DUTB bodo pomagali posredniki

Poslovanje z nepremičninami: prodaja stanovanj v lasti slabe banke bo postopna.

Objavljeno
27. november 2014 22.31
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Portorož – Tema uvodne okrogle mize na letošnjem posvetu Poslovanje z nepremičninami so bili načrti slabe banke z nepremičninami v njeni lasti. Predstavili so DUTB kot novega igralca na nepremičninskem trgu in ga umestili med »stare« ponudnike, posrednike in upravljalce nepremičnin.

Okrogla miza je časovno skorajda sovpadla z začetkom prodaje nepremičnin DUTB. Morda je bila lakota po odgovorih in pojasnilih slabe banke zato še toliko večja, a prav veliko konkretnega udeleženci okrogle mize – tudi letos jih je posvet v organizaciji Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS privabil več kot 300 – niso slišali. Predvsem niso dobili odgovora na vprašanje, kdaj bodo nepremičninski trg preplavile nepremičnine v lasti DUTB in kakšne bodo posledice te »poplave«, zanje in za potencialne kupce.

Boris Tuma, ki je na omizju zastopal barve DUTB, je že uvodoma poudaril, da so bile na slabo banko prenešene terjatve, zavarovane z nepremičninami, sicer pa ta hip DUTB razpolaga le z okoli 30 do 40 nepremičninami. A to naj bi se v kratkem spremenilo. Kaj od nepremičnega premoženja bo res prešlo v last slabe banke, pa bo odvisno od razpleta prestrukturiranja dolžnikov in morebitnih stečajnih postopkov, saj je DUTB šele tretja v vrsti za »nasledstvo« nepremičnin. Sicer so največji del njegovega portfelja industrijske stavbe, hoteli, zemljišča itn., medtem ko je delež stanovanj razmeroma majhen. Je pa res, da zanja (za razliko od industrijskih nepremičnin) vsaj obstaja interes, zato je Tuma prepričan, da jih bodo prodali brez težav, morda v nekaj letih.

Je torej DUTB zdaj začasna nelojalna konkurenca na nepremičninskem trgu? Kako si bo slaba banka razdelila posle z nepremičninskimi posredniki, upravljalci? Predsednik Združenja družb za nepremičninsko posredovanje Branko Potočnik je menil, da bi morala slaba banka pri prodaji nepremičnin sodelovati s cehom; agencije premorejo potrebna znanja, izkušnje, vedo, kaj je mogoče prodati, in po kakšni ceni. DUTB to ve, zato je že objavila razpis za izbor posrednikov, pri čemer bo kriterij tudi pričakovana provizija. A ker je DUTB dolžna spoštovati zakon o javnih naročilih, lahko izbere le enega (najugodnejšega) ponudnika, čeprav bi jih v resnici potrebovala več, saj bo prodajala nepremičnine po vsej državi. Podoben problem bo z upravljanjem nepremičnin, tudi zanj bo potrebno javno naročilo.

Javno naročilo za košenje trave in popravilo streh

Zakon o javnih naročilih po besedah Borisa Tume nasploh močno otežuje delo DUTB. Nepremičnine v lasti bo treba vzdrževati, popravljati, dokončevati. »Če želimo nekje samo pokositi travo ali popraviti streho, moramo pripraviti javno naročilo, ki zahteva veliko časa, obsežno dokumentacijo, zahtevne postopke, reševanje pritožb. Tako ne gre, že večkrat smo predlagali spremembo zakonodaje, a nam ni uspelo.«

Državni stanovanjski sklad (SSRS) je bil že pred ustanovitvijo DUTB kandidat za aktiviranje stanovanjskih nepremičnin iz nasedlih gradbenih projektov, zdaj pa si prizadeva za sodelovanje z DUTB. Po besedah direktorja SSRS Žige Andoljška bi sklad lahko prek razpisa odkupil od DUTB dokončane nepremičnine z uporabnim dovoljenjem in jih nato oddal v najem. Hkrati ponuja slabi banki pomoč pri upravljanju najemnih stanovanj.

Unovčevanje nepremičnin, še zlasti, če bo ponudba občasno občutneje večja, bo oteženo tudi zaradi pomanjkanja finančnih virov. DUTB pač ni kreditna institucija in ne bo mogla pomagati pri tem. Zato razmišlja o rešitvi, ki bi jo mogoče izpeljali skupaj s SSRS: najem z možnostjo kasnejšega nakupa stanovanja po, recimo, dveh letih. Mnogi vidijo manevrski prostor v bančnih kreditih, če bodo banke prišle nasproti z ustrezno kreditno ponudbo; slovenska gospodinjstva namreč še niso močneje zadolžena.

Je pa bilo enotno stališče vseh sogovornikov, da je treba pri prodaji malce »pritisniti na plin«, saj je najdražja nepremičnina – prazna nepremičnina. Posebne bojazni, da bi DUTB s svojo ponudbo zamajala trg, pravzaprav ni, saj bodo nepremičnine prihajale postopoma. Kot obljubljajo v DUTB, bodo učinke na ponudbo vnaprej ocenili in poskušali obdržati ravnotežje. Prodajo večjih stanovanjskih kompleksov, kakršna sta koprski Nokturno in ljubljanski Celovški dvori, še vedno ovirajo administrativni zapleti. Pričakujejo pa, da bodo v obalni regiji v zelo kratkem času pridobili veliko stanovanj. In teh trg ne bo mogel takoj »prebaviti«, prodajali jih bodo nekaj let.

K večji naglici pri prodaji pa nagovarjajo tudi upravniki nepremičnin. Po besedah Vere Zevnik s kranjskega Domplana so težave v objektih, ki so deloma vseljeni: opažajo nesorazmerno prenašanje deleža obratovalnih stroškov (denimo za ogrevanje) na aktivne uporabnike stavbe, to pa povzroča nezadovoljstvo, ki se zlije tudi na upravnika.