Jazbec: S privatizacijo NLB ne bomo hiteli

Odbor za finance zavrnil predloge opozicije v zvezi z upravljanjem državnega premoženja. Veliko besed o NLB.

Objavljeno
11. marec 2016 21.22

Ljubljana - Odbor DZ za finance je danes zavrnil predlog priporočil v zvezi z upravljanjem državnega premoženja, ki jih je za torkovo izredno sejo DZ pripravila skupina opozicijskih poslancev. Razprava se je večinoma vrtela okoli kadrovanja v NLB, pri čemer so predstavniki SDH zagotovili, da pri nedavnem »posegu« v nadzorni svet NLB ni bilo nepravilnosti.

Odbor DZ za finance in monetarno politiko je danes zasedal ves dan. Potem ko je pol dneva razpravljal o načrtovanem prestrukturiranju Alpine, je drugo polovico dneva posvetil predlogu priporočil skupine poslancev SDS, NSi in nepovezanih poslancev v zvezi z upravljanjem državnega premoženja.

Opozicijski poslanci so prepričani, da vlada krši strategijo upravljanja državnega premoženja, kar poslabšujejo stanje v Sloveniji in njen ugled v tujini, je povzel Marko Pogačnik (SDS). Med drugim so želeli, da bi DZ vlado pozval, naj kot skupščina Slovenskega državnega holdinga (SDH) neha kršiti cilje upravljanja državnega premoženja in naj v 30 dneh v zakonodajni postopek vloži dopolnjen odlok o strategiji upravljanja kapitalskih naložb države. A odbor je njihove predloge zavrnil.

Državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja je omenjene očitke zavrnil in ocenil, da vlada odgovorno upravlja z državnim premoženjem v skladu s strategijo in smernicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj.

Razprava se je sicer v največji meri vrtela okoli kadrovanja v Novi Ljubljanski banki (NLB), v kateri je SDH pred kratkim prevetril in razširil nadzorni svet, malo pred tem pa je ob znakih izgube zaupanja predstavnika lastnika odstopil predsednik uprave NLB Janko Medja.

Malo izbire za kandidate

Predsednik kadrovske komisije SDH Luka Gaberščik je podrobno predstavil postopek priprave predloga kandidatov za članstvo v nadzornem svetu NLB, ki so ga morali pripraviti za upravo SDH. Zagotovil je, da so zelo skrbno pazili na zakonodajo, in opozoril, da jim je težavo predstavljala tudi plitva baza kandidatov, saj se med bančniki in pravniki pogosto pojavlja potencialni konflikt interesov.

Ocenjevali so 13 kandidatov, osem pa jih je izpolnjevalo pogoje, je povedal Gaberščik. Predsednik uprave SDH Marko Jazbec je dejal, da je kadrovska komisija profesionalno opravila svoje delo, uprava SDH pa se je na tej podlagi odločila, katere kandidate bo predlagala in podprla na skupščini NLB.

Pri Antonu Ribnikarju so sicer ugotovili, da nima znanja svetovnih tujih jezikov, omejitev pa bi lahko predstavljalo tudi prekratko časovno obdobje med njegovim službovanjem v Montenegro banki v Podgorici in prihodom v nadzorni svet NLB. Ocenili so, da pri kreditnih odločitvah v NLB ni sodeloval na način, da bi mu lahko eksplicitno očitali ustvarjanje t. i. bančne luknje.

Kot je dejal Jazbec, ve, kako je potekalo imenovanje članov nadzornega sveta NLB leta 2013 - takrat je bila premierka zdajšnja nepovezana poslanka Alenka Bratušek, ki je bila do kadrovanja danes spet zelo kritična. Če Jazbec ta postopek primerja s tokratnim, »smo naredili velik pozitiven premik, ki se lahko meri v svetlobnih letih«, je dejal.

S privatizacijo NLB ne bodo hiteli

S privatizacijo NLB ne bodo hiteli, poskušali bodo maksimirati ceno in zasledovali še nekatere druge cilje, je pa časovnica, dana s strani Evropske komisije, zelo napeta, je povedal Jazbec.

Poslanec Desusa Uroš Prikl je ob tem izrazil upanje, da bodo NLB prodali preudarno in da bo ta postopek trajal dlje kot pri Novi Kreditni banki Maribor. Glede imenovanja članov uprave ali nadzornih svetov v tako pomembnih institucijah, kot je NLB, bi sicer pričakoval, da bodo »čisti kot solza in da ne bo nobene tančice dvoma.«

Prvi nadzornik SDH Damjan Belič je pojasnil, da nadzorniki SDH pred skupščino NLB niso obravnavali predloga kandidatov za nove nadzornike, saj gre za upravljalsko odločitev uprave SDH. Tovrstna odločitev namreč ni vezana za soglasje nadzornikov SDH, so se pa v začetku marca seznanili s postopkom imenovanja nadzornikov NLB, vendar o tem niso sprejemali nobenih sklepov, ker je šlo za seznanitveno zadevo, je pojasnil.

Viceguvernerka Banke Slovenije Stanislava Zadravec Caprirolo je dejala, da niso bili obveščeni ali sicer kakorkoli vključeni v izbor kandidatov za nadzornike NLB, so pa državi v zvezi z največjo slovensko banko priporočili, naj njen nadzorni svet okrepi s tremi dodatnimi člani, ki imajo izkušnje s področja bančništva. Glede obstoječih nadzornikov sicer niso vodili nobenih postopkov v zvezi s kakršnimikoli dvomi o njihovi posamični ustreznosti, je dejala.

Poslanec SDS Andrej Šircelj je dejal, da se v NLB nič ne zgodi slučajno in da so bili tam vedno kadri, »ki so tam morali biti«. To se bo po njegovem mnenju dogajalo do takrat, dokler banka ne bo dobila novega lastnika, saj je treba prej po njegovem mnenju »počistiti «nepravilnosti iz preteklosti.

Glede zahteve vlade po odplačnem prenosu terjatev do Save z DUTB na SDH in Kapitalsko družbo je Jazbec dejal, da strokovne službe SDH pripravljajo podlage, ki bodo upravi in nato tudi nadzornemu svetu SDH omogočile, da se opredelita do transakcije, vezane na sklep vlade kot skupščine DUTB. Jazbec pričakuje, da bodo lahko predlog za nadzorni svet pripravili v kratkem.