Électricité de France

Presečišče: Jedrska investicija v Angliji povzroča težave v podjetju v Franciji.

Objavljeno
11. marec 2016 19.21
Andrej Kotar
Andrej Kotar

V francoskem elektroenergetskem velikanu so se pod vplivom politike odločili podpreti gradnjo jedrske elektrarne v Veliki Britaniji. Toda vodstvo pri tem ni enotno, saj gradnji nasprotuje finančni direktor podjetja, ki se je odločil, da bi odstopil s svojega položaja.

Francosko elektroenergetsko podjetje Électricité de France (EDF) je bilo ustanovljeno leta 1946 po nacionalizaciji približno 1700 manjših proizvajalcev in distributerjev električne energije. Do leta 2004 je bil EDF v popolni državni lasti, zdaj pa del svojih delnic ponuja na pariški borzi, čeprav je država še vedno 85-odstotna lastnica podjetja.

Zaradi visokega lastniškega deleža države lahko francoski politiki vplivajo na določanje cene električne energije, ki jo podjetje dobavlja svojim strankam. EDF načrtuje in gradi jedrske elektrarne ter je eden največjih svetovnih proizvajalcev in distributerjev električne energije, ki jo pridobiva predvsem iz jedrskih elektrarn. Upravlja 73 jedrskih reaktorjev v Franciji in Veliki Britaniji ter zaposluje skoraj 160.000 ljudi.

Januarja letos so iz EDF sporočili, da bodo zaradi padajočih cen električne energije odpustili pet odstotkov svojih zaposlenih in omejili nekatere svoje naložbe. Predstavniki sindikata so vodstvo zato pozvali, naj preloži vsaj načrtovani projekt gradnje jedrske elektrarne Hinkley Point C v Veliki Britaniji, ker bi ta trenutno preobremenil podjetje, ki ni v najboljšem stanju.

Toda izvršni direktor Jean-Bernard Levy je po nedavnem srečanju francoskega predsednika Françoisa Hollanda z britanskim premierom Davidom Cameronom, na katerem sta oba podprla projekt gradnje elektrarne Hinkley Point C, odločil, da bo projekt odobril.

Francoska industrija gradnje jedrskih elektrarn namreč omogoča več tisoč dobro plačanih strokovnih delovnih mest, Velika Britanija pa bi s projektom rada spodbudila razvoj v gospodarsko slabo razviti regiji, poleg tega bi z novo jedrsko elektrarno lažje izpolnjevala obveznosti glede izpustov škodljivih plinov v ozračje.

Toda to, da je 18 milijonov funtov vreden projekt gradnje največje jedrske elektrarne v Veliki Britaniji sporen in finančno negotov, dokazuje tudi odločitev finančnega direktorja podjetja Thomasa Piquemala, ki se je prejšnji teden odločil odstopiti s svojega položaja. Piquemal je povedal, da so odločitev o gradnji elektrarne sprejeli prehitro in pod političnim vplivom ter da bi morali projekt začasno ustaviti, ker bi lahko ogrozil finančno stabilnost podjetja EDF.

Projekt bi po Piquemalovem mnenju obremenil podjetje v času, ko se cene električne energije po Evropi znižujejo, podjetje pa mora namenjati dodatne milijardne vsote za vzdrževanje jedrskih reaktorjev v Franciji. Vlagatelji očitno verjamejo Piquemalu, saj se je vrednost delnic podjetja EDF po njegovem odstopu znižala za skoraj deset odstotkov.