DUTB vznemirja z nakupi nepremičnin

Slaba banka na dražbah kupuje nepremičnine in s tem zapira terjatve do dolžnikov. Prodala je za 78 milijonov evrov nepremičnin.

Objavljeno
20. september 2017 17.52
Maja Grgič, Nejc Gole
Maja Grgič, Nejc Gole

Ljubljana – Slaba banka naj bi predvidoma prodajala premoženje, ki ga je dobila v sanaciji bank, zato je marsikoga presenetilo, da se udeležuje dražb in na njih kupuje nepremičnine. Na DUTB odgovarjajo, da gre za zapiranje terjatev in doseganje višjega izkupička.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je denimo na dražbi iz stečaja gradbinca MTB kupila nedokončan poslovno-stanovanjski objekt Centrum v Mariboru. Izklicna cena je bila milijon evrov, DUTB pa je zanj odštela dobrih 1,7 milijona evrov. DUTB ima do MTB v stečaju več milijonov evrov terjatev, ki so bile večinoma zavarovane z nepremičninami propadle družbe.

DUTB je sodeloval tudi na dražbi za stavbna zemljišča v ljubljanskem Podutiku, ki ga je prodajalo CPL v stečaju. Na tem območju je bil predviden stanovanjski kompleks, tržna cena zemljišča pa znaša 8,9 milijona evrov, je zapisano v opisu stečajne mase propadlega gradbinca. Stečajni upravitelj je zemljišča v Podutiku prodajal z izklicno ceno skoraj 4,5 milijona evrov, a za to ceno ni bilo kupca. Za tri milijone evrov jo je kupil DUTB, ki je tudi ločitveni upnik.

Andrej Lazar, direktor upravljanja nepremičnin DUTB, pojasnjuje, da se dražb udeležujejo le za nepremičnine, na katere imajo hipoteko in so prvi upnik ter kjer imajo do dolžnika dovolj visoko terjatev. Kot je razumeti, dražijo do cene svoje terjatve oziroma do njihove interne ocene o realni tržni vrednosti nepremičnine.

»Če kdo ponudi več, mu prepustimo nakup in takih primerov je kar nekaj. Če uspemo s tem dvigniti ceno za 200.000 evrov, to pomeni, da smo toliko več prinesli v blagajno,« pravi Lazar. Poudarja, da želijo s tem preprečiti, da bi se nepremičnina prodala prepoceni.

»Na trgu je nekaj nezadovoljstva, ker bi kupci raje ceneje prišli do nepremičnine. Vendar se je že izkazalo, da je udeležba na dražbah dober način, saj smo kar nekaj nepremičnin, ki smo jih kupili na dražbi, v pol leta prodali naprej po bistveno višji ceni,« pojasnjuje Lazar.

Pet do deset nakupov na mesec

Kot pravijo na slabi banki, je vsak mesec pet do deset primerov takih nakupov: »Povsod, kjer lahko preprečimo prepoceni prodajo, kupimo nepremičnino.« DUTB s takšnim nakupom namreč ne zapre le svojo terjatev do upnika, ki jo večinoma kar pobota, ampak mu potem ostane tudi nepremičnina, ki jo lahko unovči.

»V nepremičnino potem nekaj vložimo in jo pripravimo za prodajo. S tem sicer ne moremo pokrivati te terjatve, ampak gre denar direktno na DUTB in torej davkoplačevalcem,« dodaja sogovornik. Stanovanja v Celovških dvorih so na primer kupili za 25,5 milijona evrov in doslej s prodajami iztržili že 36 milijonov, čeprav vseh še niso prodali.

Tak pristop velja tako za terjatve do pravnih kot fizičnih oseb, ki so na DUTB prišle s pripojitvijo Probanke. Na slabi banki pojasnjujejo, da morajo, če imajo hipotekarni kredit, kjer fizična oseba ne plačuje, zastavljeno premoženje unovčiti, in sicer tako, da gredo v izvršbo, kjer sta le dve dražbi. Če ni kupca, gredo na drugo dražbo kupiti nepremičnino, da si prihranijo stroške s ponovno izvršbo. DUTB je doslej imela štiri primere nakupa nepremičnin v izvršbah zoper fizične osebe – stanovanje, stanovanjsko hišo in poslovni nepremičnini.

»Vedno se pokušamo prej zmeniti in reprogramirati. Ne moremo pa biti socialna ustanova, ampak je naša naloga povrniti denar,« pojasnjujejo na DUTB, kjer za razliko od drugih bank teh terjatev ne bodo prodajali.

DUTB je gospodarna

Upnik, ki ne dopusti, da se premoženje prodaja po prenizki vrednosti, ravna gospodarno. DUTB je takšen upnik, ocenjuje predsednik Zbornice upraviteljev Slovenije Marko Zaman: »Ko v DUTB vidijo, da bi lahko bilo premoženje prodano po prenizki ceni, se raje udeležijo dražbe in kupijo po ceni, ki je še vedno relativno nizka. To je pozitivno.«

Zaman poudarja, da stečajni upravitelji nepremičnin ne morejo prodati pod tržnimi pogoji, saj so premoženje dolžni prodati in ne morejo čakati na pravi trenutek za prodajo. Po drugi strani pa lahko upnik, ki prevzame premoženje, prodajo doseže pod tržnimi pogoji. Poleg tega si upniki lahko privoščijo nepremičninskega posrednika in lažje vlagajo v nepremičnine, s čimer povišajo njihovo vrednost, medtem ko so upravitelji v stečajnem postopku pri ravnanju in prodaji nepremičnine omejeni.

Največ prodajo stanovanj

DUTB ima v lasti 279 nepremičnin, ki jih vrednoti na 192 milijonov evrov. Največ je stanovanj (glej graf). Lani so prodali za 18 milijonov evrov nepremičnin, v prvi polovici letošnjega leta za 60 milijonov evrov. Večinoma gre za stanovanja v ljubljanskih Celovških dvorih in koprskem Nokturnu. V Celovških dvorih so naprodaj še štiri stanovanja in 14 poslovnih prostorov, v Nokturnu pa so od 215 prodali 125 stanovanj.

Med večjimi kompleksi, iz katerih bodo stanovanja ponudili trgu, je poslovno-stanovanjski objekt v Kopru, ki ga je gradila propadla družba ES Gorica. V objektu v neposredni bližini koprskega sodišča je 164 stanovanj in 29 poslovnih prostorov. Tudi ta objekt je DUTB kupila na dražbi in investirala v dokončanje stanovanj. 

Daleč največ povpraševanja je po stanovanjih in zemljiščih za stanovanjsko gradnjo, in sicer predvsem v Ljubljani ter Kopru, pojasnjuje Andrej Lazar. Vse več interesa pa opažajo tudi v Mariboru. »Povpraševanje je noro, saj je ljudje bojijo, da bo spet prišlo do astronomskih cen,« je dodal.