Države skupine BRIICS s povprečno 5,3-odstotno rastjo

Svetovno gospodarstvo naj bi po oceni OECD letos beležilo 3,4-odstotno rast.

Objavljeno
06. maj 2014 13.27
Posodobljeno
06. maj 2014 13.27
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Pariz − OECD svetovnemu gospodarstvu za letos napoveduje 3,4-odstotno rast, kar je 0,2 odstotne točke slabše od novembrske napovedi, medtem ko je za prihodnje leto ohranil napoved 3,9-odstotne rasti. Čeprav se bo gospodarstvo okrepilo, je še vedno nujno hitro ukrepanje za zmanjšanje brezposelnosti, nasloviti pa je treba tudi drugo zapuščino krize, menijo.

Članicam OECD − teh je 34 − organizacija za letos napoveduje 2,2-odstotno gospodarsko rast, za prihodnje leto pa 2,8-odstotno. Med glavnimi razvitimi državami so podatki najboljši za ZDA, ki naj bi letos imela 2,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), leta 2015 pa 3,5-odstotno, so zapisali v OECD.

Na Japonskem naj bi bila rast v obeh letih 1,2-odstotna. Gospodarska rast se po treh letih krčenja obeta tudi območju evra. OECD mu za letos napoveduje 1,2-odstotno rast, prihodnje leto pa 1,7-odstotno, piše STA.

Vodja oddelka za gospodarske raziskave pri OECD Christian Kastrop je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP Evropski centralni banki (ECB) svetoval, naj ključno obrestno mero z 0,25 odstotka, kar je zgodovinsko nizka raven, zniža na nič.

Čeprav se zaradi nizke inflacije mnogi bojijo, da bi lahko območje skupne evropske valute zdrsnilo v deflacijo, Kastrop ne vidi začetka deflacijske spirale, zato meni, da ECB še ni treba sprejeti nekonvencionalnih ukrepov. K razmisleku o tem je ECB pred kratkim sicer pozval Mednarodni denarni sklad.

Brezposelnost, ki je v krizi dosegla zgodovinsko visoke ravni, je sicer začela upadati, vendar naj bi bilo ob koncu leta 2015 v državah OECD brez dela še vedno več kot 44 milijonov ljudi, kar je 11,5 milijona več kot pred krizo, so zapisali v OECD.

Najbolje bo šlo Kitajski

Hitro rastoče države iz skupine BRIICS (Brazilija, Rusija, Indija, Indonezija, Kitajska in Južna Afrika) naj bi letos v povprečju imele 5,3-odstotno rast BDP, prihodnje leto pa 5,7-odstotno.

Najbolje se bo predvidoma odrezala Kitajska, ki se ji po ocenah OECD letos in prihodnje leto obeta skoraj 7,5-odstotna rast. Analitike v zadnjem času sicer skrbijo nekoliko slabši podatki iz druge gospodarsko najmočnejše države na svetu, ki kažejo na ohlajanje tamkajšnjega gospodarstva.

OECD je Sloveniji za letos napovedal 0,3-odstotno rast BDP, prihodnje leto pa naj bi se rast pospešila na 1,2 odstotka. Našo državo so pri tem opozorili na nujnost prestrukturiranja prezadolženega gospodarstva in privatizacijo.