Do sobote v tekmo za vezano knjigo računov

Obvezna bo že 31. januarja. Za tisk se je doslej odločilo malo založnikov. Cena je prepuščena trgu. Tiskata tudi OZS in Pošta Slovenije.

Objavljeno
29. januar 2015 11.34
ace_posta
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Ali prodajate vezano knjigo računov, v knjigarnah in papirnicah preverjajo ponudniki blaga in storitev, ki niso opremljeni z elektronskimi blagajnami. Že v soboto, 31. januarja, bodo morali namesto paragonskih blokov kupcem izdajati potrdila o plačilu z oznako finančne uprave, če ne spadajo med izjeme, ki bodo lahko obdržale neoznačene račune.

Obvezna, a z izjemami

Med izjemami, ki jim vezanih knjig računov od 31. januarja ne bo treba uporabljati, so po pojasnilih finančne uprave izvajalci osebnega dopolnilnega dela, ki smejo torej ostati pri paragonskih blokih. Zakon o davku na dodano vrednost našteva osebe, ki jim računov sploh ni treba izdajati – tako tudi vezana knjiga zanje ni obvezna. Na splošno pa velja navodilo finančne uprave: »Paragonskih blokov brez enoznačne številke in brez oznake finančne uprave od sobote ne bo več mogoče uporabljati.« Tako namerava oblast zagotoviti več nadzora nad plačili z gotovino, med katere v tej povezavi ne uvršča le bankovcev in kovancev, ampak tudi plačilne kartice.

Vezane knjige računov smejo tiskati le izdajatelji, ki pridobijo identifikacijsko številko finančne uprave: v vsaki knjigi je 50 trislojnih samokopirnih potrdil. Potem ko je ministrstvo za finance 9. januarja objavilo pravilnik s podrobnostmi o potrdilih iz knjige, so imeli založniki le malo časa, da se odločijo, ali bodo zagrizli v ta posel, in se nanj pripravijo. Po podatkih finančne uprave je bilo včeraj na seznamu izdajateljev sedemnajst založnikov. »Vendar vsi ne bodo imeli vezanih knjig računov tudi v prosti prodaji,« dodaja Tjaša Naraločnik iz generalnega finančnega urada. V začetku prihodnjega tedna se jim bo najbrž pridružilo nekaj novih, tudi prodajnih mest bo več. Včeraj je povpraševanje po novem izdelku močno preseglo zmogljivosti nekaterih založnikov.

Več prodajnih mest v ponedeljek

Med izdajatelji s soglasjem finančne uprave je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki se tokrat prvič pojavlja kot založnica davčnega obrazca. »Za založništvo smo se odločili, ker želimo članom ponuditi celovite storitve, ki jih potrebujejo pri svojem poslovanju. Imamo najbolj razvejeno mrežo v Sloveniji, saj delujemo prek 62 območnih obrtno-podjetniških zbornic. Te imajo neposreden stik z našimi člani v svojem lokalnem območju, zato bodo vezane knjige računov naprodaj na sedežu obrtno-podjetniške zbornice in na vseh 62 območnih enotah,« pravi svetovalka za zastopanje gospodarskih interesov Maja Rigač.

Za začetek namerava zbornica izdati 4000 obrazcev, načrtujejo, da bodo na voljo prihodnji teden. Cene še ne želijo razkriti. »Vezana knjiga računov, ki jih bo izdala zbornica, bo imela obogateno vsebino. Dodali bomo uvodna pojasnila in navodila z vzorcem izpolnjenega računa. Cena bo primerljiva z ostalimi založniki oziroma za naše člane ugodnejša,« dodaja sogovornica.

Med založniki je tudi Pošta Slovenije, a v svojih poslovalnicah ne bo prodajala obrazcev iz lastne proizvodnje. »Pošta Slovenije je sicer tudi sama med izdajatelji vezanih knjig, a jih bo uporabljala samo za lastne potrebe,« nam s sedeža Pošte v Mariboru odgovarja Megi Jarc iz službe za korporativno komuniciranje. To pomeni, da jih bodo dobili pismonoše na terenu. V poslovalnicah bodo naprodaj novi računi drugih založnikih. »Pošta Slovenije vezanih knjig doslej še ni prodajala, s prodajo bomo predvidoma začeli v začetku prihodnjega tedna. Na voljo bodo na vseh poštah po Sloveniji, le na pogodbenih ne.« O drugih podrobnostih, torej o ceni, založniku in nakladah, še ne morejo govoriti.

Ceno prepustili trgu

Ceno vezane knjige računov je zakonodajalec prepustil trgu. Po podatkih, ki jih je mogoče dobiti na prodajnih mestih, se cena različnih izdajateljev zdaj gibljejo od 5,40 do 6,90 evra. Eden od založnikov s seznama, ki novo ponudbo oglašuje kot »vezana knjiga računov – omejena količina urgentnih dobav« kupcem za 35,4 evra ponuja komplet šestih knjig, pri čemer eno dobijo takoj in druge pozneje, posamezno knjigo pa za 6,90 evra, a v obeh primerih v oklepaju dodaja »+ stroški pakiranja 1,80 evra +DDV + poštnina po ceniku Pošte Slovenije, razen če jih prevzamete osebno«.

Paragonskih blokov ne uporabljajo le prodajalci blaga in storitev, ampak tudi številna društva. »Morali bomo preiti na vezano knjigo računov, a se nam ne mudi. Ravno 31. januarja nam ne bo treba izdati nobenega računa, pa tudi v prvih dneh februarja ne, zato nam ni treba ravno zdaj iskati prodajnih mest,« pravi predstavnik manjšega turističnega društva na Dolenjskem.

Ali velja tudi za članarino?

Na novo potrdilo opozarja tudi Planinska zveza Slovenije, ki svojim društvom pojasnjuje, da vezane knjige pri plačilu članarine ne bodo uporabili, kar utegne zanimati tudi društva na drugih področjih: »Pri plačilu članarine spremembe ne veljajo, saj članarina ni plačilo za blago in storitev. Zato se v tem primeru račun ne izda. Sprememb glede tega ni, ampak še vedno velja, da društvo članu v primeru, ko plača članarino v gotovini, izda blagajniški prejemek, za katerega ne velja, da mora biti overjen, ne pa tudi računa.«

Malo časa za zavezance

Slovenska zakonodajna oblast se vseskozi rada igra z živci davčnih zavezancev, ki se morajo pogosto na vrat na nos prilagoditi novim zakonskim določbam. Ministrstvo za finance je šele 9. januarja v uradnem listu objavilo pravilniko o vsebini, obliki in načinu potrjevanja vezane knjige računov, ki določa podrobnosti o novem obrazu. Pravilnik temelji na spremembah in dopolnitvah zakona o davčnem postopku, za katere je državni zbor glasoval 5. decembra, v uradnem listu so od 15. decembra. Na vprašanje, koliko prodajalcev se mora do 31. januarja pognati v tekmo za vezano knjigo računov, ni odgovora, saj statistike o sedanjih uporabnikih paragonskih blokov nimajo ne v ministrstvu za finance ne v finančni upravi.