Delnice iz lastninjenja brez napovedi in davka

Konec februarja se izteče rok za več davčnih napovedi, tudi za obresti in najemnine, a za certifikatske delnice še velja izjema.

Objavljeno
17. februar 2017 20.20
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Ljubljana – Za delnice iz lastninjenja še vedno velja, da lastnik ne plača davka, če mu prodaja prinese dobiček. Bralko je prestrašilo obvestilo družbe NLB, prek katere je prodala delnice, češ da mora finančni upravi oddati napoved. Splošno pojasnilo, ki so ga v družbi sestavili za svoje stranke, zanjo ne velja.


Za delnice iz obdobja lastninjenja podjetij, ki so jih državljani pridobili, za tako imenovane certifikate, so vseskozi veljala posebna davčna pravila. Prodati jih je bilo mogoče brez obdavčitve dobička. Država je ob lastninjenju poskrbela tudi, da je certifikatske delnice brezplačno hranila Klirinško-depotna družba, a to obdobje se je 1. januarja letos izteklo. To je bil vzrok, da se je lani na trgu pojavilo več privatizacijskih delnic, na katere so lastniki že kar pozabili – če so le bili kupci zanje.

Naša skoraj 90-letna bralka je tako prodala dve delnici iz svežnja, ki ga je dobila v zameno za svoj certifikat, in dobila pisno obvestilo, da je do 28. februarja dolžna oddati napoved za odmero dohodnine od dobička iz prodaje vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov. Obvestilo je prejemnico in njeno družino po nepotrebnem vznemirilo, saj dobiček iz privatizacijskih delnic ni bil obdavčen in prodajalcem tudi ni bilo treba oddati napovedi. Takšna ureditev se v vseh letih ni spremenila, poudarjajo v finančni upravi: »Če se zavezanec odloči za prodajo delnic, ki so bile pridobljene v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij, pri tej prodaji ne plača dohodnine od dobička iz kapitala, kadar gre za prvo prodajo.« Za prvo prodajo šteje, če jih proda prvi lastnik, pa tudi, če jih prodajo njegovi dediči. Tudi dediču privatizacijskih delnic ni treba oddati davčne napovedi na obrazcu za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov. Za privatizacijske delnice, ki jih je nekdo od prvega lastnika dobil v dar, na splošno velja pravilo, da jih ne more prodati brez obdavčitve dobička. Finančna uprava namreč že podaritev certifikatskih delnic šteje za prvo prodajo, zato vsaka naslednja šteje za obdavčljivo zamenjavo lastnika.

Po zakonu o dohodnini pa velja tudi splošno pravilo, da je mogoče kapital po dvajsetih letih lastništva prodati brez davka  – to velja tako za vrednostne papirje kot druge deleže in investicijske kupone. Večina delnic in deležev iz privatizacije je to obdobje že presegla. Posameznik, ki delnice dobi za darilo, pa mora upoštevati, da so zunaj ozkega družinskega kroga tudi darila obdavčljiv vir dohodka. V finančni upravi pojasnjujejo: »Tudi če je bil darovalec že več kot dvajset let lastnik vrednostnih papirjev, ki jih podari, mora obdarjenec darilo v 15 dneh napovedati finančnemu uradu, kjer je vpisan v davčni register. To velja le, če vrednost prejetega premoženja presega 5000 evrov.«

V torek, 28. februarja opolnoči, se bo iztekel tudi rok za napoved bančnih obresti iz Slovenije in Evropske unije ter najemnin.