Delniški indeks prejšnji teden navzgor

Domači trg: Vlagatelji so se pozitivno odzvali na vladno sprejetje klasifikacije državnih naložb.

Objavljeno
10. februar 2013 16.58
jsu*MNENJA FOTO
David Melihen
David Melihen

Zaradi kulturnega praznika nekoliko skrajšani delovni teden nam je prinesel kar nekaj pomembnih novic, med katerimi je treba izpostaviti sprejetje klasifikacije državnih naložb. Vlada Republike Slovenije je namreč prejšnjo sredo na seji sprejela klasifikacijo naložb, ki bo osnova za prenos naložb države na Slovenski državni holding (SDH).

Pred kratkim imenovani novi državni sekretar na ministrstvu za finance Andrej Šircelj je pri tem poudaril, da bodo vsi postopki prodaje vodeni skladno z načelom transparentnosti, poleg cene pa bo država pri prodaji upoštevala tudi druge dejavnike, med katere spadajo poslovni načrt kupca in njegova boniteta, ohranjanje števila zaposlitev in dolgoročni razvoj družb. V dokumentu, ki je dostopen tudi javnosti in ga je vlada že poslala v obravnavo in sprejetje v državni zbor, so državne naložbe razvrščene v tri kategorije: na strateške, pomembne in portfeljske naložbe.

Strateške naložbe so tiste naložbe, pri katerih SDH poleg ekonomskih dosega tudi razvojne in druge cilje. V teh naložbah bo država zadržala 50 odstotkov plus eno delnico. Naložbe, kjer bo država zadržala 25 odstotkov plus eno delnico, so uvrščene v skupino pomembnih naložb in v njih bo SDH poskušal zagotoviti vpliv na razvojne in strateške odločitve podjetij, dolgoročno zagotavljati produktivna delovna mesta in ohraniti sedež podjetij v Sloveniji. Med portfeljske naložbe pa bodo uvrščene tiste naložbe države, s katerimi bo SDH upravljal izključno po ekonomskih merilih. Dokument ne vsebuje nikakršnih rokov za prodajo naložb. Kot pozitivno pa lahko poudarimo, da sta bila med štirimi neizvršnimi direktorji družbe za upravljanje terjatev bank imenovana dva mednarodno uveljavljena strokovnjaka iz Švedske, ki sta ju priporočila Mednarodni denarni sklad in Evropska banka za obnovo in razvoj.

Prejšnji teden je potekala tudi skupščina Telekoma Slovenije, kjer so bili imenovani novi člani nadzornega sveta (dva od njih sta že odstopila), sprejet pa je bil tudi predlog uprave o izplačilu vmesnih dividend za leto 2012 v višini 3,70 evra bruto na delnico. Istega dne je nadzorni svet Slovenske odškodninske družbe zamenjal celotno upravo družbe.

Vrednost delniškega indeksa SBITOP se je na tedenski ravni povišala za 0,42 odstotka. Pozitiven odziv vlagateljev na omenjeno sprejeto klasifikacijo je bil razviden pri delnici Telekoma Slovenije, ki je pridobila dobre tri odstotke vrednosti, in delnici Petrola, kjer se je cena povišala za 4,12 odstotka. Med delnicami, ki sestavljajo indeks SBITOP, je na tedenski ravni največ pridobila delnica Nove KBM (12,40 odstotka), najbolj pa se je znižala cena delnice Mercatorja (3,85 odstotka).