Dohodnina: odločbe za zavezance z ugovori

Finančna uprava je odgovorila na skoraj tri četrtine ugovorov proti informativnim izračunom dohodnine za leto 2013.

Objavljeno
04. avgust 2014 11.59
DURS
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Finančna uprava je izdala 27.687 odmernih odločb zavezancem, ki so ugovarjali informativnim izračunom dohodnine za leto 2013. Odmerne odločbe pismonoše prinašajo kot priporočene poštne pošiljke, ki jih osebno vročijo naslovnikom.

Odločbe za tri četrtine zavezancev z ugovori


Po pojasnilih generalnega finančnega urada so tako odmerili dohodnino 71,3 odstotka zavezancem, ki so oddali ugovore na izračune iz marčnega in majskega svežnja. »Za preostale zavezance Finančna uprava Republike Slovenije nadaljuje postopke odmere dohodnine in bo odločbe izdala do 31. oktobra 2014 kot določa zakon o davčnem postopku.«

Pri odmernih odločbah datumi za vračilo in doplačilo dohodnine niso določeni vnaprej tako kot pri informativnih izračunih, poudarjajo v generalnem finančnem uradu: »Rok za doplačilo dohodnine je 30 dni od datuma vročitve odločbe. Prav tako bomo v 30 dneh od datuma vročitve odločbe nakazali dohodnine na transakcijski račun zavezanca, ki je dobil odmerno odločbo za vračilo dohodnine. Proti odločbi je možna pritožba, ki pa ne zadrži izvršitve.«

Večina odločb zaradi vzdrževanih članov


Finančna uprava je za leto 2013 izdala 951.923 informativnih izračunov dohodnine. Ugovore je oddalo 38.809 ali 4,1 odstotka zavezancev. Od tega se jih je 25.937 ali 66,8 odstotka nanašalo na spremembe ali dopolnitve podatkov o vzdrževanih družinskih članih. »Če izločimo to kategorijo ugovorov, lahko rečemo, da je bilo v zvezi z dohodnino za leto 2013 le 1,35 odstotka ugovorov zaradi dopolnitev drugih podatkov,« ugotavljajo v finančni upravi.

»Zavezanci, ki se z odločbo o odmeri dohodnine ne strinjajo, lahko vložijo pritožbo v 15 dneh od dneva vročitve odločbe. Pritožbo oddajo davčnemu uradu, ki je odločbo izdal, kot je to navedeno v pravnem pouku odločbe,« pojasnjujejo v generalnem finančnem uradu. Upravne takse jim za pritožbo ni treba plačati. Pri odmernih odločbah pritožba ne zadrži izvršitve: to pomeni, da mora zavezanec kljub morebitni pritožbi davek plačati v 30 dneh od datuma vročitve odločbe.

Povprečno vračilo 637 evrov, doplačilo 470 evrov

Po podatkih finančne uprave je 19.111 ali 69 odstotkov od 27.687 zavezancev zdaj dobilo odmerne odločbe za vračilo dohodnine, 6802 ali 24,6 odstotka za doplačilo in 1774 ali 6,4 odstotka brez vračila ali doplačila dohodnine. »V tem svežnju odmernih odločb je skupaj za 12,2 milijona evrov vračil in 3,2 milijona evrov doplačil. Povprečni znesek vračila znaša 637 evrov, povprečni znesek doplačila pa 470 evrov,« še sporočajo iz finančne uprave.

Davčna in carinska uprava sta se 1. avgusta 2014 združili v Finančno upravo Republike Slovenije: takrat sta se v resnici združila le generalna urada obeh ustanov v generalni finančni urad, v mreži območnih davčnih in carinskih uradov do 1. januarja 2015 ne bo sprememb. Odmerne odločbe, ki jih finančna uprava zdaj razpošilja zavezancem z ugovori proti informativnim izračunom, je še pripravila davčna uprava. Tudi pritožbe proti odmernim odločbam zavezanci pošljejo na naslove območnih davčnih uradov, ki so jih izdali. Od 1. avgusta vse odločbe izdaja finančna uprava.