Do bitcoina tudi na bankomatih     

Hranilnica Lon je kot prva slovenska banka začela ponujati bitcoine na bankomatih.

Objavljeno
25. september 2017 19.17
Bitcoin bankomat LON Kranj
Jan Bratanič
Jan Bratanič

Kranj − Razcvet na trgu kriptovalut, kjer so se vlaganja v nekatere digitalne kovance letos oplemenitila tudi za desetkrat in več, je povzročil evforijo, ki pa po besedah Jake Vadnjala, prvega moža Hranilnice Lon, ni bila povod za vstop druge najmanjše slovenske banke na ta trg. Projekt je bil v pripravi dve leti.

»Verjamem, da bodo kriptovalute v prihodnosti spremenile tradicionalne ekonomije in monetarne sisteme,« je pred odprtjem bankomata, na katerem bo mogoče odslej kupovati tudi vavčerje za digitalna kovanca bitcoin in ethereum, dejal Jaka Vadnjal, predsednik uprave Hranilnice Lon. Ta je kot prva banka v Sloveniji, morda celo na svetu, svojim strankam omogočila vstop v svet digitalnih valut.

Pionirji med bančniki

»To, čemur smo priča, je učna ura, ki nas bo pripravila na dan, ko oziroma če bodo postale kriptovalute del našega vsakdana,« se je Vadnjal ozrl v prihodnost, preden je potegnil paralelo s preteklostjo: »S certifikati, ki smo jih Slovenci dobili pred več kot 20 leti, je bilo podobno. Postali smo delničarji podjetij, pa pravzaprav nismo vedeli, kaj naj s tem premoženjem počnemo, saj nas na to ni nihče pripravil. Mislim, da imamo na trgu kriptovalut pomembno pionirsko vlogo.«

Nato je odšel do bankomata in prerezal belo pentljo, ki je bila napeta čezenj, ter kmalu zatem opravil prvi nakup bitcoina. Iz bankomata seveda ni padel kovanec, temveč vavčer, ki ga morajo stranke unovčiti na spletu, prek spletne strani podjetja BitIns. To je ob podjetju Keas tudi glavni partner v projektu.

»Banke so bile doslej počasne pri posvajanju tehnologije kriptovalut. Naveza s Hranilnico Lon jim bo zagotovo odprla oči in je zelo pomemben trenutek za naš nadaljnji razvoj,« je dejal Ram Budime, direktor podjetja BitIns, ki je s svojo rešitvijo že prisoten pri Petrolu. Med obema storitvama je pravzaprav majhna razlika − v Hranilnici Lon daje vavčer bankomat, na Petrolu pa ga čez pult poda roka prodajalca.

»V projektu prodaje smo vključeni kot trgovski posrednik, za vse drugo je odgovoren izvajalec storitve, enako kot pri prodaji vstopnic za koncerte, prodaji loterijskih storitev in podobno,« so pojasnili pri Petrolu, kjer tudi ne poznajo natančnih številk o prodaji. A uspelo nam je izvedeti, da so menda stranke na Petrolu v enem mescu kupile za okoli en milijon evrov digitalnih kovancev.

Priložnost in tveganje

Kakšen promet ali prihodnost si obetajo z vstopom na trg kriptovalut pri Hranilnici Lon, Vadnjal ni hotel špekulirati, potezo vidi kot naložbo v prihodnost. »Banke čez desetletje ne bodo takšne kot danes. Digitalizacija je zagotovo ena izmed poti razvoja. Kam bo ta šel − na zahod, sever, jug ali vzhod −, pa je težko reči. Inovativni procesi ne potekajo drugače kot s poskusi,« je dejal in dodal: »Možnost nakupa vavčerja za digitalni valuti bitcoin in ethereum je naš poskus, s katerim se bomo umestili na trg digitalnega bančništva.«

Za digitalno bančništvo ali natančneje svet kriptovalut se zanima vse več ljudi. Mnoge premamijo visoki donosi v letošnjem letu, ko je, denimo, vrednost bitcoina zrasla za več kot trikrat, vrednost ethereuma pa za več kot 25-krat. A medtem ko eni obljubljajo, da se bosta še naprej cedila med in mleko, je mnogo finančnih strokovnjakov, ki svarijo pred balonom v svetu kriptovalut in njegovim pokom, kar bi lahko povzročilo izbris več milijard evrov prihrankov.

Digitalne valute so namreč trenutno predvsem stava na prihodnost, saj so rešitve, ki jih ponujajo, pogosto še vedno same sebi namen − so rešitve, ki iščejo probleme. »Kot bankirji moramo biti preudarni in konservativni, zato opozarjamo vse, da so trgi kriptovalut tvegani in podvrženi velikim padcem vrednosti. Ne vlagajte v digitalne valute zneskov, ki jih niste pripravljeni izgubiti,« je še opozoril Vadnjal.