Dopolnila k davku na nepremičnine

Na spletni strani državnega zbora se k predlogu zakona o davku na nepremičnine stekajo dopolnila strank.

Objavljeno
07. november 2013 11.00
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana – Na vrsti so dopolnila! K predlogu zakona o davku na nepremičnine so se začela stekati dopolnila. Predlog zakona, ki ga je pripravila vlada, je od 18. oktobra v zakonodajnem postopku v državnem svetu.

Matični odbor za finance se bo o predlogu izrekel jutri, državni zbor bo o njem glasoval prihodnji teden. Poslanci bodo o predlogu odločali po nujnem postopku, zato bodo glasovanje prihodnji teden tudi zaključili.

Za zdaj dopolnila opozicijskih strank

Doslej sta dopolnila predlagali dve opozicijski stranki: Nova Slovenija (NSi) jih je oddala 5, Janševa SDS pa 15.
Nova Slovenija med drugim predlaga drugačne davčne stopnje, a hkrati predlaga državnemu zboru naj ohrani visoko obdavčitev črnih gradenj: pri stavbah predlaga  0,15 odstotka posplošene tržne vrednosti za za rezidenčne stanovanjske nepremičnine (torej enako kot vlada), 0,50 odstotka za nerezidenčne stanovanjske nepremičnine (enako kot vlada), 0,40 odstotka za poslovne in industrijske nepremičnine (vlada 0,75),  0,15 odstotka za kmetijske stavbe, 0,50odstotka za ostale stavbe.

»Obstaja tudi bojazen, da bo visoka davčna stopnja povzročila dodatne težave v poslovanju gospodarskih subjektov, ki se zaradi dolgotrajne gospodarske in finančne krize že spopadajo z nelikvidnostjo, pogosto pa tudi z insolventnostjo. Določa se nižja davčna stopnja za kmetijske objekte, kar je posebej pomembno za ohranitev poseljenosti podeželja in razvoj kmetijstva. Z amandmajem se občinam odvzema pooblastilo za zviševanje davčnih stopenj, saj so predvidene stopnje obdavčitve visoke in bi zviševanje davčnih stopenj prekomerno obremenjevalo prebivalstvo, zlasti pa gospodarstvo. Občine bodo torej lahko davčne stopnje za nepremičnine le zniževale in s sprejeto davčno politiko vplivale na poselitev na svojih območjih. Možnost zniževanja davčnih stopenj bodo lahko izkoristile tiste občine, ki bodo želele spodbujati gospodarsko aktivnost na svojih območjih,« o tem dopolnilu pojasnjujejo v Novi Sloveniji.

SDS še nižje kot NSi

Še nižje davčne stopnje tako za stavbe kot zemljišča predlaga SDS. Za stavbe ali dele stavb skupaj z zemljišči, na katerih stojijo, predlaga obdavčitev: 0,05 odstotka posplošene tržne vrednosti za rezidenčne stanovanjske nepremičnine, 0,20 odstotka za nerezidenčne stanovanjske nepremičnine, 0,10 odstotka za poslovne, industrijske in energetske nepremičnine, 0,10 odstotka za kmetijske stavbe in 0,20 % za drugo splošno rabo.

»Predlagane davčne stopnje so glede na težak finančni položaj ljudi občutno previsoke. Nepremičninski davek bi glede na njegovo naravo moral biti zgolj prihodek občin ter porabljen za gradnjo in vzdrževanje komunalne infrastrukture. Zato znižujemo davčne stopnje, za kmetijske stavbe, za stavbe za javno rabo ter kmetijska zemljišča pa jih ukinjamo. Predlagamo tudi, da se za nepremičnine katerih vrednost presega 1.000.000 evrov, davčna stopnja poveča za 0,5 odstotne točke za vrednost nad 1.000.000 evrov. Menimo, da bi morale biti nepremičnine večjih vrednosti bolj obdavčene. Z amandmajem tudi popravljamo določene tehnične pomanjkljivosti tega člena,« pojasnjujejo v SDS o tem dopolnilu.

Na spletni strani državnega zbora še ni dopolnil, ki jih bodo vložile štiri vlade stranke. Te bodo po  dogovoru s stranko DeSus z dopolnilom predpisale postopno zviševanje davčne osnove in s tem obdavčitve: davčna osnova bo leta 2014 znašala 80 odstotkov posplošene tržne vrednosti, leto pozneje 90 odstotkov, leta 2016 bo dosegla 100 odstotkov.

Odbor za finance se bo jutri ob 11. uri sestal na 70 nujni seji.