Državni proračun: v 2016 za plače 30 milijonov več

Vlada računa na skoraj 200 milijonov več davkov. Za obresti dobra milijarda evrov.

Objavljeno
22. september 2015 21.04
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Vladni predlog proračuna 2016 namenja več za pravosodje, znanost, izobraževanje, intervencijske programe, notranje zadeve in socialno varnost itd., manj pa za promet, varovanje okolja in okoljsko infrastrukturo, zdravstvo itd., kaže proračunski razrez po politikah.

Analiza prihodkov pokaže, da nameravajo v Mramorjevem ministrstvu za finance prihodnje leto pobrati za skoraj 200 milijonov evrov več davkov kot letos, največ na račun skoraj 135 milijonov evrov več pobranega davka na dodano vrednost, računajo pa tudi na 35 milijonov več pobrane dohodnine kot letos – a na drugi strani predvidevajo tudi, da bo priliv iz davka na dobiček celo za 16 milijonov manjši kot letos ...

Plače in socialni transferji

Plačna pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja se še niso začela, Cerarjeva ekipa pa je na strani odhodkov za plače in druge izdatke zaposlenim v 2016 namenila dobrih 940 milijonov evrov, oziroma dobrih 30 milijonov evrov več kot letos. Zanimivo je, da ob tem računa na manjše izdatke za delovno uspešnost in nadurno delo. Socialni transferi se bodo v primerjavi z letos predvidoma povečali za dobrih 30 milijonov, na dobre 1,2 milijarde evrov, največji premik navzgor, s 50 na 74 milijonov evrov, je pri štipendijah, več bo namenjeno tudi za starševska nadomestila in socialno varnost, medtem ko se bo vsota za transfere nezaposlenim rahlo zmanjšala, verjetno na račun manjšega števila ljudi brez zaposlitve.

Zmagovalci in poraženci

Veliki zmagovalci proračuna 2016 so javni in zasebni prejemniki subvencij: lani jih je bilo izplačanih za 368 milijonov, 2016 pa kar za 494 milijonov evrov. Po drugi strani pa so, zaradi izpada evropskih sredstev, največji proračunski poraženci investicijski transferi, ki se bodo z lanskih 681 milijonov znižali na 386 milijonov evrov in pa investicijski odhodki, ki bodo skleščeni s 743 milijonov na 417 milijonov evrov. To veliko pove o razvojnosti državnega proračuna. Izpad evropskih sredstev za investicije se bo sicer po resorjih najbolj poznal pri znatno nižjih izdatkih ministrstev za infrastrukturo in okolje in prostor. In kljub zagotovilom, da je zdravstveno varstvo prioriteta bo manjša tudi poraba ministrstva za zdravje. Po drugi strani pa se bo v 2016 povečala poraba ministrstev za notranje zadeve, obrambo, kmetijstvo, pravosodje. Vlada je v proračunu za 2016 rezervirala 300 tisoč evrov tudi za fiskalni svet, ki sicer sploh še ni ustanovljen.

Teža javnega dolga

Najtežja proračunska postavka je servisiranje javnega dolga: za to bomo v 2016 namenili milijardo 70 milijonov evrov, podobno pa tudi v 2017. To pomeni, da država Slovenija nameni za poplačila obresti vsako leto več, kot da iz proračuna za obrambo, notranje zadeve, znanost in zdravje skupaj. Gledano v celoti pa račun financiranja države kaže, da naj bi se Slovenija v 2015 zadolžila za 2,5 milijarde evrov in odplačala za 3,8 milijarde dolga (glavnice in obresti), torej naj bi se neto razdolžila.