Delničarji Probanke potrdili dokapitalizacijo

Uprava Probanke je že decembra lani napovedala, da je postorila vse potrebno za izpeljavo dokapitalizacije.

Objavljeno
29. april 2013 18.13
Mo. Z., Delo.si, STA
Mo. Z., Delo.si, STA
Maribor - Delničarji Probanke so na današnji skupščini potrdili sklep o dokapitalizaciji banke. V skladu s sklepom se bo osnovni kapital banke, ki znaša 17,925 milijona evrov, povečal za največ 50,075 milijona evrov na največ 68 milijonov evrov. Emisijski znesek nove delnice znaša 4,20 evra, piše Slovenska tiskovna agencija.

Dvema največjima delničarjema - Perutnini Ptuj in Medaljonu je sicer Banka Slovenije novembra lani odvzela dovoljenje za pridobitev kvalificiranega deleža in glasovalne pravice.

Na današnji skupščini je bilo prisotnega manj kot 50 odstotkov kapitala banke, med največjimi prisotnimi delničarji pa so bili Avtotehna, Trimo, Pivovarna Laško in Gornje.

Uprava Probanke je že decembra lani napovedala, da je postorila vse potrebno za izpeljavo dokapitalizacije. Predsednik uprave Bogomir Kos je takrat izrazil pričakovanje, da bi se ta lahko zgodila v prvi polovici tega leta. V banki so ob tem zagotovili, da intenzivno iščejo investitorje, čeprav niso izključili možnosti, da si bodo pomagali s slovenskim kapitalom.

Kos takrat bolj konkretno ni želel govoriti, je pa potrdil, da gre za sosednje države, pa tudi dve ali tri države izven območja evra. Če dokapitalizacija morda ne bi uspela, pa bo banka po Kosovih besedah svoj obseg poslovanja morala prilagoditi razpoložljivemu kapitalu.

Probanka lanskih poslovnih rezultatov še ni razkrila, jih bo pa predstavila na torkovi novinarski konferenci. V prvih devetih mesecih lani je ustvarila čisto izgubo v višini 30,2 milijona evrov, potem ko je imela v enakem obdobju predlani za 1,7 milijona evrov čistega dobička. Kos je pred iztekom lanskega leta napovedal, da bo izguba ob koncu leta nekoliko višja, da pa bo nižja od 38 milijonov evrov.

Banka sicer deli usodo slovenskih bank, še posebej tistih v domači lasti. Slaba posojila se namreč kopičijo in slabijo kapitalsko ustreznost banke. Bonitetna ocena banke je tudi zaradi tega trenutno zelo nizka.