Durs skupaj z Nemci odkril veliko utajo DDV

V trgovini z odpadnimi surovinami so ob sočasnem mednarodnemu nadzoru odkrili 2,6 milijona utaje.

Objavljeno
21. julij 2014 12.49
Posodobljeno
21. julij 2014 13.04
MARIBOR SLOVENIJA 18.9.2012 PREDELOVALNICA ELEKTRONSKIH ODPADKOV GORENJE SUROVINA FOTO JOZE SUHADOLNIK
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana – Davčni upravi Slovenije in Nemčije sta uspešno sodelovali in opravili sočasni mednarodni nadzor, sporočajo iz generalnega davčnega urada. Tako sta skupaj razkrili veliko davčno utajo pri trgovini z odpadnimi surovinami.

»Rezultat zaključka sočasnega nadzora je ugotovljena utaja davka na dodano vrednost (DDV) v Nemčiji, vredna 2,6 milijona evrov. Hkrati je zaključen kazenski pregonom zoper osebe, ki so sodelovale v davčni goljufiji. Izrečena je bila 28,5 letna skupna zaporna kazen, tudi z zaporno obsodbo slovenskega državljana, odgovorno osebo poslovnega subjekta, ki je s svojo vlogo vmesnega člena preprodajalca odpadnih surovin omogočil izvedbo davčne zatajitve v Nemčiji,« sporočajo iz slovenske davčne uprave.

Po pojasnilih generalnega davčnega urada, so jim nemški kolegi predlagali  sodelovanje v sočasnem davčnem nadzoru  trgovanja z odpadnimi surovinami med slovenskimi in nemškimi davčnimi zavezanci. »Zaradi obsega davčne goljufije so se povezali tudi nemški in slovenski organov pregona.

»Na osnovi upravnega sodelovanja sočasnega nadzora in izvedenih postopkov davčnih organov je bila ugotovljena sistemska utaja DDV, v katero so bili vključeni slovenski zavezanci kot vmesni člen v verigi transakcij. Davčna utaja je potekala s preprodajo odpadnih surovin iz tretjih držav, predvsem iz držav bivše Jugoslavije preko slovenskih podjetij na nemško tržišče, kjer se je z vključitvijo navideznih podjetij zlorabil sistem DDV,« sporočajo iz generalnega davčnega urada.

Po podatkih davčne uprave so povezani nadzorniki dveh držav tako razkrinkali 2,6 milijona evrov vredno utajo pri DDV.  »Vse večji obseg čezmejnih transakcij v okviru delovanja skupnega evropskega trga z mobilnostjo davčnih zavezancev, prostim pretokom blaga, storitev in kapitala, internacionalizacijo finančnih instrumentov, ter globalizacija poslovanja na svetovni ravni, spodbuja pri zavezancih davčno načrtovanje, izogibanje davkom in davčne goljufije. Obsegu transakcij morajo slediti tudi davčni organi s pravilnim in učinkovitim obdavčevanjem, ki zagotavlja konkurenčnost in enake pogoje poslovanja ekonomskim subjektom na trgu,« še sporočajo iz slovenske davčne uprave.