Odločitev o liberalizaciji trga naftnih derivatov do februarja

Vlada sprejela uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov in ni povišala marž distributerjem.

Objavljeno
06. oktober 2015 15.20
mpi/petrol
Ba. Pa., N. G., gospodarstvo; STA
Ba. Pa., N. G., gospodarstvo; STA
Ljubljana − Vlada se je na današnji seji, ki je bila sicer posvečena DUTB, seznanila tudi z informacijo o stanju na trgu naftnih derivatov in za štiri mesece podaljšala uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov.

"To je dovolj dolgo obdobje, v katerem bodo narejene dodatne analize trga naftnih derivatov, na podlagi katerih bo mogoče sprejeti odločitev o liberalizaciji oziroma nadaljevanju reguliranja cen na področju naftnih derivatov," so sporočili z vlade.

Oblikovanje cen naftnih derivatov ostaja torej nespremenjeno in bo takšno še vsaj štiri mesece. Finančni minister Dušan Mramor je pred časom povedal, da bodo v tem času naredili analize, kaj bi pomenila liberalizacija cen naftnih derivatov. Na to vprašanje deloma odgovarja informacijo o stanju na trgu naftnih derivatov ter analiza, ki so jo za Trgovinsko zbornico opravili trije ekonomisti.

Nova uredba bo začela veljati v petek, 9. oktobra, saj sedanja velja do četrtka. V novi uredbi se marže distributerjev ne spreminjajo, čeprav se ministrstvo za gospodarstvo zavzema za njihovo povišanje  in je sprva predvidevalo, da bo z novo uredbo povišalo marže za dva odstotka.

Marže bodo pri tem po najnovejšem predlogu ostale za bencina 0,08701 evra, za dizelsko gorivo 0,08158 evra in za kurilno olje 0,05370 evra za liter. Marže so se nazadnje zvišale od sprejemu trenutno veljavne uredbe oktobra lani, za dva odstotka.

Ne pričakujejo znantnega povišanja cen

Nova uredba bo po predlogu začela veljati 9. oktobra. Naslednja sprememba cen bo na vrsti prihodnji teden. Zdaj je treba za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina odšteti 1,217 evra, 100-oktanskega bencina 1,275 evra, dizelskega goriva 1,128 evra in kurilnega olja 0,831 evra.

Če se bo vlada odločila sprostiti cene naftnih derivatov, ministrstvo ne pričakuje znatnega povišanja cen naftnih derivatov, saj da je potencialni dvig marž in s tem cen naftnih derivatov navzgor omejen zaradi več dejavnikov.

Marže distributerjev namreč predstavljajo le okoli šestodstotni del v celotni strukturi cene naftnih derivatov, medtem ko nabavna cena na svetovnem trgu skupaj z dajatvami predstavlja okoli 90 odstotkov maloprodajne cene − morebiten dvig marž bi torej imel po oceni ministrstva sorazmerno majhen vpliv na končno ceno posameznih naftnih derivatov.

Več konkurence

Poleg tega se bo povečala konkurenca med ponudniki, zaradi česar se lahko sčasoma pričakuje postopen padec cen naftnih derivatov.

Ministrstvo pričakuje, da bi liberalizacija povzročila različne ravni cen po državi − cene naftnih derivatov na avtocestah bi bile višje, medtem ko bi bile v mestih in ob mejah zaradi konkurence nižje.

Ob morebitni liberalizaciji trga bo sicer po oceni ministrstva potreben okrepljen nadzor agencije za varstvo konkurence proti usklajenemu delovanju dveh največjih distributerjev (Petrol in OMV obvladujeta okoli 87 odstotkov trga), saj obstaja možnost, da bi ta dva ponudnika med seboj delovala usklajeno.