Durs razkriva goljufije z računi

Davčna uprava (Durs) objavlja fotografije računov, s katerimi uporabniki blagajn goljufajo državni proračun.

Objavljeno
30. julij 2013 13.45
cropix/Fiskalne blagajne 281212
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Davčna uprava je na svoji spletni strani www.durs.gov.si objavila kopije blagajniških računov, na katerih so inšpektorji odkrili napake, kot pojasnjuje v sporočilu za javnost.

»Davčni inšpektorji pri nadzoru blagajniškega poslovanja v zvezi z izpolnjevanjem novih zahtev za računalniške programe in elektronske naprave za izdajanje računov med drugim ugotavljajo tudi nepravilnosti, ki jih objavljamo kot primere,« sporočajo iz davčne uprave.

»Nepravilnosti, ki jih navajamo kot primere in smo jim za lažjo predstavo dodali fotografijo računa pomenijo, da zavezanci verjetno ne bodo plačali davkov, ki so jih zaračunali potrošnikom. Potrošniki lahko davčno upravo o podobnih nepravilnostih, ki jih zaznajo, obvestijo z MMS sporočilom na številko 051 241 241, s prijavo na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. ali z ustno prijavo na anonimni telefon 080 30 60. Davčno  lahko preko teh naslovov obveščate tudi o primerih, ko vam račun za blago ali storitev sploh ni bil izdan,« sporočajo iz generalnega davčnega urada.

Davčna uprava na spletni strani tako objavlja več vrst goljufije z računi: zavezanec izdaja več kopij istega originalnega računa, zavezanec za prodajo blaga oziroma storitev ne izda računa, ampak izda dokument z drugim nazivom, zavezanec izdaja račune, ki ne vsebujejo podatkov o izdajatelju računa.

Od 1. julija namreč pri blagajniškem poslovanju veljajo nove določbe osmega in devetega odstavka 38. člena zakona o davčnem postopku. Ta uporabnikom računalniških programov za blagajniško poslovanje, njihovim izdelovalcem, dobaviteljem in tudi serviserjem izrecno prepovedujejo ponudbo dodatnih programov, ki omogočajo naknadne posege v podatke o dnevnem prometu in izkupičku zaradi goljufije. Navodila davčne uprave sicer pojasnjujejo kdaj in kako je dovoljeno popraviti podatke oziroma odpraviti pomote.

Na nove predpise v povezavi z računalniškimi programi za blagajniško poslovanje je davčna uprava zavezance in javnost opozorila že konec maja v sporočilu z naslovom Od 1. julija 2013 dalje je prepovedano uporabljati programe za brisanje računov.