Deset kandidatov za člana uprave Kada

Bi se Strojin Štamparjeva vrnila v upravo Kapitalske družbe?

Objavljeno
23. september 2016 18.13
22.12.2009 Ljubljana, Slovenija. Anja Strojin Stampar na novinarski konferenci Kapitalske druzbe, kjer predstavlja aktivnosti, povezane z morebitnim nakupom delnic Mercatorja.FOTO:JURE ERŽEN/Delo
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Na razpis za člana uprave Kapitalske družbe (Kad) je prispelo 10 prijav, od tega naj bi 6 kandidatov izpolnjevalo predpisane pogoje. Izbrani kandidat bo imenovan za štiri leta, a utegne biti njegov mandat precej krajši, če bo koalicija v vmesnem času Kad preoblikovala v rezervni demografski sklad.

Med kandidati za članico uprave Kada bi lahko bila tudi članica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Anja Strojin Štampar, ki je v upravi Kada sedela pred to funkcijo. Strojin Štamparjeva tega ne komentira. Zanikala pa je informacijo, ki se je razširila včeraj, da bo odstopila kot članica uprave SDH. Se to lahko zgodi v prihodnjih dneh? Prihodnjih odločitev ne more komentirati, pravi.

Strojin Štamparjeva je v zadnjih tednih precej na udaru nekaterih medijev, češ da se ne razume z drugima dvema članicama uprave, čeprav so to v SDH že zanikali. Ta pritisk je najbrž povezan tudi z iskanjem novega predsednika uprave SDH, a Strojin Štamparjeve ta funkcija menda ne zanima.

A tudi če bi se vrnila v vodstvo Kada, bo trajanje te funkcije negotovo. Kot je mogoče izvedeti neuradno, naj bi zakon ob preoblikovanju Kada v demografski sklad predvidel imenovanje novih nadzornikov in nove uprave.

Vlada s pripravo zakona o demografskem skladu, ki naj bi zagotavljal dodatna sredstva za pokojninsko blagajno, zamuja že skoraj leto dni, saj se Desus in ministrstvo za finance niso mogli uskladiti glede rešitev, vse skupaj pa se je dodatno zavleklo zaradi odstopa finančnega ministra. Kot je razumeti, koalicijski partnerji zdaj pričakujejo, da se bodo pogovori nadaljevali z novo ministrico Matejo Vraničar Erman, sklad pa da bi vendarle zaživel v šestih mesecih.

Različni pogledi na vire

A ključno vprašanje menda ostajajo dodatni viri, ki bi jih bilo treba zagotoviti. Kad ima trenutno slabo milijardo premoženja. Zakon o SDH predvideva, da bi na demografski sklad prešel še 34-odstotni delež Zavarovalnice Triglav, ki je po knjigovodski vrednosti ocenjen na dobrih 200 milijonov evrov, poleg tega pa bi mu pripadla še desetina kupnin od prodaje premoženja. Iz zadnjega vira je po pojasnilu ministrstva za finance na posebnem proračunskem skladu za to že zbranih slabih 37 milijonov evrov od prodanih naložb. A to ne bo dovolj, če bo hotel sklad pokrivati vsaj del pokojninske vrzeli, ki že zdaj znaša poldrugo milijardo.

Kot usklajeni dodaten vir se po neuradnih informacijah omenja petino dividend, ki jih država prejme od kapitalskih naložb, kar predstavlja približno 25 milijonov letno. Druge vire pa si deležniki, kot kaže, zamišljajo vsak po svoje – od prihodkov od naravnih virov države do prenosa strateških naložb, kot je energetika.

Hkrati pa različni deležniki počasi izgubljajo potrpljenje, ker vlada tako dolgo menca s pripravo zakona. V Zvezi društev upokojencev Slovenije so tako sklenili, da bodo vložili svoj predloga zakona, če ga vlada do začetka oktobra ne bo pripravila.

Izguba zaradi nakazil Zpizu

Kad je sicer v prvih šestih mesecih letos ustvaril 5 milijonov evrov prihodkov iz poslovanja in dobiček iz poslovanja v višini 2,4 milijona evrov. V istem obdobju je imel Kad 33,4 milijona evrov finančnih odhodkov za pokrivanj obveznosti do Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz), do konca septembra pa naj bi skupaj nakazal vseh zakonsko predvidenih 50 milijonov evrov. Kad je v prvem polletju 2016, brez upoštevanja transferja v Zpiz, ustvaril 10,3 milijona evrov čistega dobička, s tem nakazilom pa 23 milijona evrov izgube.