2013 18.10
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Davek na dodano vrednost je danes višji. Zavezanci bodo morali za julij že obračunati novi stopnji in državi odmeriti večji znesek, čeprav bodo maloprodajne cene popravljali postopno. Če bo res tako, se tudi na potrošnika višje davčno breme ne bo zgrnilo naenkrat. Trgovci o podražitvah govorijo previdno.

Velike in male trgovske družbe nameravajo višji stopnji davka na dodano vrednost (DDV) v cene vključevati postopno. »Konkurenca med trgovci je huda. Ni se tako preprosto odločiti za podražitev,« pravi predsednik Združenja malih trgovcev Jože Vencelj.

Za začetek goriva

Naftna družba Petrol takšnih pomislekov nima, ampak se ravna po načelu: višji davek, višje cene. Opolnoči je cenik naftnih derivatov že nastavila na nove vrednosti, višje od 1,6 do 2,5 centa. Liter kurilnega olja, na primer, je z višjim davkom danes dražji za 1,6 centa in znaša 0,986 evra.

Zdaj še ni mogoče dovolj natančno predvideti, kolikšno podražitev na mesečni ravni za potrošnike bosta povzročili novi stopnji davka na dodano vrednost. Vlada se vendarle ni odločila za velik dvig obdavčitve. Na prve utemeljene podatke o premikih pri cenah bomo morali počakati vsaj do konca julija, je mogoče zvedeti v statističnem uradu.

»Na novinarski konferenci 31. julija bomo objavili podatke o inflaciji za mesec julij. Poleg letne in mesečne stopnje inflacije bomo predstavili tudi vpliv spremenjenih stopenj DDV na inflacijo,« pravi Mojca Maček Kenk, ki v državnem statističnem uradu na področju makroekonomske statistike vodi oddelek za cene. V statističnem uradu poudarjajo še, da je za julij značilen zelo močan sezonski vpliv, saj ravno zaradi sezonskih razprodaj julija na mesečni ravni običajno izmerijo deflacijo, torej upad cen namesto rasti.

Trgovine brez inventure

Vrnimo se torej v trgovino. Potrošniki, ki račune za nakupe odlagajo v predal, so lahko že danes, prvi dan z višjimi davčnimi stopnjami, sami svoj zasilni statistični urad, če bodo nove račune primerjali s starimi. Od velikih trgovcev z mešanim blagom zvemo, da se niso odločili za inventuro, med katero bi blago popisali in hkrati na novo označili cene pri vseh prodajnih izdelkih. »Za dve odstotni točki razlike pri splošni stopnji davka se nam ne splača opraviti tako dragega postopka, kot je inventura. Pri tem bi morali zamenjati vse maloprodajne cene v naši tehnični trgovini. Ne morete si predstavljati, koliko dela je s tem,« pravi tudi predstavnih malih trgovcev in lastnik družinske tehnične trgovine Jože Vencelj, kjer v glavnem uporabljajo splošno stopnjo DDV. Načrtuje, da bo nazadnje nekaj pomoči za zamudno označevanje izdelkov s novimi cenami poiskal prek študentskega servisa. »Mladi so 'brihtni', vsi znajo delati z računalniki in se hitro naučijo, kaj morajo narediti, ko jim enkrat pokažeš postopek,« dodaja sogovornik.

DDV je višji, kupec ne sme uiti

Čeprav velike trgovske verige uporabljajo različne prodajne prijeme, velja v povezavi z višjo obdavčitvijo blaga in potrošnje pri vseh enako vodilo: Obdržati konkurenčnost, obdržati kupca!

Trgovec Mercator napoveduje, da višjih davčnih stopenj pri izbranih izdelkih ne bo takoj vključil v maloprodajne cene: »Kljub dvigu DDV bomo do 1. septembra 2013 ohranili in zaklenili cene več kot 2000 najbolje prodajanih izdelkov za vsakodnevno potrošnjo. Cene preostanka asortimana pa bomo postopoma prilagodili na višji DDV.« Višji davčni stopnji blažijo tudi različne ugodnosti za kupce, enako kot konkurenca v dejavnosti.

V Sparu Slovenija izvemo, da inventuro vedno opravijo junija: »Danes začneta veljati višji davčni stopnji in to bomo upoštevali. Glede spremembe cen izdelkov ob dvigu davčnih stopenj pri DDV se bomo odločali od izdelka do izdelka posebej.« V trgovinski družbi Lidl so konec maja in v začetku junija končali redne celotne inventure v vseh poslovalnicah, zato dodatnega popisa zalog zaradi novih davčnih stopenj ne bo. Ugotavljajo, da vseh učinkov višje obdavčitve še ni mogoče predvideti: »Lidl Slovenija bo svoje zaračunavanje blaga s 1. julijem uskladil z zakonom. Zavedamo se konkurenčnosti trga in občutljivosti kupne moči, zato s 1. julijem večjih posegov na področju oblikovanja cen ne načrtujemo.«

Tudi pri elektriki bo malo streslo

Gospodinjstva imajo poleg izdatkov za hrano še dolg seznam drugih neizogibnih stroškov. Vsaj za nekaj deset centov bodo zaradi novih stopenj DDV višji zneski na položnicah za električno energijo. »Za gospodinjstva bo dvig davčne stopnje pomenil približno 1,68 odstotka višji izdatek od sedanjega. Če vzamemo za primer povprečno slovensko porabo, ki znaša 328 kWh na mesečni ravni in 7 kW obračunsko moč, znaša končni znesek računa trenutno 48,95 evra. Zaradi višjih davčnih stopenj bo račun pri enaki porabi in obračunski moči znašal 49,76 evra,« pravi Tanja Zdouc Gantar iz družbe GEN-I. Toda, dodaja, predvidena podražitev je odvisna od zneska, povprečno se giblje okoli 80 centov.

Od vladnega urada za informiranje še nismo dobili odgovora na vprašanje, kaj se bo dogajalo s cenami, o katerih nazadnje odloča vlada – na primer o cenah železniških vozovnic v tako imenovanem notranjem prometu. »Na Slovenskih železnicah dvig davčnih stopenj DDV ne pomeni avtomatskega dviga cen vozovnic. Podražitve so nazadnje odvisne od vlade,« pravi predstavnik za obveščanje javnosti pri Slovenskih železnicah Marko Tancar.

Znižana davčna stopnja, ki je danes torej za odstotno točko višja, kot je bila včeraj, velja za 21 skupin izdelkov in blaga: med drugim za hrano, zdravila, nova stanovanja do 250 kvadratnih metrov površine in frizerske storitve. Višja, zdaj 22-odstotna davčna stopnja velja za vse blago in storitve, ki niso na seznamu z nižjo stopnjo.