Dohodnino je kljub zamudi mogoče plačati na obroke

Plačilo davka v treh obrokih je najenostavnejša možnost za zavezanca, vlogi ni treba dodati nobenih dokazil.

Objavljeno
10. julij 2015 16.57
mdr/poloznice
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Julija se izteče rok za vračilo in doplačilo dohodnine pri zavezancih, ki so informativne izračune dobili maja. Davek je mogoče doplačati v treh obrokih, zavezance že kar spodbuja finančna uprava, a jih prav malo izbere to možnost. Lani je vloge za plačilo na tri ali več obrokov oddalo le 14.530 zavezancev, torej okoli 1,5 odstotka vseh.

Na obroke tudi po roku za plačilo

Finančna uprava je 31. marca izdala 507.053 informativnih izračunov dohodnine za leto 2014, potem pa 29. maja še 463.825. Pri majskih izračunih se rok za doplačilo izteče 29. julija, pri marčnih se je že iztekel 1. junija. Kljub temu lahko tudi zavezanci iz marca, ki s plačilom že zamujajo, še vedno prosijo za plačilo na tri obroke, poudarjajo v finančni upravi; ali pa poskušajo doseči daljši odlog, odpis ali delni odpis in plačilo davka na več obrokov. Ti postopki, ki jih zakon prav tako omogoča, so bolj zapleteni kot preprosto soglasje za plačilo na tri obroke.

»Za obročno plačilo dohodnine lahko zaprosiš kadarkoli,« pravi Stojan Glavač iz službe za obveščanje javnosti pri generalnem finančnem uradu, čeprav zavezance spodbujajo, naj jih oddajo v čim krajšem času po odločbi o odmeri davka. Tako vlogo za plačilo v treh obrokih še vedno lahko oddajo tudi posamezniki, ki bi morali dohodnino za leto 2014 doplačati do 1. junija.

Na vprašanje, ali to velja tudi, če je zavezanec že dobil opomin za plačilo pred izvršbo, v finančni upravi odgovarjajo: »Da. Vloga pa ne zadrži izvršbe. Če pa se je ta že začela, lahko zavezanec vlogo odda kljub temu, in če plačilo na obroke odobrimo, obroki zadržijo izvršbo za čas trajanja obrokov, vendar pa mora zavezanec kljub temu plačati stroške izvršbe.«

Takšni odgovori, ki si na prvi pogled nasprotujejo, zahtevajo dodatno pojasnilo, se strinja tudi Glavač, ko pojasnjuje, kdaj je obročno plačilo kljub začeti izvršbi še mogoče: »Če je banka že dobila nalog za izvršbo, a na dolžnikovem računu ni bilo denarja za poplačilo, ga banka ni mogla izvesti, in če smo torej zavezancu v tem času odobrili plačilo na obroke, bomo o tem obvestili banko, tako da ta izvršbe ne bo opravila, ampak bo zavezanec dolg lahko poravnal obrokih.« Kljub temu bo moral plačati bančne stroške, poudarja sogovornik.

 

Po 101. in 103. členu zakona davčnem postopku in pravilniku o njegovem izvajanju imajo zavezanci posamezniki pravico do obročnega plačila dajatev, delnega odpisa, odpisa in odloga plačila, pri tem pa jim zakon posebej in brez vsakega pogoja omogoča plačilo na tri obroke, saj določa, da davčni organ fizični osebi dovoli obročno plačilo davka v največ treh mesečnih obrokih, če se davek ne nanaša na opravljanje dejavnosti.

»Najenostavnejši in najhitrejši način med vsemi dovoljenimi je plačilo na tri obroke,« poudarjajo v finančni upravi. Pri tem dodajajo, da trimesečno obročno plačilo dohodnine po letni odmeri brez posebnih zahtev omogočijo tudi osebam z dejavnostjo, saj v tem primeru velja izjema, ki jo prav tako omogoča zakon o davčnem postopku. Odmera oziroma obračun dohodnine na letni ravni namreč ne šteje za dajatev iz opravljanja dejavnosti: »Letni poračun dohodnine po šestem odstavku 101. člena zakona ne šteje za davek, ki se nanaša na opravljanje dejavnosti. To pomeni, da je tudi fizična oseba, ki opravlja dejavnost, upravičena do obročnega plačila davka v treh mesečnih obrokih.«

Najnižjega zneska ni

Zavezanec bo odgovor dobil po pošti na dom, ni pa mu mogoče vnaprej povedati, kdaj, še pojasnjujejo v generalnem finančnem uradu: »Davčni organ mu izda odločbo, s katero mu določi tri roke, zneske plačila in vse ostale podatke, ki jih bo vnesel na plačilni nalog – IBAN, številko sklica in druge. Odločba se izda takoj, ko je to mogoče.«

Na vprašanje, ali je določena spodnja meja zneska, ki ga je mogoče plačati na tri obroke, pa odgovarjajo: »Ne. Obročno plačilo se dovoli ne glede na znesek obveznosti.« Vedeti pa je treba tudi, da po zakonu o davčnem postopku vsi preostali obroki zapadejo v plačilo hkrati, če zavezanec obroka ne plača na datum, ki ga je dobil z odgovorom na svojo vlogo.

V finančni upravi poudarjajo, da pri plačilu na tri obroke ne veljajo nobeni posebni pogoji: »Ni treba predložiti nobenih dokazil o dohodkih, prihrankih in premoženju zavezanca in njegovih družinskih članov.« Prošnjo oddajo po pošti na obrazcu z naslovom Vloga za obročno plačilo davka v največ treh mesečnih obrokih za fizične osebe – oddajo ga lahko tudi v elektronski obliki prek sistema eDavki. Pošte ne naslovijo na območne finančne urade, ampak vse vloge za plačilo na tri obroke sprejemata dva referata za upravljanje terjatev pri upravi za davčno računovodstvo in finance.

Prosilci z območij finančnih uradov Celje, Koper, Maribor, Murska Sobota, Postojna, Ptuj, Velenje in Dravograd pošljejo vloge za plačilo na referat za upravljanje terjatev na Aškerčevi ulici 12 v Celju s poštno številko 3000. Zavezanci z območja davčnih uradov Brežice, Kočevje, Kranj, Ljubljana, Nova Gorica, Novo mesto in Hrastnik prošnje naslovijo na referat za upravljanje terjatev na Koroški cesti 21 v Kranju s poštno številko 4000.

Postopki za plačilo na več kot tri obroke, odlog plačila, odpis in delni odpis pa so bolj zapleteni tako za zavezanca kot za finančno upravo: za odpis davka povprečni mesečni dohodek na družinskega člana ne sme preseči 269,20 evra, za delni odpis je meja 403,80 evra, za odlog ali daljše obročno plačilo pa 538,40 evra. Ob dohodku veljajo pri prvih dveh možnostih še drugi pogoji.