EBRD pripravljena pomagati pri stabilizaciji finančnega sektorja

EBRD se bo v Sloveniji osredotočila na prestrukturiranje podjetij, stabilizacijo finančnega sektorja in podporo trajnostni energiji.

Objavljeno
26. februar 2014 13.07
Posodobljeno
26. februar 2014 13.43
The European Bank for reconstruction and Development (EBRD), whose London quarters is shown April 13, 1993, is accused by the Financial Times of spending 201.5 million pounds sterling on setting up its office and running its affairs, and disbursing half
V. T., gospodarstvo
V. T., gospodarstvo
Ljubljana − Odbor izvršnih direktorjev Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) je danes sprejel novo štiriletno strategijo za Slovenijo, v kateri EBRD med svojimi prednostnimi nalogami v ospredje postavlja tudi podporo Sloveniji pri stabilizaciji finančnega sektorja.

Potem ko je EBRD sredi januarja odprla svojo začasno pisarno v Ljubljani, so danes na njenem sedežu v Londonu potrdili novo strategijo EBRD za Slovenijo za prihodnje štiriletno obdobje, torej do leta 2018.

V obdobju 2014–2018 se bo EBRD v Sloveniji osredotočila na tri ključna področja oziroma prednostne naloge: prestrukturiranje podjetij in krepitev vloge zasebnega sektorja, stabilizacijo finančnega sektorja in podporo trajnostni energiji, je EBRD zapisala v današnjem sporočilu za javnost. Pri tem so spomnili, da se je Slovenija v nacionalnem reformnem programu zavezala k nadaljevanju ključnih reform, pri čemer jo je pripravljena podpreti tudi EBRD, še zlasti ko gre za »reševanje že dolgo prisotnih izzivov v bančnem in podjetniškem sektorju,« so med drugim zapisali v EBRD.

EBRD je ob tem najavila tudi ponovno odprtje svojega predstavništva v Ljubljani. Na ministrstvu za finance pozdravljajo sprejem nove strategije in menijo, da ustrezno naslavlja ključne slovenske razvojne prioritete. »Prepričani smo, da bo banka z njeno izvedbo lahko podprla načrtovane reforme v podjetniškem in finančnem sektorju,« so se danes odzvali na finančnem ministrstvu.

EBRD je v Sloveniji navzoča od leta 1993, banka pa je bila po podatkih ministrstva za finance v tem obdobju udeležena pri financiranju 66 projektov, katerih skupna vrednost znaša 3,4 milijarde evrov. EBRD je od te vsote prispevala 737 milijonov evrov.