Dopolnilno zdravstveno zavarovanje: poleg solidarnosti je pomembna tudi vzajemnost

Z ukinitvijo dopolnilnega zdravstenega zavarovanja bi ukinili tudi vzajemnost tega zavarovanja, meni direktor zavarovalnega združenja.

Objavljeno
23. april 2014 13.40
Posodobljeno
23. april 2014 13.40
Onkološki inštitut 04.marca 2014
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana − Združenje je tudi naročilo Oceno dolgoročne javnofinančne vzdržnosti zdravstvenega sistema in možnih virov financiranja, potem ko so že nekaj časa v ospredju zahteve, naj se ukine dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Dopolnilno zdravstveno zavarovanje (DZZ) pri nas izvajajo tri zavarovalnice: Vzajemna, Adriatic Slovenica in Triglav, zdravstvena zavarovalnica.

Drago Cotar je na srečanju z novinarji dejal, da se zavarovalnice strinjajo o potrebnosti reforme zdravstvenega sistema, vendar bo treba reformirati sistem, kajti če smo spremenili družbeno-ekonomski sistem, ki kaže, da moramo tudi zase bolj skrbeti sami, bi morali tudi na področju zdravstvenih zavarovanj sprejeti to dejstvo, seveda pa sta pri financiranju zdravstvenih storitev pomembni solidarnost in vzajemnost.

Po Cotarjevem mnenju zdaj predvsem razmišljamo o solidarnosti v smislu: kdo ima več, naj da več. Pomembna pa je seveda tudi vzajemnost, kjer, poenostavljeno rečeno, dajemo zdravi, da lahko dobijo bolni.


Seveda lahko ukinemo dodatno zdravstveno zavarovanje, ker je to moderno, vprašanje je, kje bo potem v prispevnih stopnjah, ki bodo seveda višje, tudi vzajemnost. A vedeti je treba, da z višjimi prispevnimi stopnjami v glavnem obremenimo redno zaposlene in njihova podjetja.


Problem, na katerega opozarjajo zavarovalnice, je tudi dejstvo, da pri dosedanjih razpravah o spremembi sistema zdravstvenih zavarovanj zavarovalnice nimajo nobenega neposrednega vpliva, potem ko Zavod za zdravstveno zavarovanje določa cene in normative. Seveda pa je pri vsem tem že v osnovi pomembna košarica zdravstvenih storitev, v kateri je treba določiti, kaj bo v njej plačano in kaj bo treba plačati dodatno oziroma da bo treba »vse, kar je več«, plačati.