Donos državnih naložb še daleč od cilja

SDH je objavil poročilo upravljanja kapitalskih naložb za lansko leto.

Objavljeno
19. oktober 2015 10.32
Posodobljeno
19. oktober 2015 10.32
jsu/Slovenski Državni Holding
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo

Ljubljana – Donos na kapital državnih naložb se je lani povečal, a še vedno precej zaostaja za 5,9-odstotno ciljno donosnostjo, ki jo bodo morala v skladu s strategijo upravljanja kapitalskih naložb države letos doseči podjetja v neposredni lasti države, je mogoče ugotoviti iz poročila upravljanja kapitalskih naložb za lansko leto, ki ga je pripravil Slovenski državni holding (SDH).

Čista dobičkonosnost lastniškega kapitala države je lani znašala 1,14 odstotka, kar je celo manj kot kaže podatek za leto 2013, vendar pa je treba pri tem poudariti, da vanj niso bile zajete milijardne izgube podržavljenih bank. Po sektorjih so bile med državnimi družbami lani najdonosnejše zavarovalnice (13,4 odstotka) in proizvodni sektor (11,1 odstotka). Donos strateške energetike je dosegel komaj 1,3 odstotka, najslabša pa je bila prav tako strateška panoga – turizem, kjer je bil donos minus 18,2-odstoten.

Do leta 2020 bi se moral donos državnih naložb povzpeti na 8 odstotkov.

Donos portfelja SDH se je lani izboljšal za 2,5 odstotne točke in dosegel 11,1 odstotka. Najuspešnejše so bile s 13-odstotno donosnostjo zavarovalnice, najmanj pa igralništvo (–11,4 odstotka).

Več dividend

Knjigovodska vrednost državnih deležev se je lani povečala za tri odstotke na 10,9 milijarde evrov, vrednost portfelja SDH pa je zrasla za sedem odstotkov na 706.000 evrov. Med naložbami države sta po knjigovodski vrednosti na prvem mestu Dars in HSE, v portfelju SDH pa Krka in Zavarovalnica Triglav. Nadaljevala se je tudi rast dividendnih prihodkov: V državni proračun se jih je lani nateklo za skoraj 131 milijonov evrov, SDH pa je prejel dobrih 42 milijonov evrov.

»Glavni izzivi SDH v prihodnje so izboljšanje trenutne donosnosti podjetij v portfelju, kar pomeni še dejavnejše in učinkovitejše upravljanje vseh naložb ter potrebo po prestrukturiranju dela naložb. Ker je v portfelju velik delež strateških podjetij, ki nimajo samo finančnih ciljev, bodo strokovni, etično in poslovno neoporečni nadzorni sveti tudi v prihodnje pomemben dejavnik uspešnosti upravljanja. Pri prodajah državnih družb pa še naprej ostaja izziv v mednarodno primerljivih in konkurenčnih postopkih poiskati čim primernejše lastnike, ki bodo družbe razvijali v dolgoročno konkurenčne in uspešne organizacije,« so sporočili iz SDH.