Dve banki bosta kmalu le še zgodovina

Likvidacija Probanke in Factor banke: državni posojili v višini 369 milijonov evrov bosta predvidoma poravnani.

Objavljeno
09. februar 2016 19.18
Nejc Gole
Nejc Gole
Ljubljana − Probanka in Factor banka sta tik pred pripojitvijo k DUTB, zato smo pogledali njuno krvno sliko dve leti in pol po začetku nadzorovane likvidacije. Banki imata skupaj še za 311 milijonov evrov kreditnega portfelja, 115 zaposlenih in 369 milijonov evrov kredita do države.

Banka Slovenije (BS) bo bančno licenco Probanki in Factor banki predvidoma odvzela ta teden, je prejšnji teden napovedala viceguvernerka Banke Slovenije Stanislava Zadravec Caprirolo. Po predvidenem časovnem načrtu bi se to moralo zgoditi včeraj, ko je zasedal svet BS. Ali so centralni bankirji vzeli licenco obema bankama, v BS včeraj niso razkrili.

BS bo bankama vzela licenco, ker sta predčasno odplačali depozite. »Banka Slovenije je zadnje odplačilo zahtevala decembra in takrat so se iztekli pogoji za ohranjanje bančne licence,« je pojasnila Stanislava Zadravec Caprirolo. Kljub poplačilu depozitov lahko BS ohrani licenco še dva meseca, če je znana boljša rešitev kot stečaj banke. Boljša rešitev je po njihovem mnenju pripojitev k Družbi za upravljanje terjatev (DUTB), zato so z odvzemom licence počakali.

Po prvotnih načrtih naj bi odvzemu licence v teh dneh sledil sklep vlade o pripojitvi bank k DUTB. »Aktivnosti za zaključek postopka nadzorovanega prenehanja bank ter pripojitve k DUTB so v teku, javnost bo pravočasno seznanjena o sklepih, ki jih mora sprejeti vlada kot skupščina na podlagi zakona o gospodarskih družbah,« so bili o dnevu pripojitve skopi s pojasnili na finančnem ministrstvu.

Poročali pa smo že, da bi se postopek pripojitve lahko zavlekel. Komisija za nadzor javnih financ je namreč prejšnji teden vladi naložila še revizijo pripojitve in poročilo poslovodstva o pripojitvi obeh bank k DUTB.

Tudi vlada ocenjuje, da je pripojitev Probanke in Factor banke k DUTB boljša rešitev od stečaja bank ali pa njune nove dokapitalizacije. »Pripojitev k DUTB je najbolj ugodna možnost z vidika kapitalskega bremena za državo,« je rekel Metod Dragonja, državni sekretar na finančnem ministrstvu. K temu je dodal, da se s pripojitvijo najučinkoviteje zagotovi integracija aktivnosti s slabo banko in znižanje operativnih stroškov: »Banki sta v skladu z načrtom zmanjšali obveznosti in prodali premoženje. Zdaj imata večinoma le še manj likvidno premoženje, ki ga lahko najbolje unovčimo v daljšem časovnem roku. Do konca leta 2016, ko mora biti likvidacija končana, bi bilo namreč mogoče prodajati samo z velikimi diskonti, zato je pripojitev k DUTB tudi z vidika ohranjanja premoženja najbolj smotrn način nadzorovanega prenehanja.«

»Pripojitev Factor banke k DUTB je z ekonomskega vidika najbolj učinkovita poteza. Če bi prodajali v naglici, bi lahko prodajali z velikim diskontom. Prepričani smo, da bo država s prodajo terjatev in nepremičnin na DUTB dobila vrnjeno celo likvidnostno posojilo. Tega je trenutno še za 176 milijonov evrov,« je dejal predsednik uprave Factor banke Klaus Schuster.

Analitik Alte invest Matej Šimnic pa je komentiral: »Z vidika centralizacije upravljanja terjatev je pripojitev smiselna, saj je bilo delovanje treh družb neracionalno. A večji pozitivni sinergijski učinki so dvomljivi, saj se paradržavne institucije izjemno težko soočajo z odpuščanji in učinkovito alokacijo zaposlenih. Pripojitev je verjetno najprimernejši način, a učinki bodo manjši, kot bi si jih želeli.«

Krčenje bank

Pogledali smo, kakšno je bilo krčenje bank od septembra 2013, ko sta banki šli v nadzorovano likvidacijo. Banki sta bilančno vsoto in kreditni portfelj znižali za približno dve tretjini. Probanka je bilančno vsoto do konca lanskega leta znižala na 221 milijonov evrov in kreditni portfelj na 145 milijonov evrov, Factor banka pa bilančno vsoto na 196 milijonov evrov in kredite na 166 milijonov evrov. Depozite sta banki vrnili skoraj v celoti; na bankah so večinoma ostali le še depoziti, ki služijo kot garancija kreditom. Zunajbilančne obveznosti Probanke so se od začetka postopka nadzorovane likvidacije znižale s 174 na 16 milijonov evrov, Factor banke pa s 130 na 14 milijonov evrov.

Probanka je število zaposlenih znižala z 227 na 86. Factor banka pa je na začetku likvidacije imela 86 zaposlenih, ob koncu lanskega leta jih je bilo še 29.

Predsednika izrednih uprav Probanke Igo Gruden in Factor banke Klaus Schuster sta ocenila, da bo DUTB s prodajo terjatev, nepremičnin in ostalega premoženja, ki bo z bank preneseno na slabo banko, ustvarila dovolj prihodkov za poplačilo likvidnostnega posojila državi. Factor banka ima do finančnega ministrstva še 176 milijonov evrov obveznosti, Probanka pa še 193 milijonov evrov likvidnostnega posojila. Obe banki sta menda tudi že poplačali obveznosti do SID banke.

»Ocenjujemo, da bosta banki imeli na dan pripojitve pozitivni kapital, zato ne bo dodatnih negativnih učinkov pripojitve na DUTB in bo ta lahko preostale obveznosti do države iz likvidnostnih posojil v rokih v celoti poravnala,« je ocenil Dragonja.

Po prodaji celotnega premoženja na DUTB bo jasno, ali bodo davkoplačevalci dobili vrnjenega tudi del denarja, ki je bil za banki namenjen z dokapitalizacijo. Spomnimo, da je država Probanko dokapitalizirala s 176 milijoni evrov in Factor banko z 269 milijonov evrov.