Finančna uprava letos že razdelila skoraj vse donacije

Vlada popravlja seznam upravičencev do donacij iz dohodnine za leto 2014. Prejemnike izbralo skoraj 40 odstotkov zavezancev.

Objavljeno
26. november 2014 21.39
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Na seznamu upravičencev do donacij iz dohodnine so napake, zato ministrstvo za finance predlaga vladi, naj ga spremeni. Popravki so že med njenimi gradivi za obravnavo. Dobra novica pa je tudi, da je Furs letos že razdelil levji delež darov.

»Finančna uprava je prejemnikom že nakazala okrog 96 odstotkov donacij iz dohodnine za leto 2013,« ugotavljajo na generalnem finančnem uradu. Prvi sveženj nakazil za upravičence do donacij so oddali 19. septembra. »Nakazane so bile donacije tistih zavezancev, pri katerih je bila odmera dokončna, saj niso oddali ugovora. Ostala izplačila si sledijo na tri mesece,« dodajajo v finančni upravi.

Po zakonu o dohodnini imajo zavezanci za to dajatev pravico izbrati prejemnike donacij iz dohodnine: javne finance jim odstopijo do odstotka dohodnine, ki jo finančna uprava odmeri zavezancu. Prejemnike lahko izbirajo s seznama, ki ga objavi vlada. Na njem so ustanove, ki imajo pomembno vlogo v družbi, ker opravljajo splošno koristna dela, pa tudi reprezentativni sindikati in politične stranke. Opazno številna so na seznamu gasilska društva, a četudi so priljubljena izbira zavezancev, se nobeno od njih še nikoli ni uvrstilo med dvajset največjih prejemnikov donacij.

Možnost prerazporejanja dohodnine prek donacij iz državnega proračuna na račune prejemnikov z uradnega seznama so zavezanci prvič dobili pri odmeri dohodnine za leto 2007. Vsakdo lahko izbere največ pet prejemnikov donacij, tako da vsak od njih dobi 0,1 odstotka dohodnine, ki jo finančna uprava odmeri zavezancu. Ta lahko vseskozi ostane zvest istim prejemnikom, ali pa jih izbere na novo za vsako dohodninsko letos: zavezanci letos izbirajo upravičence, ki jim bo davčna uprava donacijo nakazala pri odmeri dohodnine za leto 2014. Leta 2007 je bilo na prvem uradnem seznamu 2440 upravičencev, na seznamu za leto 2013 pa že 4281, za leto 2014 je ta še nekaj daljši.

Vlada vsako leto objavi prenovljen seznam, ki ga pripravi ministrstvo za finance, temu pa podatke zagotavljajo »organi, pristojni za področja, na katerih upravičenci delujejo«. Seznam za leto 2014 je vlada pripravila 12. junija letos, pozneje pa je od »organov, pristojnih za posamezna področja«, dobila še podatke o upravičencih, ki so zaradi pomote z njega izpadli, in tudi podatke o prejemnikih, ki jih ni več med upravičenci. Popravljene podatke je finančna uprava nazadnje primerjala z zbirkami v davčnem registru. Ministrstvo za finance zdaj predlaga vladi, naj sprejme sklep o popravkih seznama. Z njimi, na primer, nanj uvršča mladinsko informativno in svetovalno središče MISSS in center za pomoč žrtvam nasilja Zavod Emma, pri nekaterih popravlja napačne podatke o naslovu, s seznama umika Športno društvo Solkan s Trga Jožeta Srebrniča 7 in Klub Chagi iz Stanežič 9.

V letih od 2007 do 2013, torej pri sedmih odmerah dohodnine, se je prek donacij k prejemnikom z uradnega seznama prelilo skoraj 21,3 milijona evrov dohodnine, ki bi si jo sicer razdelili državni proračun in občinske blagajne: 2,7 milijona evrov za leto 2007, potem 3,12 milijona evrov za leto 2008, leto pozneje je upravičencem pripadlo 3,38 milijona evrov, za leto 2010 jim je finančna uprava nakazala okoli 3,42 milijona evrov, pri odmeri dohodnine za leto 2011 so dobili 3,77 milijona evrov, za leto 2012 jim je finančna uprava nakazala 3,95 milijona evrov in nazadnje pri odmeri za preteklo dohodninsko leto 3,63 milijona evrov.

Delež dohodninskih zavezancev, ki izberejo prejemnika donacije, še vedno ni dosegel polovice, čeprav se je v sedmih letih zelo izboljšal, skoraj podvojil. Pri odmeri dohodnine za leto 2007 je tedanja davčna uprava izjave o donaciji dobila od 210.840 ali 20,8 odstotka zavezancev, pri katerih je odmerila dohodnino. Letos poleti je finančna uprava poročala o precej višjih odstotkih: »Za namenitev dela dohodnine za donacije se je odločilo 374.928 ali 39,4 odstotka zavezancev, za katere je bil pripravljen informativni izračun dohodnine. To je 5,7 odstotka več kot leto poprej. Zavezanci so del dohodnine za donacije namenili 4402 različnim upravičencem, leto prej 4281.«