DUTB kupila mačka v žaklju

Ob vrednotenju nekaj največjih primerov so za 17 podjetij ugotovili 92,6 milijona evrov izgube glede na prenosne cene premoženja.

Objavljeno
10. junij 2014 10.34
Posodobljeno
10. junij 2014 10.34
suhadolnik DUTB
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Družba za upravljanje terjatev (DUTB) pripravlja interno vrednotenje za kar 80 odstotkov prevzetega portfelja, s katerim želijo ugotoviti pošteno vrednost premoženja na podlagi mednarodnih standardov. Revizija bo končana po 30. juniju, so sporočili iz DUTB.

V DUTB so konec aprila objavili nerevidirano letno poročilo in na podlagi nepopolne dokumentacije ocenili lansko izgubo na 92,6 milijona evrov – potem ko so opravili vrednotenje nekaj največjih primerov, kjer so utemeljeno pričakovali, da so bile prenosne cene precej višje od poštenih vrednosti. Za terjatve do 17 podjetij so po posvetovanju z zunanjimi revizorji pripoznali skupno izgubo v višini omenjene vrednosti.

Naj spomnimo, da tako rekoč vse v zvezi s terjatvami, ki so bile decembra lani prenesene z NLB in NKBM na DUTB, je določila evropska komisija. »DUTB ni bila vključena in ni imela prav nobenega opravka z izbiro slabih terjatev, njihovim vrednotenjem in cenami, ki so morale biti plačane za to premoženje. Vse do pred kratkim nismo vedeli, ali smo plačali preveč ali premalo,« nam je prejšnji mesec v intervjuju za Sobotno prilogo povedal glavni izvršni direktor DUTB Christopher Gwilliam.

Prenosna cena vsebovala državno pomoč

V DUTB so šele iz podatkov, ki so jih prejeli sredi maja, izvedeli, da v prenosno ceno terjatev ni bil vključen tudi družbin strošek upravljanja teh terjatev, kot je bilo sicer dogovorjeno ob pripravah na prenos terjatev. Šele tedaj se je pokazalo, da je prenosna cena, ki jo je DUTB odštela za prevzete slabe terjatve terjatve NLB in NKBM, vsebovala tudi državno pomoč.

Evropska komisija je ugotovila, da je bila prenosna cena terjatev z NLB na DUTB 617 milijonov evrov, medtem ko je njihova tržna cena znašala 486 milijonov evrov. To po navedbi komisije pomeni, da je NLB s prenosom terjatev na DUTB prejela za dobrih 130 milijonov evrov državne pomoči. Komisija je podobno ugotovila tudi za NKBM: transferna cena, ki jo je DUTB plačala za njene prenesene terjatve, je bila 195 milijonov evrov višja od tržne.

Povedano drugače: v DUTB so očitno nekatere prevzete slabe terjatve NLB in NKBM mastno preplačali, zanje so morali – da bi jih primerno ovrednotili – ustvariti dodatne slabitve, ki so jih pripeljale do omenjene izgube. Daljši konec sta pri tem potegnili NLB in NKBM, ki sta se – vsaj po ugotovitvah evropske komisije – slabih terjatev otresli za več kot primerno ceno in nato obe v letošnjem prvem četrtletju lažje in skoraj čudežno prikazali dobiček.

Na vprašanje, koliko bo zdaj davkoplačevalce stala nova revizija in ali bodo zanjo najeli zunanje revizorje, v DUTB odgovarjajo, da bo to interna revizija, zato da ne bo dodatnih stroškov za zunanje svetovalce, saj da jo bodo opravili odgovorni v DUTB za primere posameznih podjetij. V DUTB niso hoteli pojasniti slabe terjatve katerih podjetij nameravajo postaviti pod drobnogled. Ker so v igri zlasti terjatve večjih, so med njimi verjetno cerkvena holdinga Zvon ena in Zvon dva, T-2, Vegrad, SCT, Primorje, GPG, ACH, Viator & Vektor, Istrabenz, Konstruktor, DZS ...