Dejavnost kovin je bila za podjetja uspešnejša od naftne

Svetovni trg: v zadnjih sedmih letih so se delnice podjetij iz kovinske dejavnosti podražile precej bolj kot v naftni.

Objavljeno
03. november 2017 18.58
Alexandr Gutirea, Triglav Skladi
Alexandr Gutirea, Triglav Skladi
Podjetja, ki se ukvarjajo s pridobivanjem in predelavo naravnih virov, večinoma spadajo v sektor energetika in surovine ali pa v predelovalno industrijo. Podjetja iz istega sektorja so lahko različno klasificirana glede na dejavnost, s katero se ukvarjajo. Sektor energetika je sestavljen iz dveh dejavnosti, sektor surovine in predelovalna industrija pa iz petih.

Letos hitro ugotovimo, da so z donosnostjo v prvih desetih mesecih lahko precej bolj kot lastniki delnic energetskih podjetij zadovoljni vlagatelji, ki so investirali v delnice podjetij iz sektorja surovine in predelovalna industrija.

Merjeno v evrih in ob upoštevanju izplačanih dividend je znašala donosnost indeksa S&P Global 1200 Surovine in predelovalna industrija 13,9 odstotka, medtem ko je bila donosnost indeksa S&P Global 1200 Energetika kar 22,2 odstotne točke nižja.

Zagotovo bi bilo napačno trditi, da je gibanje cen naravnih virov edini dejavnik, ki vpliva na gibanje cen delnic iz prej omenjenih sektorjev. Med pomembnimi dejavniki so tudi vrednotenja, novice, povezane s prevzemnimi aktivnostmi, uspešnost pri doseganju večje učinkovitosti poslovanja, zakonodajni ukrepi itd. Je pa res, da dogajanje na surovinskih trgih neposredno vpliva na razmere na delniških trgih, še posebej to velja za delnice podjetij, ki se ukvarjajo z eno izmed dveh naslednjih dejavnosti: (a) nafta, plin in druga potrošna goriva (92,5-odstotni delež v indeksu S&P Global 1200 Energetika) ter (b) kovine in rudarstvo (31,4-odstotni delež v indeksu S&P Global 1200 Surovine in predelovalna industrija).

Zaradi tega je še kako pomembno spremljati dogajanje na trgih naravnih virov. Cena zahodnoteksaške nafte (WTI) je letos (merjeno v evrih) padla za 8,3 odstotka, severnomorske (brent) pa za 3,4 odstotka. Precej večji premiki so se zgodili na trgu zemeljskega plina – za 29,5 odstotka je padla evrska cena na vozlišču Henry Hub v ZDA. Razumljivo je, da je gibanje omenjenih energentov pomembno predvsem za gibanje cen delnic podjetij iz dejavnosti nafta, plin in druga potrošna goriva.

Položaj na trgih kovin, katerih gibanje cen vpliva na gibanje cen delnic podjetij iz dejavnosti kovine in rudarstvo, je bil nekoliko boljši. Čeprav se je cena železove rude, merjeno v evrih, letos znižala za 31,8 odstotka, je vrednost indeksa London Metal Exchange LMEX, ki odraža gibanje šestih industrijskih kovin (bakra, aluminija, svinca, kositra, cinka in niklja), po drugi strani zrasla in je 12,6 odstotka višja kot na začetku leta.

Do konca leta sta samo še dva meseca, a sodeč po izkušnjah, bomo verjetno tudi tokrat priča nepričakovanim premikom tako cen naravnih virov kot tudi cen delnic podjetij, ki pridobivajo in predelujejo te naravne vire.