Dohodnina z napako: zavezanci izboljšali rezultat

Po najnovejših podatkih so zavezanci Dursu vrnili nekaj več kot polovico dohodnine, ki so jo na bančni račun dobili zaradi napake.

Objavljeno
18. junij 2014 13.04
Posodobljeno
18. junij 2014 13.30
lvi*DURS
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana − Manj od polovice zavezancev je Dursu že vrnilo dohodnino, ki je ne bi smeli dobiti, smo na naši spletnis trani objavili pred dvema urama. Ob 15.30 uri smo od davčne uprave dobili nove podatke, po katerih se je odstotek vračila nekoliko izboljšal: »Doslej je bilo vrnjenih 694.131,27 evra po pomoti vrnjene dohodnine. To pomeni, da je vrnjenih že 53,7 odstotka denarja.«

Napaka pri 4873 zavezancih

Davčna uprava (Durs) je med 24. in 30. majem vrnila dohodnino za leto 2013 zavezancem, ki so marca dobili informativne izračune z vračilom dohodnine. Zaradi napake je davčna uprava 4873 ali dvema odstotkoma zavezancev iz marčnega svežnja z vračili po pomoti nakazala dvojni znesek vračila dohodnine za leto 2013. Tako jim je po pomoti vrnila 1.292.462 evrov preveč in jih z javnim obvestilom pozvala, naj denar vrnejo.

Doslej manj od polovice

Po dobrih dveh tednih ni mogoče reči, da so zavezanci, ki so zaradi pomote davčnega uslužbenca dobili dohodninski »priboljšek«, zelo zagnani za vračilo. »Do začetka tega tedna je bilo vrnjene 44,2 odstotka po pomoti nakazane dohodnine,« je mogoče izvedeti v generalnem davčnem uradu. Davčna uprava je zavezancem sicer zagotovila, da jim po dogovoru z bankami za to nakazilo ne bo treba plačati bančne provizije, če pa jo bodo, jim bo davčna uprava denar za provizijo vrnila.

Nekaj časa bodo še počakali

Na vprašanje, kako bodo ukrepali zdaj, ko je očitno, da javni poziv večine prejemnikov neupravičenega nakazila ni prepričal, v generalnem davčnem uradu odgovarjajo: »Nekaj časa bomo še počakali, saj podatki kažejo, da zavezanci še vedno vračajo pomotoma nakazani dvojni znesek vračila. Pozneje bomo zavezance, ki denarja ne bodo vrnili, individualno pozvali, naj dohodnino vrnejo. Kjer je mogoče, bomo izvedli pobote, v skrajnem primeru pa bomo denar pridobili nazaj po sodni poti.« Datuma za individualne pozive še niso določili.

V davčni upravi pričakujejo, da se bodo nazadnje vsi zavezanci odločili vrniti po pomoti nakazano dohodnino in jim drugih ukrepov ne bo treba izvajati: »Zavezanci so namreč denar dolžni vrniti, saj gre v tem primeru za neupravičeno obogatitev po obligacijskim zakoniku.

Do podatka o dvojnem plačilu prek eDavkov

Davčni zavezanci, ki niso prepričani, ali so pomotoma prejeli dvojno vračilo dohodnine, lahko to preverijo na spletni strani eDavki, pojasnjujejo v Dursu: »Za ta namen v iskalnik vpišejo svojo davčno številko. Če so prejeli dvojno vračilo, se jim bo na spletni strani izpisalo obvestilo, da so prejeli dvojno vračilo.«

Zavezanci, ki bodo vračilo preverili po spletni strani eDavki, naj odprejo vstopno stran davčne uprave, kjer na sredini  tik pod vrhom strani, pod grbom in nazivom ustanove, najdejo okence z napisom EDAVKI: ko kliknejo nanj, se jim levo spodaj odpre pot do oblačka nad likom, kamor bodo vpisali davčno številko, kakor svetujejo v generalnem davčnem uradu.

Pobot za napake do pet evrov

Davčna uprava je k vračilu nenačrtovanega vračila dohodnine pozvala zavezance, ki jim je zaradi napak vrnila več kot pet evrov preveč. Zavezancem, pri katerih neupravičeno vračilo znaša manj kot pet evrov, in teh je bilo 343, bodo denar pobotali pri naslednji davčni odmeri, so napovedali v davčni upravi.