Factor banka na poti k zaprtju

Banka, ki je v nadzorovani likvidaciji, je bilančno vsoto lani skrčila za 38,1 odstotka.

Objavljeno
30. april 2015 14.16
Factor banka v Ljubljani, 9. septembra 2013
N. G., gospodarstvo
N. G., gospodarstvo
Factor banka, ki je od septembra 2013 v nadzorovani likvidaciji, je bilančno vsoto lani skrčila za 38,1 odstotka na 329,7 milijona evrov, potem ko jo je v 2013 praktično prepolovila.

"V letu 2014 je banka nadaljevala s ključnimi aktivnostmi usmerjenimi v zmanjšanje obsega poslovanja ob hkratnem upoštevanju cilja čim nižjih končnih stroškov postopnega prenehanja banke, čim višjega izplena pri prestrukturiranju terjatev in njihovi izterjavi in tako čim nižjega končnega stroška proračuna Republike Slovenije," pravijo v Factor banki. Ta je lani prenehala opravljati storitve osebnega bančništva in plačilnega prometa, poslovanje na področju investicijskega bančništva in borznega posredovanja pa je prenesla na BKS banko.

V banki, ki jo vodi Klaus Schuster, opozarjajo, da je pri unovčevanju slabih terjatev v večini primerov omejena z zakonskimi in sodnimi postopki, ki večinoma trajajo več let. Del portfelja komitentov, ki odplačujejo svoje obveznosti, pa je prenesla na druge poslovne banke. Tako je lani kreditni in nepremičninski portfelj zmanjšala za 134 milijonov evrov oziroma 34 odstotkov. V vodstvu Factor banke pravijo, da so z aktivnim vključevanjem v prodajne postopke nepremičnin postali eden izmed najbolj aktivnih igralcev na slovenskem nepremičninskem trgu. V banki je še 40 zaposlenih, kar je 46 manj kot septembra 2013, ko je šla v nadzorovano likvidacijo.

Banka je lani ustvarila 11 milijonov evrov izgube pred davki, potem ko je predlani ta znašala malo manj kot 331 milijonov evrov.

Banka je do junija lani likvidnost zagotavljala s črpanjem neposrednega posojila v skrajni sili v okviru mehanizma izredne likvidnostne pomoči. Junija pa ji nje Banka Slovenije v skladu z odločitvijo Evropske centralne banke likvidnost prenehala zagotavljati, unovčeno pa je bilo državno poroštvo v višini 187 milijonov evrov. Banka od takrat likvidnost zagotavlja izključno z denarnimi prilivi od poplačil kreditov, unovčevanjem zavarovanj po kreditnih pogodbah ter prodajo finančnega premoženja.