Dobre novice so prišle iz Združenih držav

Trgi v razvoju: Signal iz FED glede zvišanja obresti je okrepil »šibke« valute

Objavljeno
30. september 2016 18.06
infografika
Jože Gerbec, Ilirika BPH
Jože Gerbec, Ilirika BPH
Težko pričakovano septembrsko zasedanje predstavnikov ameriške centralne banke (FED) ni prineslo večjih presenečenj. Ključne obrestne mere so ostale nespremenjene, dobili smo dodatna zagotovila, da okrevanje ameriškega gospodarstva poteka skladno s pričakovanji, podani so bili kar močni signali, da na decembrskem zasedanju lahko pričakujemo drugi dvig ključne obrestne mere v zadnjem desetletju. To bi načelno lahko negativno vplivalo na kapitalske trge, vendar je večjo težo imela znižana napoved o prihodnjih dvigih obrestnih mer. Sprejeta odločitev je tako imela pozitiven učinek na delniške tečaje.

Novica je močno vplivala na večino naložbenih razredov na trgih v razvoju. Največji odziv se je zgodil v državah, kjer je gospodarska rast večinoma odvisna od cen surovin. Upad vrednosti dolarja proti lokalnim valutam namreč pozitivno vpliva na vrednost surovin in posledično na njihova gospodarstva. Dvignili so se tudi delniški tečaji, zahtevani donosi na obveznice pa so upadli. Tako je tečaj južnoafriškega randa v enem tednu pridobil 2,13 odstotka, vrednost ruskega rublja se je zvišala za 2,71 odstotka, tudi mehiški peso se je zvišal za 2,18 odstotka. Brazilski real je po začetni rasti v višini 1,25 odstotka v zadnjih dneh nekaj izgubil.

Tudi delniški tečaji so zabeležili rast. Indeks MSCI Emerging Markets Index, ki je sestavljen iz podjetij iz trgov v razvoju, je od takrat pridobil 0,72 odstotka, medtem ko je indeks MSCI World markets pridobil le 0,23 odstotka. Ali se bo rast delniških tečajev nadaljevala, je težko napovedati, saj je v igri preveč neznank. Glede na zadnjo odločitev predstavnikov FED pa je jasno, da bomo v prihodnjih nekaj mesecih še vedno priča nizkim stroškom kapitala in posledično dovolj veliki likvidnosti, kar je pozitiven signal za kapitalske trge držav v razvoju.