Eurostat: februarja dražji industrijski izdelki

Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih so se na območju evra februarja v primerjavi z januarjem zvišale za 0,5 odstotka.

Objavljeno
07. april 2015 15.11
STA, K. F., gospodarstvo
STA, K. F., gospodarstvo

Bruselj − Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih so se na območju evra februarja v primerjavi z januarjem zvišale za 0,5 odstotka, širše v Evropski uniji (EU) pa za 0,6 odstotka. Na letni ravni so cene upadle: na območju evra za 2,8 odstotka, v EU pa za 3,4 odstotka.

Podatke je danes objavil evropski statistični urad Eurostat, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA)

V Sloveniji so se cene na mesečni ravni znižale za 0,5 odstotka, na letni ravni pa za 0,4 odstotka.

V energetiki pri podražitvah prva Grčija

Na območju evra so se cene v energetskem sektorju februarja na mesečni ravni zvišale za dva odstotka, cene trajnih in netrajnih dobrin pa za 0,1 odstotka. Cene investicijskih dobrih so bile stabilne, cene dobrin za vmesno porabo pa so se zmanjšale za 0,2 odstotka. V celotni industriji, izključujoč energijo, so se cene znižale za 0,1 odstotka.

V EU so se cene v energetskem sektorju zvišale za 2,5 odstotka, cene trajnih in netrajnih dobrih pa za 0,1 odstotka. Investicijske dobrine so bile tudi v Uniji stabilne, medtem ko so cene dobrin za vmesno porabo padle za 0,2 odstotka. V celotni industriji, brez upoštevanja energije, so cene upadle za 0,1 odstotka.

Najvišjo rast cen so dosegli v Grčiji (3,5 odstotka), na Nizozemskem (2,3 odstotka) in Danskem (1,7 odstotka). Najbolj so cene upadle na Slovaškem (2,2 odstotka), v Estoniji (1,8 odstotka) in na Irskem (0,8 odstotka), poroča Eurostat.

Na letni ravni so na območju evra cene v energetskem sektorju upadle za 8,1 odstotka, cene dobrin za vmesno porabo so se znižale za 1,8 odstotka, cene netrajnih dobrin pa za 0,9 odstotka. Cene investicijskih dobrih so narasle za 0,7 odstotka, cene trajnih dobrin pa za odstotek. V celotni industriji brez energije so cene padle za 0,8 odstotka.

V EU so se cene v energetskem sektorju znižale za 11,5 odstotka, cene dobrin za vmesno porabo so upadle za 1,6 odstotka, cene netrajnih dobrin pa za 1,1 odstotka. Cene investicijskih in trajnih dobrin so se zvišale za 0,8 odstotka. V celotni industriji, če ne upoštevamo energije, so cene zdrsnile za 0,7 odstotka.

Cene so upadle v vseh članicah, razen v Luksemburgu, kjer so se zvišale za 0,7 odstotka, in v Latviji, kjer so bile stabilne. Najbolj so se znižale v Litvi (9,2 odstotka), na Nizozemskem (8,3 odstotka), v Veliki Britaniji (8,2 odstotka), Belgiji (6,8 odstotka), na Irskem (za šest odstotkov) in Danskem (5,8 odstotka).

Januarja so se cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih na območju evra na mesečni ravni znižale za 1,1 odstotka, v EU pa za 1,3 odstotka. Na letni ravni je bil padec 3,5-odstoten oziroma 4,1-odstoten, še poroča STA.