Delodajalce že preverilo skoraj 20.000 delavcev

Od leta 2009 davčna uprava sme razkriti zaposlenim, ali delodajalci redno plačujejo socialne prispevke.

Objavljeno
17. junij 2014 10.06
Posodobljeno
17. junij 2014 10.30
Slovenija Ljubljana 06.03.2012 - Davccna uprava. Foto: Leon VIDIC/DELO
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana − Neplačani prispevki za socialno varnost zaposlenih niso več davčna tajnost. Davčna uprava mora podatek razkriti zaposlenim in s pooblastilom tudi sindikatu. Poleg tega je junija objavila štirinajsti seznam davčnih dolžnikov in novi seznam delodajalcev, ki zamujajo pri obračunu prispevkov iz plač.

Plačila niso več skrita pred zaposlenimi

Davčna uprava je marca letos zaradi dolga za socialne prispevke blokirala transakcijski račun podjetja Aha Mura, ki je zdaj v stečaju. Po podatkih sindikatov se je dolg za socialne prispevke kopičil že skoraj eno leto. Razkritje, da delodajalec zaposlenim ne plačuje prispevkov za socialno varnost, je lahko presenečenje za javnost, za delavce pa ne. Ti lahko vseskozi preverjajo, ali je delodajalec reden plačnik, za to nalogo pa je mogoče pooblastiti tudi sindikat.

Od 1. januarja 2009 zakon o davčnem postopku omogoča, da zaposleni podatke o plačanih prispevkih za socialno varnost pridobijo brez soglasja delodajalca za razkritje, poudarjajo v generalnem davčnem uradu: »Odtlej do konca marca letos smo izdali 87.032 obvestil o obračunanih in plačanih prispevkih. Leta 2013 je davčna uprava že izdala 18.574 takšnih obvestil.«

Delavci imajo torej pravico izvedeti, ali delodajalci v njihovem in svojem imenu plačujejo obvezne socialne dajatve, davčna uprava pa ima dolžnost, da med delodajalci išče neplačnike in od njih izterja plačilo ali ukrepa drugače, na primer s predlogom za stečaj.

V Durs se stekajo obrazci REK, kršitve so mogoče

Zadnja leta se v davčno upravo iz podjetij stekajo podatki, ki ji omogočajo nadzor nad plačniki: ti so namreč pri izplačilu plač dolžni oddajati tudi tako imenovane individualne obrazce REK za vsakega zaposlenega posebej. Na njih delodajalci poročajo o izplačani plači in davčnih odtegljajih, torej tudi o obveznih prispevkih za socialno varnost. Od uveljavitve sistema individualnih obrazcev REK presenečenj o socialnih prispevkih za davčno upravo torej ne bi smelo biti – če delodajalci obrazce oddajo.

»Delodajalci se včasih odločijo tudi, da obračuna plač in prispevkov ne bodo oddali, če obveznosti ne morejo ali nočejo plačati. Tako se ne uvrstijo med dolžnike, saj njihove obveznosti niso izkazane. Davčna uprava od njih zahteva, naj oddajo obračune prispevkov – nekateri jih tudi oddajo, včasih pa se delodajalci izrečejo, da niso izplačali plač. Če ugotovimo, da je delodajalec plače izplačal, zahtevamo, naj odda obrazce REK. Enako ravnamo v primerih, ko obračuna na obrazcu ni, davčni zavezanec pa je izplačal plačo s transakcijskega računa,« pojasnjujejo v generalnem davčnem uradu.

Ni izplačal plače?

O delodajalcu, ki ima zaposlene, a mesečnih obrazcev REK ni oddal, češ da plač ni izplačal, davčna uprava zaradi kršitev delovne zakonodaje obvesti inšpektorat za delo, sama pa po navadi uvede inšpekcijski nadzor: »Število neoddanih obračunov za pretekla obdobja, za leti 2011 in 2012, se je zaradi poostrenega in stalnega nadzora davčne inšpekcije občutno zmanjšalo, okoli 50 odstotkov. Ocenjujemo pa, da problema ni mogoče rešiti le s postopki naknadnega nadzora.«

Po statistiki davčne uprave so delodajalci v letu 2013 za večino zaposlenih v državi, za 97,6 odstotka, obračunali socialne prispevke: »Delodajalci torej obračunov niso oddali za 17.000 ali 2,4 odstotka vseh zaposlenih v Sloveniji.« Skoraj 4,5 odstotka denarja za socialne prispevke davčna uprava terja prek postopkov davčne izvršbe.

Proti zavezancem, ki predpisov o obračunu davčnih odtegljajev ne upoštevajo, davčna uprava ukrepa po zakonu o prekrških in z davčno izvršbo. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so, na primer, še pred uvedbo stečaja v družbi Aha Mura napovedali, da bodo zahtevali pojasnila, kako je mogoče, da se je dolg za socialne prispevke kopičil več kot eno leto.

Prispevkov ni mogoče odpisati, odložiti ali plačati v obrokih

Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju od 1. januarja 2013 sploh ne dopušča več ne odpisa ne odloga in ne obročnega plačila prispevkov za socialno varnost za zaposlene pri delodajalcih – izrecna prepoved velja za vse tovrstne prošnje, oddane po 1. januarju 2013. »Lahko le potrdimo, da odlogi in obročno plačilo prispevkov niso več mogoči. To pomeni, da postopek davčne izvršbe uvedemo takoj, ko ima zavezanec neporavnane davčne obveznosti,« na splošno pojasnjujejo v davčni upravi.

Zamudniki na javnem seznamu

Davčna uprava je junija objavila že štirinajsti seznam davčnih dolžnikov in z njim novo preglednico zavezancev, ki ji niso pravi čas poročali o izplačanih plačah in obveznih dajatvah. Ta javni vpogled je tudi za zaposlene pri zamudnikih lahko prvo opozorilo, naj preverijo, kaj se dogaja pri delodajalcu. Tako imenovani seznam nepredlagateljev obračunov je urejen po abecedi, tako da zaposleni hitro najdejo svojega delodajalca. Na najnovejšem je 5186 zamudnikov, ki davčni upravi do 25. junija niso oddali tako imenovanih obrazcev REK za april. Po organizacijski obliki med njimi prevladujejo družbe z omejeno odgovornostjo.